Örümcek Adam Filmleri Hakkında Pek Bilinmeyen 9 Gerçek

Örümcek Adam, özellikle çocuklar ve gençler arasında oldukça popüler olan ve izleyicilerin en sevdiği süper kahramanlardan birisidir. Aslen Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılan bu karakter, birçok çizgi dizi ve sinema filminde yer almıştır. Bunların en tanınmışı ise muhtemelen Tobey Maguire, Andrew Garfield ve Tom Holland’ın başrol oynadığı film serileri olmuştur. Yönetmenliğini Sam Raimi üstlendiği ilk üçlemenin prömiyeri 2002’de yapılmıştı. Filmlerde Tobey Maguire, Örümcek Adam’ı canlandırırken, ona Kirsten Dunst, Willem Dafoe, James Franco, Cliff Roberson ve Rosemary Harris gibi isimler eşlik etmişti. Filmin elde ettiği büyük gişe başarısı nedeniyle sırasıyla 2004 ve 2007 yıllarında iki devam filmi yayınlanmıştı.

Örümcek Adam 3’ün yayınlanmasından beş yıl sonra, Marc Webb, Raimi’nin filmlerinin yeniden çevrimini yönetmek için devreye girdi ve 2012’de The Amazing Spider-Man’i vizyona sürdü. Devam serisinin ilk filminde Örümcek Adam’a Andrew Garfield can verirken, ona Emma Stone, Rhys Ifans, Denis Leary, Campbell Scott, Irrfan Khan, Martin Sheen ve Sally Field eşlik etti. Nispeten başarılı bir gişe hasılatı elde eden filmin 2014’te bir devam filmi vizyona girdi.

Son olarak, 2017’de başrolünde Tom Holland’ın yer aldığı, şimdilik en son Örümcek Adam filmi olan üçüncü film serisi yayınlandı. Bu üçlemenin yönetmenliğini Jon Watts üstlendi ve kadrosunda Holland’ın yanı sıra Zendaya, Michael Keaton, Jon Favreau, Marisa Tomei, Robert Downey Jr. ve Gwyneth Paltrow gibi birçok oyuncu yer aldı. Bu film serisinin en özel yanı ise, son filmi Spider-Man: No Way Home’da başta Garfield ve Maguire olmak üzere önceki filmlerden birkaç karakterin yeniden izleyicilerin karşısına çıkması oldu. Bu yazımızda sizlere Örümcek Adam filmlerinden pek bilinmeyen gerçeklerin bir listesini hazırladık.

1. İlk Üçleme Chris Columbus Tarafından Yönetilebilirdi

Sam Raimi’nin yönettiği Örümcek Adam üçlemesini yönetmesi için ilk başta, Evde Tek Başına ve Bayan Doubtfire gibi filmlerin yönetmeni Chris Columbus düşünülmüştü. Ancak, ünlü yönetmen bu filmin yapımını üstlenmeye ne kadar hevesli olsa da, aynı anda geri çeviremeyeceği başka bir teklif daha aldı: Harry Potter ve Felsefe Taşı. Fenomen çocuk romanının ilk filmi kesinlikle Columbus’un kariyerini daha da ileriye taşıdı ve hayatı boyunca beklediği iki önemli fırsat arasından Harry Potter’ı tercih eden yönetmen, bu tercihi konusunda asla pişman olmasa gerek.

2. Andrew Garfield Rolüne Hazırlanırken Örümcekler Üzerinde Çalıştı

Andrew Garfield çocukluğundan beri büyük bir Örümcek Adam hayranıydı, bu yüzden kendisine film teklif edildiğinde çok mutlu olmuştu. Fiziksel düzeyde, becerilerini mükemmelleştirmek için altı ay boyunca özel bir program dahilinde kişisel bir antrenör ve bir dublör koordinatörü ile çalıştı. Ayrıca aktör, farklı sporcuların ve en önemlisi örümceklerin hareketlerini inceledi. Bu sayede Garfield, örümceklerin durgunluk ve hafiflik gibi bazı özelliklerini karakterinin hareketlerine dahil edebildi.

3. JK Simmons Karakteriyle Tarihe Geçti

Sam Raimi’nin üçlemesinde JK Simmons, Daily Bugle Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni J. Jonah Jameson’ı canlandırdı. Zamanla, bu karakter halkın favorilerinden biri haline geldi, bu yüzden hayranlar onun Spider-Man: Far from Home’daki rolünü yeniden canlandırdığını görünce çılgına döndüler. Bu sayede Simmons, MCU’daki rolünü yeniden canlandıran MCU dışı bir filmden ilk Marvel aktörü oldu. İşin ilginç yanı oyuncunun uzun süre bu durumdan haberinin olmamasıydı.

4. İkonik Yemekhane Sahnesinde Özel Efekt Kullanılmadı

Örümcek Adam filminin en unutulmaz sahnelerinden biri, Peter Parker’ın okul yemekhanesinde Mary Jane’i ve yemek tepsisini artistik bir şekilde yakaladığı sahnedir. Ancak düşündüğünüzün aksine bu sahnede herhangi bir dijital efekt kullanılmadı. 100’den tekrarı yapılan sahne hem ekibi hem de oyuncuları epey zorlasa da sonunda, özel bir yapıştırıcının yardımıyla Maguire’in tepsiyi ve üzerindeki her bir parçayı yakalamayı başarmasıyla sonuçlandı. Bu sahnenin başarısı özel efekt bütçesinin diğer sahnelere harcanmasına da olanak sağlamış oldu.

5. Emma Stone, Gwen Stacy’nin Mezuniyet Konuşmasını Kendisi Yazdı

The Amazing Spider-Man ve devam filminde Emma Stone, Peter Parker’ın sevgilisi Gwen Stacy’yi canlandırdı. İkinci filmde bu karakterin bir mezuniyet konuşması sahnesi vardı ve konuşmanın mesaj dolu içeriği seyirciyi duygulandırmayı başardı. Bu etkileyici konuşma hakkında daha az bilinen bir gerçek, Stone’un kendisi tarafından yazılmış olmasıdır, bu da onun harika bir aktris olmasının yanı sıra, aynı zamanda çok iyi bir yazar olduğunu da kanıtlar.

6. Sam Raimi’nin Filmi İçin Birkaç Örümcek Seçmelere Katıldı

Sam Raimi’nin üçlemesi için seçmelere katılmak zorunda kalanlar sadece oyuncular değildi: örümcekler de bunu yaptı. Örümcek Adam filmlerinin hikayesinde, Peter Parker’ın bir örümcek tarafından ısırıldığı sahne serinin en önemli anıdır. Raimi için, o sahnede tasvir edilen örümceğin hayal gücüne uygun olması çok önemliydi ve asıl düşüncesi, bu sahnede bir kara dulun ön plana çıkarılmasıydı. Ancak sahnede bir kara dul kullanmak çok tehlikeli olduğu için diğer seçenekleri değerlendirmek zorunda kaldı, bu yüzden bir entomolog film yapımcısının aralarından seçim yapması için ona birkaç örümcek getirdi. Raimi sonunda bir tanesinde karar kıldı, ancak yönetmenin hayalindeki görüşüne tam olarak uyması için örümceğin üzerine mavi ve kırmızı damarları andıran şekilleri boyadılar.

7. Tom Holland, Rolüne Hazırlanmak İçin Liseye Gitti

Film serilerinin her birinde Örümcek Adam’ı canlandıran oyuncular arasında karakterin gerçek yaşına en yakın olan oyuncu, rol için seçildiğinde 19 yaşında olan Tom Holland’dır. Sadece bu da değil: Holland’ın filmleri aynı zamanda lise öğrencisi deneyimini en derinden işleyenn filmlerdi. Jon Watts, İngiliz aktörü bu deneyime hazırlamak için onu bir takma adla ve başka bir öğrencinin kimliğine bürünerek Bronx Fen Lisesi’ne kaydettirdi. Böylece, birkaç günlüğüne Holland, Peter Parker’ın lise hayatını yaşadı. Üstelik bu süreçte kimse onun gizli kimliğini keşfedememişti.

8. Jake Gyllenhaal Örümcek Adam Olabilirdi

Maguire, Garfield ve Holland, filmlerde Örümcek Adam’ı canlandırmak için seçilen oyunculardı. Bununla birlikte, aralarında Jake Gyllenhaal’ın da bulunduğu bir çok ünlü oyuncu süper kahramanı oynamaya çok yaklaşmıştı. Raimi’nin Örümcek Adam’ından sonra Gyllenhaal, serinin ikinci filminde neredeyse Maguire’ın yerini alıyordu. Bu değişiklik, Maguire’ın sırtından sakatlanması ve aynı zamanda rolü için kendisine teklif edilen paradan memnun olmamasından kaynaklanıyordu. Sonunda bir anlaşmaya vardılar ve Gyllennhaal asla Örümcek Adam olamadı. Yine de yıllar sonra nihayet Örümcek Adam dünyasına katılmayı başardı ve 2019’da Örümcek Adam: Evden Uzakta’da kötü adam Quentin Beck’i canlandırdı.

9. Örümcek Adam’ın Tüm Yıldız Çiftleri Gerçek Hayatta Birlikte Oldu

Bu, üç film serisiyle ilgili çok ilginç bir detay da ana karakterler arasındaki romantik ilişkileri içeriyor. Tobey Maguire ve Kirsten Dunst, Andrew Garfield ve Emma Stone ve Tom Holland ve Zendaya, film çekimleri esnasında birbirlerine aşık oldular. Üstelik, hem The Amazing Spider-Man hem de üçüncü Spider-Man filminde yapımcı Amy Pascal, oyunculara asla birbirleriyle çıkmamalarını tavsiye etmişti, ama görünüşe göre bu talimat kimse tarafından dinlenmedi.

Önceki İçerik Wednesday, Bir Haftada En Çok İzlenen Netflix Dizisi Olarak Stranger Things’i Geçti
Sonraki İçerik BTS Yet to Come Sinema, Gösterime Giriyor, Bilet Fiyatları Ne kadar?