Şimdiye Kadar Yapılmış En İyi ve Gerçekçi 6 Zombi Filmi

Zombier, on yıllardır korku filmlerine konu olmuştur. Tek amacı et yemek olan, kana susamış ve beyin ölümü gerçekleşmiş bir yaratık fikri, sinemaseverleri yıllardır korkutmayı başardı. Türün en önemli korku unsurlarından olan bu yaşayan ölüler, ilk zombi filminden bu yana sürekli olarak yeniden hayal edildi ve özel efektler, teknoloji ve anlatım tekniklerinin gelişmesiyle giderek daha gerçekçi hale geldi. Özellikle son yıllarda korku sinemasının en çok izlenen yapımları arasında her zaman zombi filmleri yer almıştır. Zombi filmi önerileri sunacağımız bu içeriğimizde sizler için yapılmış en gerçekçi ve en iyi zombi filmlerinden en korkunçlarını derledik.

Ben Efsaneyim – 2007

Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncu Kadrosu: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan
Konusu: 2007 yılında vizyona giren Ben Efsaneyim, insanları geceleri avlanan kana susamış mutantlara dönüştüren insan yapımı bir vebadan kurtulan bir bilim insanı ve Robert Neville’in hikayesini konu alıyor. Filmde Doktor Neville’in yaşanır bir yer olmaktan çıkmış bir dünyada verdiği yaşam mücadelesinin yanında hissettiği duygular üzerinden yalnızlık ve umut gibi temaları merkezine alıyor. Özellikle köpeğiyle olan dostluğu ve sadakati seyircinin ona sempati duymasına ve kıyamet öncesi dünyada yaşamak için motive olmanın ne kadar zor olduğunu tasavvur etmesine izin veriyor.

Dünya Savaşı Z – 2013

Yönetmen: Marc Forster
Oyuncu Kadrosu: Brad Pitt, Mireille Enos, James Rozeti Dale
Konusu: Max Brooks’un aynı adlı romanından 2013 yılında sinemaya uyarlanan filmde, Brad Pitt’in bulaşıcı bir virüsün neden olduğu kaos esnasında ailesini tehlikeden korumaya çalışan çalışan bir babayı canlandırdığı Dünya Savaşı Z benzerlerinden biraz daha farklı bir film. Temposu epey yüksek olan filmde zombiler normalden çok daha acımasız, anormal derecede hızlı koşabiliyorlar ve avlarını yakalamakta ısrarcılar. Film, zombi konusunu olgun bir şekilde ele alıyor ve meseleyi siyasi bir literatüre kadar taşıyıp, Birleşmiş Milletler’i de olaya dahil ediyor. Bizlere standart bir zombi filminden çok daha fazlasını vaat eden film, aksiyon ve kovalamaca sahnelerinin kalitesiyle de göz dolduruyor.

Zombilerin Şafağı – 2004

Yönetmen: Edgar Wright
Oyuncu Kadrosu: Simon Pegg, Kate Ashfield, Lucy Davis
Konusu: Edgar Wright’ın Zombilerin Şafağı, türün en ikonik zombi filmlerinden biri haline geldi ve yayınlanmasından yıllar sonra bile bir klasik olarak varlığını sürdürüyor. Film, İngiltere’de enfekte olanları zombiye dönüştüren bir virüsin yayılmasından sonra kendilerini bir hayatta kalma operasyonunun yam ortasında bulan Shaun (Simon Pegg) ve Ed’e (Nick Frost) odaklanıyor. Film, içerdiği komedi unsuru ve ana karakterlerin verdiği yanlış kararlarla daha da dikkat çekici hale geliyor. Zombilerin Şafağı, ana karakterlerin süper kahramanlar gibi yetenekli ve çelik gibi bir iradeye sahip olduğu tipik abartılı benzerlerinden ziyade çizdiği gerçekçi insan portreleriyle seyirciyi etkileyebilen birkaç zombi filminden biri.

Zombi Ekspresi – 2016

Yönetmen: Yeon Sang-ho
Oyuncu Kadrosu: Gong Yoo, Ma Dong-seok, Jung Yu-mi
Konusu: 2016 yılında piyasaya sürülen Güney Kore yapımı korku filmi Zombi Ekspresi, klasik zombi korku hikayesini insan unsuruyla başarılı bir şekilde birleştiriyor. Film, kızını (Su-an Kim) annesini ziyaret etmek için trenle Seul’den Busan’a götüren boşanmış bir işadamın (Yoo Gong) virüs taşıyan bir kadının trene binmesiyle başlayan hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Enfeksiyonun kısa sürede yayılmasıyla trende tam anlamıyla bir can pazarı yaşanır. İçi zombiyle dolu bir trende tayatta kalmak için sadece güçlü olmak yetmez, aynı zamanda zeki de olmak gerekir. Amansız ve gerçekçi aksiyon sahneleriyle seyirciyi hikayenin içine dahil eden film, izlenmeye değer zombi filmlerinden.

Ölüm Çığlığı – 2007

Yönetmen: Jaume Balagueró, Paco Plaza
Oyuncu Kadrosu: Manuela Velasco, Ferrán Terraza, Jorge-Yamam Serrano
Konusu: Jaume Balagueró ve Paco Plaza tarafından yönetilen Ölüm Çığlığı 2007 yılında vizyona girmişti. 2 milyon dolarlık son derece mütevazı bir bütçeyle çekilen film, elde ettiği 32.5 milyon dolarlık gişe hasılatıyla oransal olarak büyük bir başarı yakalamıştı. Film, seyircileri korkuturken otantik bir his yaratmak için daha önce The Blair Witch Project ve Cloverfield gibi filmlerde de kullanılan standart el kamerasıyla çekilen görüntüleri kullanıyor. İspanyol gerilim filmi, gizemli bir virüs salgını sonucu bir apartman kompleksinde kapana kısılan genç bir televizyon sunucusu ve kameramanının başından geçen korkunç olayları anlatıyor. Film, yarattığı ürkütücü atmosfer ve özellikle gerilimin tavan yaptığı son 15 dakikasıyla klasikler arasına girmeye aday.

28 Gün Sonra – 2002

Yönetmen: Danny Boyle
Oyuncu Kadrosu: Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston
Konusu: İngiliz yönetmen Danny Boyle’un 28 Gün Sonra filmi, 2002’de vizyona girmesinden yıllar sonra bile yapılmış en gerçekçi zombi filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Film, İngiltere’de genetik araştırmalar sonucu ortaya çıkan ve maymunlardan insanlara bulaşan bir virüs nedeniyle hayatın durma noktasında gelmesinden haftalar sonra komadan uyanan Jim’e (Cillian Murphy) odaklanıyor. Londra artık bir hayalet şehirdir ve hemen herkes birer zombiye dönüşmüştür. Çare olarak askerler tarafından yönetilen bir sığınağa taşınan sağ kalan insanlar orada da başka sorunlarla mücadele etmek zorunda kalırlar. Günümüzün sorunlarından toplumsal çöküşü bir zombi istilasıyla harmanlayan gerçekçi senaryosu ve kaliteli oyuncu kadrosuyla film, yönetmenin olağanüstü tasvir yeteneğini son derece başarılı bir şekilde kullanmasına imkan veriyor.

Önceki İçerik Squid Game Yaratıcısı, En Çok Hangi Sahneyi Yazarken Zorlandı?
Sonraki İçerik Avatar 2 Fragmanı Yayınlandı, Film Ne Zaman Çıkacak?