Dune: Çöl Gezegeni

Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Josh Brolin, Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson
Vizyon Tarihi: 22.10.2021
Süre: 155 Dakika
Tür: Aksiyon

1965 yılında Frank Herbert tarafından kaleme alınan ve çok satan Dune romanının beyazperde uyarlaması olan film uzak bir gelecekte geçiyor.

Çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikayesinin anlatıldığı filmde Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında son derece talep görmektedir. “Baharat” adı verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunarken, beraberinde çok ciddi yan etkileri de getirmektedir.

Ayrıca yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan kaynak da bu “baharat”tır. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olarak firari hale gelir. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatırken, tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalayacaktır.

Filmin yönetmenliğini Arrival, Scario ve Blade Runner 2049 filmlerini de yöneten Denis Villeneuve yaparken, senaristliğini Eric Roth üstleniyor. Yapımcılar ise Thomas Tull, Mary Parent ve Cale Boyter olarak dikkat çekiyor.

Önceki İçerik Les Oranges
Sonraki İçerik Hayalet Avcıları: Öteki Dünya