Tek Oyuncunun Başrolünde Yer Aldığı 5 Kaliteli Film

Yadsınamaz bir bilgi, iyi oyunculara sahip olmak iyi bir filmin başarısının anahtarıdır. Filmin olay örgüsü ya da konusu ne kadar sağlam olursa olsun, oyuncularınız yeterince iyi performans gösteremiyorsa, filmin başarılı olması olası değildir. Bazı filmler Hızlı ve Öfkeli serisi gibi yıldızlar topluluğu kadrosuna güvenirken, bazıları da örneğin fantastik şaheser Yüzüklerin Efendisi gibi binlerce kişiden oluşan bir oyuncu kadrosu gerektirir. Yapılması en zor film türlerinden biri ise, bir oyuncunun filmin sahnelerin çoğunda tek başına oynadığı ve bu nedenle tüm filmin anlatımının yalnızca bir oyuncu üzerinden yürütüldüğü filmlerdir.

Bu tür tek oyunculu filmlerin örneğinin oldukça az sayıda olmasının oldukça iyi bir nedeni var. İzleyiciyi tek bir aktörle eğlendirmeyi başarmak, inanılmaz bir hüner ve filmi ayakta tutmak için ilgi çekici bir olay örgüsü ile olağanüstü oyunculuk kombinasyonunu gerektirir. All is Lost filminde görüldüğü gibi diyalog eksikliğinin zorluklarıyla karşı karşıya kalan film, ses, görseller ve hepsinden önemlisi oyuncunun yüz ifadeleri ve fizikselliği gibi diğer alanlarda eksiklerini tamamlamalıdır. Bu içeriğimizde sizlere tek bir erkek başrol oyuncusunun yer aldığı filmlerden ve o filmlerde rol alan oyunculardan bahsedeceğiz.

127 Saat – James Franco

Dağcı Aron Ralston’ın inanılmaz gerçek hikayesine dayanan 127 Saat, Aron’ın kırsal bir yerde macera peşinde koşarken kolunun bir kaya parçasına sıkışması sonucu verdiği hayatta kalma mücadelesinin hikayesini anlatıyor. Beş gün boyunca Ralston, içinde bulunduğu korkunç durumla ve hayatta kalabilmek için kolunu kesmesi gerektiği gerçeğiyle yüzleşir. Filmde James Franco, Aron Ralston rolünü oynuyor ve aktörün roldeki performansı, Franco’nun ilk ciddi başrollerinden biri olmakla birlikte büyük beğeni toplamayı başarmıştı. Danny Boyle’un tartışmasız en iyi filmlerinden biri olan 127 Saat, En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü de dahil olmak üzere 100’den fazla ödüle aday gösterildi ve Franco’ya En İyi Erkek Oyuncu dalında Independent Spirit Ödülü kazandırdı.

Locke – Tom Hardy

Tom Hardy’nin görebildiğimiz tek karakter olarak rol aldığı 2013 yapımı Locke, tek gecelik bir ilişki sırasında hamile kalan bir çocuğun doğumunda hazır olmak için çok önemli bir zamanda bir çalışmakta olduğu şantiyeden ayrılmak zorunda Ivan’ın hikayesini takip ediyor. Ivan, yaptığı uzun yolculuk boyunca hayatındaki kişilere yaptıklarını anlatmak için toplam 36 telefon görüşmesi yapar ve bu telefon görüşmeleri sonrasında işinden kovulur ve karısı tarafından terk edilir. Locke neredeyse tamamen bir BMW X5’in içinde geçiyor ve filmin oyuncu kadrosunda yalnızca Hardy bulunuyor. Bu tek kişilik gösteri, görülmesi gereken kaliteli bir film olmakla birlikte, Hardy’nin Los Angeles Film Eleştirmenleri Derneği’nden En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan performansı izlenmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Ben Efsaneyim – Will Smith

Ölümcül bir salgın sonrası dünyadaki yaşayan son insan olan bilim adamı Neville, köpeğiyle New York’u dolaşır ve bu vebadan kurtulmuş olabilecek diğer arar. Will Smith’in Neville’i canlandırdığı Ben Efsaneyim, 1954 tarihli aynı adlı romandan uyarlandı ve 1994’te geliştirilmeye başlandı, ancak film 2007’ye kadar gösterime girmedi. Filmi tek başına alıp götüren Smith’in performansı ona En İyi Erkek Oyuncu dalında Satürn Ödülü kazandırdı. Geçtiğimiz günlerde, Smith’in Neville rolünü yeniden canlandırdığı ve oyuncu kadrosuna Michael B. Jordan’ın eklendiği bir devam filminin geliştirilmekte olduğu açıklandı.

Sona Doğru – Robert Redford

Kıdemli bir denizci, tek başına yaptığı bir yolculukta, bir nakliye konteynırıyla çarpıştıktan sonra gemi su alır. Kendisine yardım edecek hiçbir radyo veya navigasyon ekipmanı olmayan denizci, bilinmeyene doğru yola çıkar ve şiddetli bir fırtınayla karşılaşır. Fırtınadan kurtulmayı başaran denizci, durumunun vahameti ortaya çıkmaya başlayınca kendi ölüm gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalır. All is Lost başrol oyuncusu Robert Redford, filmde toplam 51 İngilizce kelime konuşur. Film eleştirmenlerden büyük övgü alırken, Redford’a En İyi Erkek Oyuncu dalında New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü kazandırdı.

Yeni Hayat – Tom Hanks

FedEx yöneticisi Chuck, uçağı Malezya’ya giderken düşünce, Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki ıssız bir adada mahsur kalır. Adadan kaçmak için yaptığı her türlü girişim başarısız olurken, Chuck duruma uyum sağlar ve ev yapımı Voleybol topu arkadaşı Wilson’ın yardımıyla adada yıllarca hayatta kalmayı öğrenir. Tom Hanks, filmdeki Chuck rolüyle ona Akademi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ve Sinema Filminde En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre adaylığı kazandıran olağanüstü performansıyla büyük övgü toplamıştı. Yeni Hayat sadece eleştirmen ve gişe başarısı elde etmekle kalmadı, aynı zamanda film o kadar popülerlik kazandı ki sayısız kez referans alındı ​​ve parodisi yapıldı.

Önceki İçerik Ambulans
Sonraki İçerik Şahan Gökbakar’dan Hayranlarına Recep İvedik 7 Müjdesi