Tüm Zamanların En İyi Film Müziği Bestecileri Sıralaması

Etkileyici bir filmi müthiş bir şekilde bestelenmiş müzikleri olmadan düşünebiliyor misiniz? Hiç şüpheniz olmasın ki o film müzikleri olmadan etkisinin büyük bir kısmını kaybeder. Mesela Yüzüklerin Efendisi filmini izleyiciyi heyecanın doruğuna ulaştıran o muazzam müzikleri olmadan düşünün. O gerilim dolu müzikleri olmadan Kara Şövalye’yi hayal edin. Bu filmler, onlara eşlik eden ikonik müzikleri olmadan, asla şimdi oldukları kadar epik veya unutulmaz olmazlar.

Film müzikleri, film yapımının enteresan bir şekilde göz ardı edilen bir yönüdür ama filmin başarısında o kadar önemli bir rol oynarlar ki. Kaliteli bir film müziği, izleyicilerde birçok doğal duyguyu harekete geçirir. Filmleri daha heyecanlı kılar hatta izleyicilerin birkaç damla gözyaşı dökmelerine neden olabilir. Ancak genellikle film müziği bestecileri asla gerçekten hak ettikleri övgüyü alamazlar. Öyle ki müziklerine bayılarak izlediğimiz pek çok filmin o ikonik müziklerini besteleyen müzisyenlerin isimlerini dahi bilmeyiz. İşte bu isimsiz kahramanlara haklarını teslim edebilmek adına sizler için bu listeyi hazırladık.

Alan Silvestri

Alan Silvestri, 26 Mart 1950’de Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuş bir film müziği bestecisidir. Silvestri, Robert Zemeckis’in yönettiği birçok filmin müziğini yapmıştır. Özellikle de “Forrest Gump”, “Back to the Future” serisi, “Who Framed Roger Rabbit”, “Cast Away” ve “The Polar Express” gibi filmler için yaptığı bestelerle tanınmaktadır.

Silvestri, 1970’lerde televizyon reklamları için müzikler yapmaya başladı ve daha sonra film müziği bestelemeye geçiş yaptı. 1980’lerin başında, Robert Zemeckis ile tanıştı ve birçok film projesinde birlikte çalıştılar. Silvestri, 1990’lardan itibaren daha fazla film için müzikler yapmaya devam etti ve “Contact”, “The Mummy Returns”, “Van Helsing” ve “Night at the Museum” gibi filmlerin de aralarında olduğu birçok popüler filmde yer aldı.

Silvestri, kariyeri boyunca birçok ödül kazandı ve Akademi Ödülleri, Grammy Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri dahil olmak üzere birçok prestijli ödüle aday gösterildi.

Danny Elfman

Danny Elfman, 29 Mayıs 1953’te Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan bir müzisyen, besteci ve şarkıcıdır. Elfman, rock müzik grubu Oingo Boingo’nun kurucusu ve solisti olarak tanınmaktadır. Ancak daha çok, Tim Burton’un yönettiği filmlerde yazdığı film müzikleriyle ün kazanmıştır.

Elfman, Burton’un ilk filmi olan “Pee-wee’s Big Adventure” için müzik besteledikten sonra, birçok Burton filmi için müzik yazdı. “Beetlejuice”, “Batman”, “Edward Scissorhands”, “The Nightmare Before Christmas”, “Alice in Wonderland” ve “Dumbo” gibi filmlerin müziklerinin yanı sıra, “Spider-Man” serisi ve “Men in Black” gibi diğer popüler filmler için de besteler yazdı.

Ayrıca Elfman, TV şovları için de müzikler yazdı. “The Simpsons” ve “Desperate Housewives” gibi popüler TV dizilerinin müziklerinin yanı sıra, “Batman: The Animated Series” ve “Justice League” gibi animasyon serileri için de müzik besteledi.

Elfman, kariyeri boyunca birçok ödül kazandı ve Akademi Ödülleri, Grammy Ödülleri ve Emmy Ödülleri dahil olmak üzere birçok prestijli ödüle aday gösterildi.

John Barry

John Barry, 3 Kasım 1933’te İngiltere’de doğan bir besteci ve müzisyendir. Barry, James Bond film serisi için yazdığı müziklerle tanınmaktadır. Ayrıca “Out of Africa”, “Dances with Wolves” ve “The Lion in Winter” gibi diğer popüler filmlerin müziklerini de yazmıştır.

Barry, müzik kariyerine 1950’lerin sonlarında başladı ve ilk olarak The John Barry Seven adlı kendi müzik grubunu kurdu. Grup, İngiltere’de popüler olan birkaç hit single’ı kaydetti. Daha sonra, Barry film müzikleri yazmaya başladı ve ilk önemli projesi, 1962 yapımı “Dr. No” adlı James Bond filmi oldu. Bu filmdeki müziğiyle büyük başarı elde etti ve Bond filmleri için toplam 11 müzik besteledi.

Barry, kariyeri boyunca dört kez Akademi Ödülü kazandı ve bu ödülleri “Born Free”, “The Lion in Winter”, “Out of Africa” ve “Dances with Wolves” filmleri için kazandı. Ayrıca, Grammy Ödülleri, BAFTA Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri dahil olmak üzere birçok ödüle aday gösterildi.

Rachel Portman

Rachel Portman, 11 Aralık 1960’ta İngiltere’de doğan bir film müziği bestecisidir. Portman, 1990’lardan itibaren film müziği bestelemeye başladı ve birçok popüler filmde müzikler yazdı.

Portman, “The Cider House Rules”, “Emma”, “Chocolat”, “The Manchurian Candidate” ve “The Duchess” gibi filmlerin müzikleriyle tanınır. Ayrıca “Never Let Me Go”, “Belle” ve “Their Finest” gibi daha yeni filmlerin müzikleri de dahil olmak üzere birçok film için müzikler yazdı.

Portman, kariyeri boyunca birçok ödül kazandı ve 1997’de “Emma” için yazdığı müzikle En İyi Özgün Müzik dalında Akademi Ödülü’nü kazanan ilk kadın besteci oldu. Ayrıca, BAFTA Ödülleri, Emmy Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri dahil olmak üzere birçok prestijli ödüle aday gösterildi.

Howard Shore

Howard Shore, 18 Ekim 1946’da Kanada’da doğan bir besteci ve orkestra şefidir. Shore, özellikle “The Lord of the Rings” ve “The Hobbit” filmleri için yazdığı müziklerle tanınır.

Shore, kariyerine Kanada’da müzikal tiyatro bestecisi olarak başladı. Daha sonra, Hollywood’da film müziği bestecisi olarak çalışmaya başladı ve “The Fly”, “The Silence of the Lambs” ve “Philadelphia” gibi filmlerin müziklerini yazdı. Ancak en ünlü çalışması, J.R.R. Tolkien’in “The Lord of the Rings” romanlarından uyarlanan Peter Jackson’un yönettiği üç film serisi için yazdığı müziklerdir. Shore, bu filmler için 3 Oscar ödülü kazandı.

Ayrıca, Shore, “The Aviator”, “Gangs of New York”, “Hugo” ve “Spotlight” gibi diğer popüler filmlerin müziklerini de yazdı. Kariyeri boyunca birçok ödül kazandı ve Akademi Ödülleri, Grammy Ödülleri, BAFTA Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri dahil olmak üzere birçok prestijli ödüle aday gösterildi.

James Horner

James Horner, 14 Ağustos 1953 – 22 Haziran 2015 tarihleri arasında yaşamış bir Amerikan besteci ve orkestra şefidir. Horner, “Titanic”, “Braveheart”, “Avatar”, “A Beautiful Mind” ve “Legends of the Fall” gibi çok sayıda popüler filmin müziklerini yazmıştır.

Horner, müzik kariyerine 1970’lerde başladı ve öncelikle televizyon programları için müzikler yazdı. Daha sonra, film müzikleri yazmaya başladı ve “Star Trek II: The Wrath of Khan” ile popülerlik kazandı. En ünlü çalışması, James Cameron’un yönettiği “Titanic” filmi için yazdığı müziklerdir. Bu müziklerle 2 Akademi Ödülü kazandı.

Horner, kariyeri boyunca birçok ödül kazandı ve 10’dan fazla Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. Ayrıca, BAFTA Ödülleri, Grammy Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri dahil olmak üzere birçok prestijli ödüle de aday gösterildi. Horner, 2015 yılında bir uçak kazasında hayatını kaybetti.

Michael Giacchino

Michael Giacchino, 10 Ekim 1967’de New Jersey’de doğan bir Amerikan besteci ve orkestra şefidir. Giacchino, birçok popüler film ve televizyon programı için müzikler yazdı.

Giacchino, müzik kariyerine 1990’larda televizyon dizileri için müzikler yazarak başladı. Daha sonra, Pixar Animation Studios’un birçok filminin müziklerini yazdı ve özellikle “The Incredibles”, “Ratatouille” ve “Up” filmleri için yazdığı müziklerle tanınır. Giacchino, “Lost”, “Alias” ve “Fringe” gibi televizyon dizileri için de müzikler yazdı.

Giacchino, kariyeri boyunca birçok ödül kazandı ve “The Incredibles” için En İyi Film Müziği dalında Akademi Ödülü’nü kazandı. Ayrıca, BAFTA Ödülleri, Emmy Ödülleri ve Grammy Ödülleri dahil olmak üzere birçok prestijli ödüle aday gösterildi.

Ennio Morricone

Ennio Morricone, 10 Kasım 1928 – 6 Temmuz 2020 tarihleri arasında yaşamış İtalyan besteci, orkestra şefi ve müzisyendi. Morricone, özellikle Sergio Leone’nin yönettiği “The Good, the Bad and the Ugly”, “Once Upon a Time in the West” ve “Once Upon a Time in America” gibi filmler için yazdığı müziklerle tanınır.

Morricone, müzik kariyerine 1940’larda başladı ve ilk olarak İtalyan filmleri için müzikler yazdı. Daha sonra, Hollywood’da film müziği bestecisi olarak çalışmaya başladı ve birçok popüler filmin müziklerini yazdı. Morricone, “The Untouchables”, “Cinema Paradiso”, “The Mission”, “Bugsy” ve “Malena” gibi filmler için de müzikler yazdı.

Morricone, kariyeri boyunca birçok ödül kazandı ve 6 Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. 2016 yılında, uzun ve üretken kariyeri için En İyi Film Müziği dalında Akademi Onur Ödülü aldı. Morricone ayrıca, BAFTA Ödülleri, Grammy Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri dahil olmak üzere birçok prestijli ödüle de aday gösterildi. Morricone, 2020 yılında hayatını kaybetti.

Bernard Herrmann

Bernard Herrmann (1911-1975), Amerikalı besteci ve orkestra şefidir. Film müzikleri ve tiyatro müzikleriyle tanınmıştır. En ünlü çalışmalarından biri, Alfred Hitchcock’un yönettiği “Psycho” filminin müziğidir.

Herrmann, 1911 yılında New York’ta doğdu. Müzik eğitimine genç yaşta başladı ve New York Üniversitesi’nde müzik eğitimi aldı. İlk kez 1941 yılında RKO Pictures için müzik bestelemeye başladı.

Herrmann, sinema müzikleri için klasik müziğin etkisini kullanarak, Hitchcock’un filmlerinde psikolojik gerilimleri desteklemek için müzikleri kullanmıştır. Ayrıca, Orson Welles’in “Citizen Kane” ve Martin Scorsese’nin “Taxi Driver” filmlerinde de müzik bestelemiştir.

Bernard Herrmann, müzik kariyerinin yanı sıra, Columbia Üniversitesi, University of California, Los Angeles ve New York Üniversitesi’nde müzik profesörlüğü yapmıştır. 1975 yılında Los Angeles’ta hayatını kaybetmiştir.

Max Steiner

Max Steiner (1888-1971), Avusturya asıllı Amerikalı besteci ve orkestra şefidir. Film müziği tarihinin en önemli isimlerinden biridir ve Hollywood’un altın çağı boyunca sayısız filmin müziklerini bestelemiştir.

Steiner, Viyana’da doğdu ve müzik eğitimine genç yaşta başladı. Ailesi, sanatçı bir aileden geliyordu ve babası da bir müzisyendi. Steiner, 1907’de ailesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti ve burada müzik kariyerine başladı.

Steiner, ilk kez 1929 yılında “The Love Parade” filminin müziğini besteleyerek sinema müziği kariyerine adım attı. Daha sonra “King Kong”, “Gone with the Wind”, “Casablanca” gibi unutulmaz filmlerin müziklerini de besteledi. Steiner’in müzikleri, filmlere duygusal bir derinlik ve dramatik bir etki kattı.

Max Steiner, sinema müziği alanında birçok öncü teknikleri geliştirdi ve film müzikleri için büyük orkestral aranjmanlar yarattı. Steiner, üç kez Akademi Ödülü kazandı ve 24 kez aday gösterildi. 1971 yılında Hollywood’da hayatını kaybetti.

Hans Zimmer

Hans Zimmer (d. 12 Eylül 1957), Alman doğumlu, Los Angeles’ta yaşayan bir film müziği bestecisi ve orkestra şefidir. Zimmer, film müziği dünyasında son derece başarılı bir kariyere sahip olmuştur ve sinema tarihinin en iyi film müzikleri arasında sayılan birçok eserin müziğini bestelemiştir.

Zimmer, ilk olarak 1980’lerde İngiltere’deki rock müzik sahnesinde tanındı ve daha sonra film müziği dünyasına geçiş yaptı. Zimmer, “The Lion King”, “Gladiator”, “The Dark Knight”, “Inception” gibi unutulmaz filmlerin müziklerini besteleyerek müzik kariyerine devam etti. Ayrıca, “Interstellar”, “Dunkirk”, “Blade Runner 2049” gibi filmlerin müziklerine de imza attı.

Zimmer’in müzikleri, genellikle büyük orkestral aranjmanlar ve modern elektronik müzik ögelerini birleştirerek, film sahnelerine uygun bir atmosfer yaratmaktadır. Hans Zimmer, birçok ödül kazandı ve Akademi Ödülü, Grammy Ödülü ve Altın Küre Ödülü dahil olmak üzere birçok önemli ödüle aday gösterildi.

John Williams

John Williams (d. 8 Şubat 1932), Amerikalı bir besteci, orkestra şefi ve piyanisttir. Film müzikleri dünyasında son derece başarılı bir kariyere sahip olmuştur ve sinema tarihinin en iyi film müzikleri arasında sayılan birçok eserin müziğini bestelemiştir.

Williams, ilk olarak 1950’lerde müzik kariyerine başladı ve birçok farklı tarzda müzik besteledi. 1960’larda film müzikleri dünyasına geçiş yaptı ve 1970’lerde Steven Spielberg ve George Lucas gibi yönetmenlerle çalışarak sinema tarihinin en iyi film müzikleri arasında sayılan müzikler besteledi.

Williams, “Star Wars”, “Jaws”, “E.T. the Extra-Terrestrial”, “Indiana Jones” ve “Harry Potter” gibi birçok unutulmaz filmin müziklerini besteleyerek müzik kariyerine devam etti. Ayrıca, birçok orkestra için klasik müzik ve konçertolar da besteledi.

Williams’in müzikleri, genellikle büyük orkestral aranjmanlar ve unutulmaz melodileri ile dikkat çekmektedir. John Williams, başta Akademi Ödülü, Grammy Ödülü ve Altın Küre Ödülü olmak üzere birçok önemli ödülü kazandı, onlarca kez de aday gösterildi.

Önceki İçerik Bruce Willis’in Başrolünde Olduğu Aksiyon Filmi Assassin, Mart Ayında Vizyonda
Sonraki İçerik Back to the Future’dan The Godfather’a En İyi 10 Film Üçlemesi