Yalnızlık Konusunu İşleyen 10 Kaliteli Film

Bu içeriğimizde izlere yalnızlık konulu filmlerin bir listesini yaptık. Genel olarak depresyon, terk edilmişlik, sosyal soyutlanma gibi konuları işleyen filmlerle dolu listemiz sizlerle.

Taxi Driver – Martin Scorsese

Şimdiye kadar yapılmış en iyi filmlerden biri olarak sıkça tartışılan Taxi Driver, Martin Scorsese’nin 1976 yapımı başyapıtı, New York şehrinin arka sokaklarını ve mahalle çetelerini konu alıyor. Yönetmen bu filmde, Robert De Niro’nun oynadığı Travis rolüyle yalnız, yanlış anlaşılan ve huysuz bir genç taksi şöförünün karakter analizini yapıyor.

Travis şehirde tanıştığı genç bir fahişeyi (Jodie Foster) içinde bulunduğu cinsel kölelikten kurtulması için ikna etmeye çalışır. Beklendiği gibi, bu çabası genç kızın pezevengi tarafından hiç hoş karşılanmaz. Ancak Travis kararlıdır, kararlılığına bastırılmış öfkesi de eklenince karakterimizin öfkeli bir taksi şoföründen dengesiz bir cellata dönüşmesini kaçınılmaz olur.

Muhtemelen kentsel yabancılaşmanın en iyi tasvirlerinden biri olan Taxi Driver, oyuncu kadrosunun inanılmaz güçlü olmasının yanı sıra oyuncuların da en iyi performanslarını sergilediği, çok iyi kurgulanmış, unutulmaz ve biraz da üzücü bir film. Bir adamın zihinsel çöküşünün gerçekçi ve korkunç bir portresi olan Taxi Driver, şimdiye kadar çekilmiş en harika ve en ikonik sahnelerden bazılarını içeriyor.

Paris, Texas – Wim Wenders

Wim Wenders’in kamera karşısına geçtiği filmin başrolünde yer alan Harry Dean Stanton geçmişiyle yüzleşen bir adamın hayatını konu alan etkileyici bir yolculuk filmi.

Travis (Stanton), 4 yıl önce terk ettiği karısının ve oğlunun izini sürmek isteyen, sorumsuz ama bir o kadar da pişman bir adamdır. Travis ailesiyle olan ilişkilerini yeniden kurmayı umarken, geçmişte yapmış olduğu bazı eylemlerinin sert bir şekilde yüzüne vurulması ve acı hatıralarıyla yüzleşmesi gerekmektedir. Gerçekler Travis’i duygusal ve güçlü bir çözüm yolu bulmaya zorlayacaktır.

Düşündürücü ve gerçekçi bir kurtuluş hikayesi olan Paris, Texas, dokunaklı ve etkileyici bir karakter gelişim hikayesi olarak karşımıza çıkıyor.

Cast Away – Robet Zemeciks

Başrolünde Tom Hanks’in oynadığı filmde Memphis merkezli FedEx operasyonları yöneticisi Chuck Noland ve yüksek lisans öğrencisi Kelly Frears, uzun süredir birlikte yaşıyorlardır. Chuck işi gereği bol bol yurt dışına çıkmak durumunda kalmaktadır.

1995 Noel Günü’nde Chuck bir iş gezisi için başka bir FedEx uçağına yetişmek üzere acele ederken Kelly’ye bir yüzük verir ve ondan dönüşünü beklemesini ister. Ancak uçuşta işler yolunda gitmez ve uçak arıza yaparak Pasifikte yer alan ıssız bir adanın yakınına düşer. Mürettebattan bir tek Chuck hayatta kalmıştır, zavallı adam bir cankurtaran botu yardımıyla adaya ulaşmayı başarır. Uçuş arkadaşlarının herhangi birine veya uçağa ne olduğundan habersizdir.

Modern bir Robinson Cruose hikayesi denebilecek filmde Chuck’ın ıssız bir adada tek başına hayatta kalma mücadelesinin yanında yaşamış olduğu fiziksel ve duygusal değişimin çarpıcı yansımasını izliyoruz. Kimi zaman umudunu kaybeden ve intihar etmeyi dahi düşünen Chuck’ı motive eden şey büyük ölçüde Kelly’nin düşüncesi olsa da, muhtemelen onun öldüğüne inanan Kelly, aradan geçen sürede duygusal olarak ondan uzaklaşmış olabilir.

Into The Wild

Gerçek yaşam öyküsüne dayanan bir hikayeyi anlatan filmde Christopher McCandless, Emory Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, tüm mal varlığını ve tüm birikim hesabını bir hayır kurumuna bağışlar. Sonrasında yollara düşerek vahşi doğada yaşamak ve bir gezi kitabı yazmak üzere otostop çekerek Alaska’ya kadar gider.

Yol boyunca hayatını şekillendiren bir dizi karakterle karşılaşan Christopher, zorlu doğa şartlarının yanı sıra hayatın anlamını sorgulayan beyni ve ruhuyla da savaşmak zorunda kalacaktır.

Her

Theodore, boşanmasının son aşamalarında yalnız bir adamdır. Mektup yazarı olarak çalışmadığı zamanlarda, boş zamanlarını video oyunları oynayarak ve ara sıra arkadaşlarıyla takılarak geçirmektedir. Dünyanın ilk yapay zekalı işletim sistemi olarak tanıtılan yeni OS1’i satın almaya karar verir. İşletim sisteminin reklamında “Bu sadece bir işletim sistemi değil, bir bilinçtir” ifadesi yer almaktadır. Bu ifade Theodore’un çok ilgisini çeker.

Theodore, bir süre sonra kendisini işletim sistemi OS1’inin arkasındaki ses olan Samantha’ya kaptırmış halde bulur. Birlikte vakit geçirmeye başladıklarında daha da yakınlaşırlar ve sonunda Samantha’ya aşık olur. İşletim sistemine aşık olan Theodore, kendisini hem büyük sevinç hem de şüphe duygularıyla uğraşırken bulur. Bir işletim sistemi olarak Samantha, Theodore’a başkalarının sahip olmadığı şekilde yardım etmek için kullandığı güçlü bir zekaya sahiptir, ancak bir işletim sistemine aşık olmak ne kadar mantıklıdır?

127 Hours

127 Saat, dağcı Aron Ralston’ın düşen bir kayanın koluna çarpıp onu Utah’ta ıssız bir kanyonda tuzağa düşürmesinden sonra kendini kurtarmak için olağanüstü macerasının gerçek hikayesidir.

Aron, mahsur kaldığı beş gün boyunca hayatını sorgular ve en sonunda bir şekilde kendini kurtarmak için gerekli cesarete ve güce sahip olduğunu keşfetmek, 65 fitlik bir duvara tırmanmak ve kurtarılmadan önce sekiz milin üzerinde yürümek için gerekli olan her şeye sahip olduğunu keşfetmek için hayatta kalır. Ralston, yolculuğu boyunca arkadaşlarını, sevgililerini, ailesini ve kazadan önce tanıştığı iki yürüyüşçüyü hatırlr. Tanışma şansına sahip olduğu son iki kişi onlar mı olacaktır?

I am Legend

The Machinist

Solaris

Naked (1993)

Önceki İçerik Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Kamera Arkası
Sonraki İçerik En İyi Denzel Washington Filmleri