Şaşırtıcı Sonuyla İzleyicisini Ters Köşe Yapan 10 Film

İyi bir film yapmak söz konusu olduğunda, iyi bir hikayeye sahip olmak değişmez ve kesin kuraldır. Çoğu film, serim, düğüm ve çözüm olarak adlandırılan üç bölümden oluşan bir yapıyı takip eder. Bu üç yapılı sistem yıllardır başarıyla çalıştı ve bugün izlediğiniz filmlerin çoğunun planı da bu şekilde. Bununla birlikte, iyi bir senarist, hikayelerini kendilerine özgü kılmak için kendi tekniklerini kullanabilir.

Kitlenizi baştan hikayeye bağlı kılmak istiyorsanız bunu yapmanın iyi bir yolu, olay örgüsü tamamlanana kadar izleyicilerinizin tahminde bulunmasını sağlamak için yanıtlanmamış soruları hikayenin içine gizlemektir. Ancak film bittikten sonra genellikle izleyicilerin aklında hikayenin çözüm bölümünde yaşananlar kalır. Eğer bu bölüm hiç beklenmedik ve şok edici bir sonla süslenirse izleyicilerin filmden aldıkları tatmin olma hissi doruğa ulaşır. Bu yüzden film yapımcıları ve senaristler yıllardır anlattıkları hikayeyi şaşırtıcı bir sonla bitirmek konusunda hassas davranmaya çalışırlar.

Bu listemizde izleyicisini tam anlamıyla dumura uğratmayı başararak şaşırtıcı son kavramını bambaşka bir seviyeye taşıyan 10 kaliteli film yer alıyor.

Diğerleri (IMDB – 7.6)

Yıl: 2001
Süre: 1sa 41dk
Tür: Gerilim
Yönetmen: Alejandro Amenábar
Oyuncu Kadrosu: Nicole Kidman, Christopher Eccleston, Fionnula Flanagan
Konusu: Diğerleri, sonuna kadar tahminde bulunmanızı sağlayacak tüyler ürpertici bir hayalet hikayesi. Film, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna doğru kocasının dönüşünü bekleyen Grace’i (Kidman) ve iki çocuğunun yaşadıkları ürkütücü olayları anlatıyor. Az rastlanan bir göz hastalığı nedeniyle çocukların maruz kalmaları yasaktır, bu nedenle yaşadıkları kocaman konak her zaman karanlık ve loştur. Zamanla varlıklarını hissettirmeye başlayan konağın görünmeyen misafirleri Grace’in ve çocuklarının hayatını alt üst edecektir.

İhtiyar Delikanlı (IMDB – 8.4)

Yıl: 2003
Süre: 2sa 0dk
Tür: Aksiyon
Yönetmen: Park Chan-Wook
Oyuncu Kadrosu: Choi Min-sik, Yoo Ji-Tae, Kang Hye-jeong
Konusu: Park Chan-Wook’un polisiye gerilim başyapıtı, muhtemelen sinema tarihinin en rahatsız edici sonlarından birine sahip. Film, Oh Dae-Su’nun kendisini on beş yıl boyunca hapseden kişiyi bulmak için giriştiği kanlı bir arayışı konu alıyor. Oldboy , Güney Kore sinemasının en mükemmel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Maymunlar Cehennemi (IMDB – 8)

Yıl: 1968
Süre: 1sa 52dk
Tür: Macera
Yönetmen: Franklin J. Schaffner
Oyuncu Kadrosu: Charlton Heston, Roddy McDowall, Kim Hunter
Konusu: Maymunlar Cehennemi, birkaç devam filminden oluşan aynı isimdeki serinin ilk filmi. Başrolünde Charlton Heston’ın oynadığı Franklin J. Schaffner’ın orijinal klasiği, serinin en iyisi olarak kabul edilebilir. Talihsiz bir kaza sonucu bilinmeyen bir gezegene inmek zorunda kalan astronot George Taylor (Heston), kendini son derece gelişmiş ve insanları köle olarak kullanan bir maymun ırkının arasında bulur.

Se7en (IMDB – 8.6)

Yıl: 1995
Süre: 2sa 7dk
Tür: Gizem
Yönetmen: David Fincher
Oyuncu Kadrosu: Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey
Konusu: David Fincher’ın klasik filmi Se7en, İncil’deki yedi ölümcül günahtan yola çıkarak yedi cinayet işleyen bir seri katili yakalamaya çalışan iki dedektifi (Brad Pitt ve Morgan Freeman) konu alıyor. Andrew Kevin Walker tarafından yazılan senaryo baştan sona kadar mükemmel bir şekilde ilerliyor. Unutulmaz şaşırtıcı sonuyla katilin yedinci günahını işleyişini izleyicilerin aklına kazımayı başarıyor.

Testere (IMDB – 7.6)

Yıl: 2004
Süre: 1sa 43dk
Tür: Gerilim
Yönetmen: James Wan
Oyuncu Kadrosu: Cary Elwes, Leigh Whannell, Danny Glover
Konusu: James Wan’ın küçük bütçeli korku klasiği çoğunlukla tek bir odada geçiyor. Tüm zamanların en vurucu gerilim filmlerinden biri olmayı başaran Testere’nin hikayesi, hayatta kalmak için ölümcül bir oyunda tutsak tutulan iki adamın yaşadıklarını konu ediyor.

Dövüş Kulübü (IMDB – 8.8)

Yıl: 1999
Süre: 2sa 19dk
Tür: Aksiyon
Yönetmen: David Fincher
Oyuncu Kadrosu: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter
Konusu: Chuck Palahniuk’un romanından uyarlanan Dövüş Kulübü, Amerika’nın kapitalist düzenin yıkmak için terörist bir komploya dönüşen bir “dövüş kulübü”nü kuran bir grup serseriyi konu alıyor. Tyler (Brad Pitt)’ın liderliğindeki dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulüpte sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. David Fincher’ın filmi bir kült olarak kabul gördü ve eleştirmenler tarafından oldukça beğenildi.

Olağan Şüpheliler (IMDB – 8.5)

Yıl: 1995
Süre: 1sa 46dk
Tür: Aksiyon
Yönetmen: Bryan Singer
Oyuncu Kadrosu: Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Chazz Palminteri
Konusu: Bryan Singer’ın Olağan Şüpheliler’i , tüm zamanların en ünlü şaşırtıcı sonlarından birine sahip olarak biliniyor. Hikaye, ters giden bir soygundan kurtulan Roger Kint’in (Keven Spacey) sorgulanmasıyla başlar. Film, gizemli liderleri Keyser Söze liderliğindeki bir grup suçlunun soygunu gerçekleştirmek için nasıl bir araya getirildiğini izlediğimiz bir dizi flashback halinde ilerliyor.

Psycho (IMDB – 8.5)

Yıl: 1960
Süre: 1sa 49dk
Tür: Gerilim
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncu Kadrosu: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles
Konusu: Alfred Hitchcock gelmiş geçmiş en büyük gerilim ustalarından biri olarak kabul edilir. 1960 yapımı klasik filmi Psycho, dünya çapındaki izleyicilerini fazlasıyla şok etmeyi başarıyor. Film, küçük bir kasabada gizemli bir motel işleten psikopat Norman Bates (Anthony Perkins)’in hikayesini konu alıyor.

Star Wars: İmparator (IMDB: 8.7)

Yıl: 1980
Süre: 2sa 4dk
Tür: Bilimkurgu
Yönetmen: Irvin Kershner
Oyuncu Kadrosu: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher
Konusu: İmparator Darth Vader’ın da yardımıyla asileri ezerek evreni hakimiyeti altına almaya çalışmaktadır. Casus robotlar sayesinde asilerin merkezinin Hoth gezegeninde olduğunu öğrenir ve birlikleri oraya gönderirler. Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Lea, son anda Bulut Şehri’ne kaçarlar. Luke bu arada Yoda’yı bulmak ve Jedi eğitimini tamamlamak üzere yola çıkar. Son derece sadık bir hayran kitlesine sahip serinin bu bölümü şaşırtıcı sonuyla seriye ayrı bir anlam katmayı başarıyor.

Altıncı His (IMDB – 8.1)

Yıl: 1999
Süre: 1sa 47dk
Tür: Gerilim
Yönetmen: M. Night Shyamalan
Oyuncu Kadrosu: Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette
Konusu: M. Night Shyamalan muhtemelen sonsuza kadar şaşırtıcı sonların kralı olarak bilinecek. 1999 yapımı bu başyapıtı, ölü insanları gören ve psikolog Malcolm Crowe’dan (Bruce Willis) yardım isteyen Cole (Haley Joel Osment) adlı bir çocuğun hikayesini anlatıyor.

Önceki İçerik Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok’tan Yeni Poster
Sonraki İçerik The Third On This Week