William Shakespeare Eserlerinden Uyarlanmış En İyi 5 Film

William Shakespeare tartışmasız bir biçimde 16. yüzyılın en büyük oyun yazarı olarak bilinir. Eserlerini beğenseniz de beğenmeseniz de, hikayelerinin ve olay örgülerinin kaya gibi sağlam olduğunu kabul etmek gerekir. Oyunlarında romantizmden ihanete, komediden hicve kadar pek çok duygu ve durumu başarıyla anlatan Shakespeare, hemen hemen her türde eser ortaya koyan çok üretken bir yazar olmuştur. Shakespeare, dünya çapında Macbeth ve Romeo ve Juliet gibi trajedilerle tanınıyor olabilir ama bu onun tek uzmanlık alanı değil.

Drama oynayan pek çok oyuncunun kalbinde Shakespeare’ın özel bir yeri vardır. Bununla birlikte, çoğu oyuncu, ister sahnede ister ekranda olsun, Shakespeare’in oyunlarından birinde belirli bir rol oynamayı hayal etmiştir. Özellikle beyazperde, çağlar boyunca sürecek ve izleyiciden izleyiciye aynı cazibeyi sürdürecek bir sahne oyununu yeniden yaratmak için mükemmel bir mecradır. Yıllar boyunca pek çok oyun defalarca beyazperdeye uyarlandı, ancak hepsi aynı başarıyı yakalayamadı. Örneğin, Romeo ve Juliet gişe rekoru kırdı ve kritik bir başarı elde etti , Venedik Taciri ise Jeremy Irons’ın olağanüstü konuşmasına rağmen tam bir başarı elde edemedi ve büyük ölçüde unutuldu. Bu içeriğimizde sizlere herkesin görmesi gereken beş Shakespeare film uyarlamasının listesini sunuyoruz.

Romeo ve Juliet – 1968

Yönetmenliğini Franco Zeffirelli’nin üstlendiği 1968 yapımı film, oyunun ilk orijinal uyarlamasıdır. Baz Lurhman’ın çektiği yeni versiyonu hikayeyi oldukça modernize etmişken, Franco Zeffirelli’nin klasik trajik aşk hikayesi versiyonu orijinal oyunun duygularını ve aurasını çok daha iyi yansıtıyor. Romeo & Juliet, uyumlu kostümleri ve dönemin silahlarıyla klasik bir ortaçağ köyünde geçiyor ve izleyiciyi hikayenin deneyimine tamamen dahil ediyor. Oyuncuların performansı ise olağanüstü. Juliet’in çocuksu masumiyetinden Romeo’nun Juliet’e verdiği aşk yeminine, bu trajik aşk hikayesine komedi unsurları katan oyuncu kadrosuna ek olarak, Juliet’in Hemşiresi de dahil olmak üzere, izlemesi harika bir performans ortaya çıkıyor. Pek çok kişi muhtemelen hikayenin bu versiyonunu görmemiş veya duymamıştır, ancak Romeo ve Juliet’in uyarlamaları arasında, Zeffirelli’nin filmi açık ara en iyi olanıdır.

Bir Yaz Gecesi Rüyası – 1999

Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası eserinin bu rüya gibi yorumu, Christian Bale, Michelle Pfeiffer ve Stanley Tucci’yi bir araya getiren olağanüstü bir oyuncu kadrosuna sahip. Kadroda böyle isimler varken filmin başarılı olmaması oldukça zor. Film, iki çift sevgilinin gerçek dünyadaki karışık kaderlerinden kaçmak için ormana girmesinden sonra yaşadıklarını anlatıyor. Bir yaz gecesi rüyası tam olarak gerçek gibi görünmeyen bir rüya şeklinde tanımlanabilir. Bu şaheser, Shakespeare’in klasik oyununu alıp, bu fantezileri hayata geçirmek için modern teknolojiyi kullanarak, izleyicilerinin sihire yeniden inanmamızı sağlıyor. Bu film kesinlikle kalbinizi ısıtacak ve size Shakespeare’in eserlerinin sadece trajik aşk hikayeleri ve güç mücadelelerinden oluşmadığını, mutlu sonla sonuçlanan komik hikayelerin de içinde yer aldığı hafif tarafını gösteriyor.

Othello – 1995

Köleleliğin dünyanın her yerinde popüler olduğu bir zamanda ırkçılık konusunu ele alan Shakespeare’in Othello’su, zamanının çok ötesinde yer alır. Baş karakteri Othello, beyaz bir soylu kadın olan Desdemona ile evlenir ve toplumda bir karışıklığa neden olur. Othello Kıbrıs’ı işgal etmek için ayrılırken, sağ kolu Iago, Othello’yu yeni gelininin kendisine sadakatsiz olduğuna ikna etmek için bir plan yapar. Iago’nun bu oyunu Othello’nun karısına olan inancını sarsar ve oldukça karanlık sonuçlara yol açar. Laurence Fishburne ve Kenneth Branagh’ın performanslarıyla göz doldurduğu filmde, Othello’nun çok güvendiği Iago’nun ona anlattıklarıyla karısına olan güveni arasında kalırken nasıl acı çektiğini harika bir şekilde anlatıyor. Film aynı zamanda ırkçılığın sonuçlarını ve farklı ırklara mensup çiftlerin yaşadığı zorluklarını da konu ediyor. Othello filmi aynı isimdeki oyunun harika bir uyarlaması ve işlediği konuların hala güncelliğini korumasıyla izlenmeye değer bir yapım.

Hamlet – 1990

Mel Gibson dünyanın en iyi oyuncusu olmayabilir, ancak sanatçıyı sanattan ayırabilirseniz, Hamlet tasvirini en iyi ortaya koyan oyunculardan biridir. 1968 yapımı Romeo & Juliet’in yönetmeni Franco Zeffirelli tarafından yönetilen Hamlet uyarlaması, Romeo & Juliet ile aynı unsurların çoğunu üzerinde taşıyor. Film, kostümleri ve dekorlarıyla hikayenin geçtiği dönemi yeniden yaratmak için mükemmel bir potansiyel taşıyor. Danimarka’nın genç prensi Hamlet, babasının intikamını almaya yemin etmiş ve bu konuda kendisiyle mücadele etmektedir. Ophelia dikkatini çekmeye çalışırken, Hamlet sadece kendisine ve babasının hayaletine odaklanmıştır. Efsanevi aktris Glenn Close ve genç Helena Bonham Carter’ın yer aldığı muhteşem oyuncu kadrosu, Hamlet’in bu uyarlamasını güçlü kılan önemli unsurlardan. Sadece tarihin en meşhur repliklerinden “Olmak ya da olmamak” monologu dahi bu trajik hikayeyi izleme sebebi olabilir.

Macbeth Trajedisi – 2021

Bu listedeki en yeni film, Macbeth Trajedisi’nin yeniden çevrimi oldu. 2021’in Noel gününde vizyona giren ve başrollerinde Denzel Washington ile Frances McDormand’ın yer aldığı film, Macbeth’in kendi Kralını öldürürse Kral olacağına dair bir kehanetin kendisine açıklanmasından sonra verdiği iktidar mücadelesidir. Klasik hikaye, Coen kardeşlerden Joel Coen tarafından sinemalara taşınıyor. Film şimdiye kadar büyük beğeni topladı. Tamamı siyah beyaz olarak çekilen film, arkasındaki ödüllü bir yönetmeninden de aldığı destekle izleyicilere çok etkileyici bir ambiyans sunuyor. Shakespeare’in bu yeni yorumunda dünyanın en bilinen hikayelerinden birisinin Denzel Washington’ın yetenekleriyle harmanlanışını izlemek etkileyici bir deneyim olabilir.

Önceki İçerik Bryan Cranston Superman Spin-off’unda Lex Luthor’u Oynayabilir mi?
Sonraki İçerik Avatar’ın Gişe Rekoru’nun Avatar 2’den Önce Kırılması Zor Görünüyor