2000’li Yıların En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı Kazanan Oyuncuları

“En İyi Erkek Oyuncu” ödülü Oscar törenlerinin en çok merak edilen anlarından birisi olarak bilinir. Tabi ki törende herkesin gözü her zaman “En İyi Film” ödülünün üzerinde olur ancak “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü ondan sonra gelebilir. İlk kez 1929 yılında verilmeye başlanan “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü yıllardır pek çok aktörün hayallerini süslüyor. Bu ödülü kazanma başarısını gösteren oyuncular muhtemelen kariyerlerinin zirve noktasını görmüş olurlar. Bu içeriğimizde sizlere 2000 yılından 2009 yılına kadar geçen 10 yılda “En İyi Erkek Oyuncu” dalında ödül kazanmayı başarmış 10 başarılı aktörden bahsedeceğiz.

Kevin Spacey – American Beauty – 2000

Kevin Spacey, 1999 yapımı “American Beauty” filminde Lester Burnham karakterini canlandırmıştı. Film, modern toplumun yozlaşmışlığı ve insanların hayatlarından mutsuz olmaları üzerine bir eleştiri yapıyor. Spacey, filmdeki performansıyla eleştirmenlerden övgü aldı ve En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ının dışında başka pek çok festivalde ödüle layık görüldü.

Spacey, ödülü kazandığı gece yaptığı konuşmada, rolüne verdiği özel anlamı ve oyunculuk mesleğine olan sevgisini dile getirmişti. Yıllar boyunca beyazperdenin en çok aranan yüzlerinden biri olmayı başaran aktör oldukça son dönemde House of Cards gibi popüler TV yapımlarında da görev aldı. Ancak, ne yazık ki son yıllarda Spacey, bazı cinsel saldırı suçlamaları nedeniyle gündeme geldi ve bu durum kariyerini bitirme noktasına getirdi.

Russell Crowe – Gladiator – 2001

Russell Crowe, 2001 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü “Gladyatör” filmindeki performansıyla kazanmayı başardı.

“Gladyatör”, Roma İmparatorluğu döneminde geçen bir aksiyon-dram filmi. Crowe, filmde Maximus Decimus Meridius rolünü canlandırmıştı ve bu roldeki performansıyla eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Film, gişe başarısı ve üstün teknik özellikleriyle de dikkat çekti.

Oscar ödülü kazandığı gece, Crowe, hayatını kaybeden İngiliz oyuncu Richard Harris’e saygılarını sunarak başladığı konuşmasında, rolüne verdiği önemi ve filmin ekibine teşekkürlerini dile getirmişti.

Denzel Washington – Training Day – 2002

Denzel Washington, 2002 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü “Training Day” filmindeki performansıyla kazandı.

“Training Day”, bir Los Angeles polisiyesi filmi. Washington, filmde çete suçlarına karşı mücadele eden ve etik değerlerden uzak bir polis dedektifi olan Alonzo Harris rolünü canlandırdı. Washington’ın bu roldeki performansı, eleştirmenler tarafından da övgüyle karşılandı.

Oscar ödülü kazandığı gece, Washington, filmdeki rolüne odaklanarak yaptığı konuşmada, Alonzo Harris karakterinin hayatındaki önemli dönüm noktalarını ve karakterin sahip olduğu çelişkileri anlattı. Ayrıca, diğer adayları tebrik etti ve tüm insanlar için umutlu bir gelecek dileğinde bulundu.

Adrien Brody – Pianist – 2003

Adrien Brody, 2003 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü “The Pianist” filmindeki performansıyla kazandı.

“The Pianist”, İkinci Dünya Savaşı sırasında Varşova gettosunda yaşayan bir piyanist olan Władysław Szpilman’ın gerçek hayat hikayesini anlatan bir drama filmidir. Brody, filmde Szpilman’ı canlandırdı ve bu roldeki performansı eleştirmenlerden övgü aldı.

Oscar ödülü kazandığı gece, Brody, kazandığı ödülün şaşkınlığını ve mutluluğunu dile getirdiği dokunaklı bir konuşma yaptı. Ayrıca, filmin yönetmeni Roman Polanski’ye teşekkür etti ve hayatta kalmayı başaran Varşova gettosu sakinlerinin hikayelerinin hatırlanmasını önemli bir mesaj olarak vurguladı.

Sean Penn – Mystic River – 2004

Sean Penn, 2004 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü “Mystic River” filmindeki performansıyla kazandı.

“Mystic River”, Boston’da geçen bir suç-dram filmidir. Penn, filmde Jimmy Markum karakterini canlandırmıştı ve bu roldeki performansıyla eleştirmenlerden övgü almıştı. Film, başarısıyla da dikkat çekmişti.

Oscar ödülü kazandığı gece, Penn, yaptığı konuşmada, filmdeki rolünün zorluğuna ve diğer adayları tebrik ettiğine değindi. Ayrıca, İngiliz askerleri ve sivillerin öldürüldüğü bir saldırıyı kınayarak, politik mesajlar da verdi.

Jamie Foxx – Ray – 2005

Jamie Foxx, 2005 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü “Ray” filmindeki performansıyla kazandı.

“Ray”, müzik efsanesi Ray Charles’ın hayatını anlatan bir biyografi filmidir. Foxx, filmde Ray Charles’ı canlandırdı ve bu roldeki performansı, hem eleştirmenlerden hem de hayranlarından büyük beğeni topladı. Foxx ayrıca, filmdeki şarkıları da kendisi seslendirdi.

Oscar ödülü kazandığı gece, Foxx, Charles’a saygılarını sunarak başladığı konuşmasında, Charles’ın müzikal mirasını ve yaşamını anlattı. Ayrıca, ödülü kazanmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu belirterek, hayatındaki insanlara teşekkür etti.

Philip Seymour Hoffman – Capote – 2006

Philip Seymour Hoffman, 2006 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü “Capote” filmindeki performansıyla kazandı.

“Capote”, yazar Truman Capote’nin, Kansas’ta bir cinayet davası hakkında yazdığı gerçek olaylara dayanan bir biyografik drama filmidir. Hoffman, filmde Capote’u canlandırdı ve bu roldeki performansı, eleştirmenlerden ve seyircilerden büyük beğeni topladı.

Oscar ödülü kazandığı gece, Hoffman, yaptığı konuşmada, Capote’un ölümsüz eserine ve Capote karakterini canlandırmak için yaptığı hazırlıklara değindi. Ayrıca, diğer adayları tebrik etti ve hayatta olmayan babası gibi rol modellerine teşekkür etti.

Forest Whitaker – The Last King of Scotland – 2007

Forest Whitaker, 2007 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü “The Last King of Scotland” filmindeki performansıyla kazandı.

“The Last King of Scotland”, Uganda diktatörü Idi Amin’in hayatını anlatan bir biyografik drama filmidir. Whitaker, filmde Idi Amin’i canlandırdı ve bu roldeki performansı eleştirmenlerden büyük övgü topladı.

Oscar ödülü kazandığı gece, Whitaker, yaptığı konuşmada, Amin’in insanlığa karşı işlediği suçları hatırlatarak, bu tür davranışların artık son bulması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, ailesine ve diğer insanlara teşekkür etti ve kazandığı ödülün kendisi için büyük bir onur olduğunu ifade etti.

Daniel Day-Lewis – There Will Be Blood – 2008

Daniel Day-Lewis, 2008 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü “There Will Be Blood” filmindeki performansıyla kazanmıştır.

“There Will Be Blood”, bir petrol çılgınlığı hikayesi olan bir dram filmidir. Day-Lewis, filmde petrol taciri Daniel Plainview’i canlandırdı ve bu roldeki performansı, eleştirmenlerden ve seyircilerden büyük beğeni topladı.

Oscar ödülü kazandığı gece, Day-Lewis, yaptığı konuşmada, oyunculuğun sanatının ne kadar zor olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, diğer adayları tebrik ederek, film ekibine ve ailesine teşekkür etti.

Sean Penn – Milk – 2009

HOLLYWOOD – FEBRUARY 22: Actor Sean Penn poses in the 81st Annual Academy Awards press room held at The Kodak Theatre on February 22, 2009 in Hollywood, California. (Photo by Jeff Kravitz/FilmMagic)

Sean Penn, 2009 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü “Milk” filmindeki performansıyla kazandı.

“Milk”, eşcinsel aktivist ve politikacı Harvey Milk’in hayatını anlatan bir biyografik drama filmidir. Penn, filmde Harvey Milk’i canlandırdı ve bu roldeki performansı, eleştirmenlerden ve seyircilerden büyük övgü aldı.

Oscar ödülü kazandığı gece, Penn, yaptığı konuşmada, Harvey Milk’in yaşamını ve mücadelesini hatırlatarak, LGBT haklarına ve insan haklarına olan inancını dile getirdi. Ayrıca, ailesine ve film ekibine teşekkür etti.

Önceki İçerik Başarılı Sinematograf Roger Deakins’in Gözünden Oscar Adayı 15 Film Karesi
Sonraki İçerik Quentin Tarantino Sineması: Kan ve Şiddetin En Estetik Hali