Netflix’te Yer Alan 10 Kaliteli Korku Filmi – Nisan 2022

Son yıllarda eski popülerliğini yitirse de korku filmleri hala belli bir kitle tarafından severek izleniyor. Bu konuda kült sayılabilecek bazı yapımlar da tabi ki mevcut. Örneğin M. Night Shyamalan’ın Altıncı His’i, Stanley Kubrick’in Shining’i, Gore Verbinski’nin Halka’sı bunların arasında gösterilebilir. Ancak maalesef film seçimi yaparken korku-gerilim türü kaliteli bir yapım bulmanın zor olduğu türlerin başında gelir. Çünkü bu türün kaliteli örnekleri diğerlerine göre oldukça az sayıdadır.

Neyse ki dünyanın en popüler platformu Netflix’in kütüphanesi korku-gerilim türü konusunda bizlere oldukça cömert davranıyor. Bu listemizde Netflix’te yer alan ve sizlere korku dolu bir gece yaşatacak, rahatsız edici ve gerilim dolu 10 adet kaliteli filmi sizler için derledik.

Hush – 2016

Yönetmen: Mike Flanagan
Oyuncu Kadrosu: John Gallagher Jr., Michael Trucco, Samantha Sloyan
Konusu: Sessiz ve sakin bir yaşam sürmek için ormanın içinde bir eve yerleşen sağır ve dilsiz bir yazar olan Maddie son kitabını tamamlamaya çalışmaktadır. Ancak bir gün bilgisayarının başındayken aldığı bir e-posta her şeyi değiştirir. Acımasız bir katil tarafından izlenmekte olduğunu fark eden Maddie canını kurtarmak için çetin bir mücadele vermek zorunda kalır. Filmin hikayesi ilk başlarda sıradan bir Amerikan gerilim filmi örneği gibi dursa da başrolün sağır ve dilsiz olması filme fazladan bir gerilim katmanı ekliyor. Yetenekli korku yönetmeni Mike Flanagan tarafından azılıp yönetilen film, bir kedi-fare kovalamacasından ziyade şaşırtıcı olay örgüsüyle beğeni toplamayı başarıyor.

Cam – 2018

Yönetmen: Daniel Goldhaber
Oyuncu Kadrosu: Madeline Brewer, Patch Darragh, Melora Walters
Konusu: Genç ve güzel bir kız olan Alice (nam-ı diğer Lola) internet üzerinden yaptığı canlı yayınlardan para kazanmaktadır. Gittikçe popülerleşen Alice bir gün hesabının çalınmasıyla şoka uğrar. Bir türlü hesabına erişemeyen genç kız sayfası üzerinden bir başkasının yayın yaptığını görür. Ayrıca çalınan tek şey hesabı değildir, Alice yüzünün, vücudunun, evinin ve aksesuarlarının görünümünün de gizemli bir şekilde kopyalandığını fark eder. Dijital çağın getirdiği dezavantajların gerilim dolu farklı bir anlatımı olan filmin yönetmen koltuğunda Daniel Goldhaber otururken başrollerini ise Madeline Brewer, Patch Darragh, Melora Walters paylaşıyor.

Korku Seansı 2 – 2015

Yönetmen: James Wan
Oyuncu Kadrosu: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Madison Wolfe
Konusu: 2013 yılının en başarılı korku filmi olan Korku Seansı’nın devamı olan film, doğaüstü olayları inceleyip aydınlatmaya çalışan dünyaca ünlü çift Ed ve Lorraine Warren çiftinin başından geçen olaylara odaklanıyor. Warren’lar, hayret verici doğaüstü araştırmalarına, kötü niyetli bir ruhun dört çocuk büyüten bekar bir annenin evine dadanması üzerine, aileye yardım eli uzatmak için Kuzey Londra’ya doğru yola koyuluyorlar. Serinin ilk filmine nazaran biraz daha ağır ilerlese de yılın en başarılı korku yapımlarından birisi olmayı başaran film, Çin asıllı Yönetmen James Wan’ın başyapıtları arasında yerini alıyor.

Creep – 2014

Yönetmen: Patrick Brice
Oyuncu Kadrosu: Patrick Brice, Mark Duplass
Konusu: Creep, ölmekte olan bir adamın doğmamış oğluna mesaj mahiyetinde olacak bir video çekmek için tutulan bir kameraman hakkında ilgi çekici bir hikayeyi anlatıyor. Yazar/yönetmen Patrick Brice’ın canlandırdığı kameraman Aaron, Josef’in (Mark Duplass) ölümcül bir hasta olmadığından, muhtemelen tehlikeli bir deli olduğundan şüphelenmeye başlar. Filmde Duplass, ürkütücü ve rahatsız edici performansıyla izleyenleri etkilemeyi başarıyor. Bu rahatsız edici ve sinir bozucu film, ana (ve tek) karakterlerin aynı zamanda senarist olduğu iki kişilik bir gösteri olarak bizleri karşılıyor. Popüler korku filmi Blair Cadısı gibi bu filmin de bu kadar farklı ve etkileyici olmasını sağlayan şey, filmin basit ve gerçekçi bir yapıya sahip olması gibi görünüyor.

Sakın Dinleme – 2020

Yönetmen: Angel Gomez Hernandez
Oyuncu Kadrosu: Rodolfo Sancho, Ana Fernandez, Ramon Barea
Konusu: Bu ürkütücü İspanyol perili ev filmi, benzer bir önermeye sahip çoğu filmin iyi olmaya başladığı yerden, bir çocuğun bir paranormal olay uzmanına gaipten sesler duyduğunu itiraf etmesiyle başlıyor. Daniel, ailesiyle birlikte taşındığı yeni evde, yaşadığı trajedinin ardından bir hayaletin yardım çağrısını duymaktadır. Uzmanın gece vakti telsizinden duyduğu fısıltılar, çocuğun ailesinin artık bir şeylerin yanlış gittiğini görmezden gelemeyecek duruma gelene kadar onu zorlar ve kafasını karıştırır. Görevlinin evin geçmişine yönelik yaptığı ufak bir araştırma, korkunç bir tarihi gerçeği ortaya çıkarır.

Eli – 2019

Eli | 2019 Film

Yönetmen: Ciaran Foy
Oyuncu Kadrosu: Charlie Shotwell, Kelly Reilly, Max Martini
Konusu: Hemen hemen her şeye alerjisi olan ilginç bir çocuk olan Eli’yi ailesi, alerjilerini iyileştirmeyi umdukları steril bir yatılı tedavi merkezine götürür. Ancak tesiste geçirdiği süre boyunca Eli’nin durumu giderek kötüleştir ve ailesi kliniğin ona yardım edeceğinden şüphe duymaya başlar. Zira o klinik diğerlerinden epey bir farklıdır. Bir süre sonra Eli, koridorlarda ve gölgelerde saklanan kötü bir varlığın farklında varır. Bunu üzerine klinikten kaçmaya çalışan Eli, kendisini tehlikeli bir tuzağın içinde bulur.

Oyun – 2017

Yönetmen: Mike Flanagan
Oyuncu Kadrosu: Carla Gugino, Bruce Greenwood, Chiara Aurelia
Konusu: Mike Flanagan’ın ilk Stephen King uyarlaması, gerilim filmi Oyun, Jessie’nin, kocası Gerald’ın hiç planlamadığı ya da gerçekten istemediği bazı tuhaf seks oyunları sırasında kalp krizi geçirmesinin ardından kendini bir yatağa kelepçelenmiş olarak bulmasıyla başlıyor. Film hareketsiz bir şekilde ahşap karyolaya kelepçeliyken hayatta kalmaya ve yardım istemeye çalışan Jessie’yi bekleyen stresli bir olaylar dizisiyle devam ediyor. Geçmişiyle yaşadığı yüzleşmeler ve bastırılmış hatıraların gözünün önüne gelmesiyle Jessie, zaman geçtikçe, onu kurtarabilecek tek kişinin kendisi olduğunu fark eder.

His House – 2020

Yönetmen: Remi Weeks
Oyuncu Kadrosu: Sope Dirisu, Wunmi Mosaku, Malaika Wakoli-Abigaba
Konusu: His House, Sudan’dan kaçtıktan sonra İngiltere’ye sığınan evli bir çiftin, ülkeye uyum sağlamaya çalışırken taşındıkları evin lanetine maruz kalmalarının etkileyici olduğu kadar ürkütücü hikayesini anlatıyor. Yerleştikleri dışarıdan normal gibi görünen sakin kasabanın gece çöktükten sonra bir takım ürpertici olayların merkezi haline gelmesi, çiftin adeta yağmurdan kaçarken doluya tutulmaları hissini yaşamalarına neden oluyor. Oyuncular Wunmi Mosaku ve Sope Dirisu çiftinin akılda kalıcı performansları, canlandırdıkları karakterlerin ruh halini bizlere son derece iyi yansıtıyor. Yönetmen Remi Weeks, başka hiçbir şeye benzemeyen gerçekten benzersiz ve korkunç bir film yaratmak için kullandığı başarılı görsel efektleri ve oluşturduğu gizemli atmosferiyle bu ilk uzun metrajlı film denemesiyle büyük beğeni toplamıştı.

Aç Gözlüler – 2017

Yönetmen: Robin Aubert
Oyuncu Kadrosu: Marc-Andre Grondin, Monia Chokri, Charlotte St-Martin
Konusu: Film, Kanada’nın kuzeydeki Quebec eyaletinde yaşayan üç farklı grubun, şehri etkisi altına alan ölümcül bir virüsün neden olduğu zombi saldırısından kaçma hikayesini konu alıyor. Filmde işlenen tema, insanların içindeki kötülüğün virüs aracılığıyla ortaya çıkarılmasından çok, yaşanan bu büyük kriz karşısında içinde umut ve irade taşıyan insanların üstün gelme ihtimali denebilir. Korku ve endişenin yanı sıra zaman zaman mizah unsuru da içeren film, zombi filmlerini sevmeyen izleyicilerin de beğenebileceği türden.

The Ritual – 2018

Yönetmen: David Bruckner
Oyuncu Kadrosu: Rafe Spall, Arsher Ali, Robert James-Collier
Konusu: Beş eski arkadaş, Phil, Dom, Hutch, Luke ve Rob yapacakları yolculuğu planlamak üzere bir barda buluşurlar. Ancak o gece işler fena halde kötüye gidecektir. Bir grup soyguncu barı soymaya kalkışır ve kendisinden cüzdanını, saatini ve yüzüğünü vermesini isteyen soyguncularla Rob arasında tartışma çıkar. Bunun üzerine soyguncular Rob’u öldürür ve gece tam anlamıyla kabusa dönüşür. Rob’un ölümünden altı ay sonra onun anısına yeniden bir araya gelen ekip İsveç’te yeni bir doğa yürüyüşü planlar. Kötü olayların bir türlü peşlerini bırakmadığı ekibin yürüyüş rotası onları İskandinav efsanelerindeki karanlık ve gizemli ormanlarına yönlendirir. Ormanda var olan kadim bir kötülük dört arkadaşın her hareketini takip ediyordur.

Önceki İçerik Nicolas Cage, Yüzüklerin Efendisi ve Matrix’i Neden Reddettiğini Açıkladı
Sonraki İçerik Harry Potter Film Serisinin Devamı İçin Lanetli Çocuk Filmine İhtiyacı Var