Netflix’te Yer Alan En Kaliteli 5 Savaş Konulu Film – Şubat 2022

Savaş filmleri yıllardır büyük prodüksiyonları ve besledikleri milliyetçi duyguların etkisiyle insanların gözünde ve gönlünde büyük yer edinen yapımlar olmuştur. Er Ryan’ı Kurtarmak ve Kapıdaki Düşman gibi kült filmlerin yanı sıra son dönemde başarı yakalayan 1917, Dunkirk gibi yapımlar hem gişede hem de eleştirmenlerin gözünde çok iyi iş çıkarmışlardır.

Ancak bazı filmler vardır ki savaşın kirli yüzünü gösterişli sahneleri ve pahalı prodüksiyonuyla değil dönemin ruhunu ve duygusunu izleyicilere aktarma başarısıyla kendini kanıtlamaya çalışırlar. İşte bu listede Netflix platformunda izleyebileceğiniz o filmlerden beş tanesini sizler için derledik.

Munich: Savaş Yaklaşıyor

Yıl: 2021
Süre: 2sa 9dk
Tür: Savaş
Yönetmen: Christian Schwochow
Oyuncu Kadrosu: Jeremy Irons, George MacKay, Jannis Niewöhner
Konusu: Robert Harris’in aynı isimli çok satan kitabından uyarlanan film, 1938 sonbaharında ve savaşın eşiğindeki Avrupa’da geçiyor. Adolf Hitler, Çekoslovakya’yı işgal etmeye hazırlanmaktadır ve Neville Chamberlain’in başında olduğu İngiliz hükümeti umutsuzca barışçıl bir çözüm aramaktadır. Artan baskılar sonucu, İngiliz memur Hugh Legat ve Alman diplomat Paul von Hartmann, acil durum Konferansı için Münih’e giderler. Müzakereler başladığında, iki eski dost kendilerini bir siyasi hileler ağının ve büyük bir tehlikenin ortasında bulurlar. Tüm dünya savaşa doğru sürüklenirken, birbirlerine “Savaş önlenebilir mi ve eğer önlenebilirse, ne pahasına?” sorusunu sorarlar.

Da 5 Bloods

Yıl: 2020
Süre: 2sa 35dk
Tür: Savaş, Dram
Yönetmen: Spike Lee
Oyuncu Kadrosu: Jonathan Majors, Delroy Lindo, Clarke Peters
Konusu: Da 5 Bloods, Vietnam Savaşı sırasında Siyah askerlerden oluşan bir manganın hikayesini anlatıyor. Savaşın tam ortasında bu manganın askerleri, bir kargo kazası esnasında buldukları altın külçelerini saklarlar. Yıllar sonra altınları geri almak için savaş alanına döndüklerinde ise bir zamanlar geride bıraktıklarını düşündükleri bir dizi feci olayın tekrarlanmasına yol açarlar. Film, Oscar’a aday gösterildiği dönemde Netflix’te en çok izlenen filmlerden biriydi.

Önce Babamı Öldürdüler

Yıl: 2017
Süre: 2sa 16dk
Tür: Savaş, Dram
Yönetmen: Angelina Jolie
Oyuncu Kadrosu: Jonathan Majors, Delroy Lindo, Clarke Peters
Konusu: Ünlü yıldız Angelina Jolie’nin senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği Önce Babamı Öldürdüler filmi 1975’teki Kamboçya Soykırımı’nı konu alıyor. Güneydoğu Asya dışındaki tarih kitaplarında genellikle bahsi bile geçmeyen bu acı olay Loung Ung’un anılarından filme uyarlandı. Netflix plaformunun da katkılarıyla hayata geçirilen film, Kamboçya İç Savaşı ve Amerikan birliklerinin geri çekilmesiyle başlıyor. Beş yaşındaki Ung’un yedi kardeşiyle birlikte yaşadığı ailesi, bir çalışma kampına girmeye zorlanır. Yiyecek kıtlığı nedeniyle, aile üyelerinin pek çoğu ölen ya da kaybolan Ung büyük bir insanlık trajedisiyle baş başa kalır. Kamboçya’nın yerel dilinde çekilen filmin oyuncu kadrosu neredeyse tamamen Kamboçyalı oyunculardan oluşuyor.

Kral

Yıl: 2019
Süre: 2sa 20dk
Tür: Savaş, Tarih
Yönetmen: David Michôd
Oyuncu Kadrosu: Timothée Chalamet, Joel Edgerton, Robert Pattinson
Konusu: Senaryosunu David Michôd ve Joel Edgerton’ın birlikte kaleme aldıkları film, Kral V. Henry’nin hayatına ışık tutarken kendisine Shakespeare’ın Henriad olarak bilinen tarihi oyunu dayanmak olarak alıyor. Bir zamanlar hükümdar olmak istemeyen genç bir prens olan V. Henry, erkek kardeşi ve babasının vefat etmesi nedeniyle, Yüz Yıl Savaşları sırasında ülkeye zorla hükümdarlık etmek zorunda kalır. Bir Fransız Dükü (Robert Pattinson) sürekli olarak onunla, ülkesiyle ve onuruyla alay etmektedir, bunun üerine Henry savaş yoluyla intikamını alır. İçerdiği tarihsel olarak yanlışlıklarla eleştirilere maruz kalsa da filmin sert ve cesur tonu tarihe yeni bir bakış açısı kazandırıyor.

Beasts of No Nation

Yıl: 2015
Süre: 2sa 17dk
Tür: Savaş, Dram
Yönetmen: Joji Fukunaga
Oyuncu Kadrosu: Idris Elba, Ama K. Abebrese, Abraham Attah
Konusu: Beasts of No Nation, Nijeryalı-Amerikalı yazar Ozodinma Iweala’nın aynı adlı romanını beyaz perdeye uyarladı. Film, Batı Afrika’daki köyünde normal bir aile hayatı yaşayan bir çocuğun, yerel yönetim düştüğünde çıkan iç savaş sonucu, bir çocuk savaşçıya dönüşmesini konu alıyor. Daha önce Spider-Man: Homecoming filminde baş rolü oynayan Idris Elba, bu filmde Afrikalı bir savaş ağası olan çocuk ordusunun komutanını canlandırıyor.

Önceki İçerik Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Dizisinin İlk Tanıtım Fragmanı Yayınlandı
Sonraki İçerik En İyi Film Oscar’ını Sonuna Kadar Hak Eden Ama Alamayan 5 Mükemmel Film