Neredeyse Hiç Diyalog İçermeyen 8 Kaliteli Film

Filozof Thomas Carlyle’ın bir keresinde söylediği gibi, “Konuşmak harikadır, ancak sessizlik daha iyidir.” Sinema, yıllarca konuşmadan da izleyicilere bir şeyler anlatılabileceğinin en büyük kanıtı olmuştur. Etkileyici ve ikna edici bir hikaye yaratmada başarının anahtarı her zaman kapsamlı bir diyalog değildir. Hollywood’un pek çok kaliteli filminde çok az diyalog vardır. En yenilikçi ve çığır açan filmlerden bazıları, mesajlarını çarpıcı görüntüler ve güçlü duygularla iletmeyi tercih ederek sessizliğin gücünü kullanır.

Yirminci yüzyılın başlarında, sessiz filmlerin başarısı sayesinde Amerika Birleşik Devletleri film endüstrisi büyük bir patlama yaşadı. Bu durum bize çok az diyalogla veya hiç diyalog olmadan başarılı bir film yaratmanın mümkün olduğunu gösteriyordu. Bu listemizde sizler için neredeyse hiç diyalog içermeyen son derece çarpıcı bazı filmlerin listesini derledik.

Sürücü – 2011

James Sallis’in aynı adlı romanından uyarlanan 2011 yapımı Sürücü filminde, Ryan Gosling, borçlu komşusuna yardım etmeye çalışırken başını belaya sokan isimsiz bir Hollywood dublör şoförünü canlandırıyor. Filmde Gosling’in dışında, Carey Mulligan, Oscar Isaac, Albert Brooks ve Bryan Cranston gibi isimler rol alıyor. 2011 yılında Cannes Film Festivali’nde ayakta alkışlanan film Danimarkalı yönetmen Nicolas Winding Refn tarafından yönetildi. Senaryonun 81 sayfa uzunluğunda olmasına rağmen yönetmen filmin diyaloglarını kısaltmak için çok büyük çaba harcamış. Bu kararıyla ilgili olarak Refn şunları söylüyor: “Sessizliğin dilini seviyorum. Her zaman daha sessiz olan adam, her zaman tahmin edilemez olandır. Ryan, Sürücü’yü, istemedikçe sohbet etmeyecek bir adam olarak görüyordu, bu yüzden tüm küçük konuşmaları hemen ortadan kaldırdık.” Sürücü, görselleri, sinematografisi ve güçlü performanslarıyla övgü toplayan kritik ve gişe rekorları kıran bir yapım olmuştu.

Fantasia – 1940

Disney’in 1940 yapımı muhteşem animasyon müzikali Fantasia, Leopold Stokowski tarafından yönetilen klasik müzik parçalarından oluşan sekiz bölümden oluşuyor. Film, mitolojik, tarih öncesi ve doğaüstü fonlarla süslenmiş çeşitli ortamları tasvir ediyor. Mickey Mouse ile kısa bir etkileşimin yanı sıra Fantasia’daki karakterler nefes kesen sahnelerinde tek bir kelime dahi etmiyor. Fantastik başyapıt, hikaye anlatımının diyalog olmadan da etkili olabileceğini ve müzikle uyumlu çarpıcı görüntülerin gerçekten bir fark yaratabileceğini kanıtlıyor. Fantasia, çok sayıda konuğu ve Shirley Temple, Cecil B. DeMille ve James Cagney gibi Hollywood efsanelerini cezbeden prömiyeri ile eleştirmenler ve izleyiciler tarafından alkışlanmıştı. New York Times, film hakkında “sinema filmi tarihi dün gece yazıldı… Fantasia, geleneksel formülleri denize atıyor ve filmlerin hayali gezinti için kapsamını ortaya koyuyor” diye yazmıştı.

Hush – 2016

Netlfix’in 2016 yapımı filmi Hush, yalnız başına bir hayat yaşamak için ormana yerleşen, ancak maskeli bir katil tarafından tehdit edildiğinde hayatta kalmak için savaşmak zorunda kalan sağır ve dilsiz bir yazara odaklanıyor. Yönetmen Mike Flanagan, “diyalogsuz” bir film yaratma arzusu nedeniyle ana kahramanı sağır ve dilsiz olarak tasarlamış. Başrollerini Kate Siegel ve John Gallagher Jr.’ın paylaştığı kan donduran gerilim filmi, tam bir kedi-fare oyunu tadında. Hush, yayın platformu Netflix’te ve eleştirmenler arasında büyük beğeni topladı. %93 Rotten Tomatoes derecesi almayı başaran film, korku hikayeleri denince akla ilk gelen isimler olan William Friedkin ve Stephen King’in onayını aldı.

Artist – 2011

2011 yılının Oscar ödüllü Fransız draması Artist, yönetmen Michel Hazanavicius tarafından siyah beyaz formatta ve sessiz bir film olarak çekildi. Çarpıcı film, Jean Dujardin ve Bérénice Bejo’nun yetenekleriyle göz doldururken ve Hollywood’un sessiz çağında genç bir dansçıyla kibirli bir film yıldızının ilişkisini konu ediyor. Hazanavicius dört ayda yazdığı senaryoyu filme dönüştürmek adına hikaye anlatımı için doğru tekniği bulmak ve ara yazıları doğru kullanmayı öğrenmek için için sessiz filmler hakkında kapsamlı bir araştırma yapmış. Sessiz filmlerin usta ismi Douglas Fairbanks, filmdeki senaryo ve karakterler için ilham kaynağı olmuş. Film epey olumlu eleştiriler aldı ve Dujardin’in aldığı En İyi Erkek Oyuncu ödülü de dahil olmak üzere toplam beş Akademi Ödülü kazandı.

Yeni Hayat – 2000

Sevilen Amerikalı aktör Tom Hanks, 2000 yapımı draması Yeni Hayat’ta uçağı düştükten sonra ıssız bir adada mahsur kalan bir FedEx yöneticisini canlandırıyor. Film, Chuck Noland’ın tek başına hayatta kalma çabasını ve bir gün eve döneceğine dair umudunu korumaya yönelik umutsuz girişimlerini anlatıyor. Tom Hanks, filmdeki fiziksel değişiminin daha gerçekçi olması adına yapım öncesi tam 22 kilo aldı. Çekimler daha sonra durduruldu, böylece Hanks kilo verebildi ve saçını ve sakalını uzatabildi. Duygusal sahneleriyle de ünlü olan filmde özellikle Chuck’ın dört yıl boyunca tek arkadaşı rolünü üstlenen bir voleybol topuyla yaşadığı ilişki izleyenleri duygulandırmıştı. Başarılı senaryosu ve yıldız oyuncunun sürükleyici performansıyla büyük övgü toplayan film, Hanks’e En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü’nü kazandırdı.

Diriliş – 2015

Leonardo DiCaprio, 2015 yapımı dram filmi Diriliş’teki sürükleyici performansıyla nihayet hak ettiği Oscar’ı kazandı. Filmin hüzünlü hikayesi, 1820’lerde, vahşi bir ayı saldırısından sağ kurtulan ama kendi av ekibi tarafından ölüme terk edilen bir Hugh Glass’ın başından geçenleri anlatıyor. Meksikalı Yönetmenin Alejandro Gonzalez Inarritu’nun az sayıdaki diyalog sahnesini DiCaprio’nun olağanüstü performansıyla destekleyen yapım tam anlamıyla bir karakter filmi. 500 milyon doların üzerinde hasılat elde eden ve sayısız övgü toplayan gişe rekortmeni film Diriliş, Inarritu’ya, ikinci kez En İyi Yönetmen Oscar’ını ve Altın Küre ödülünü kazandırdı.

2001: Uzay Yolu Macerası – 1968

Dahi yönetmen Stanley Kubrick’in 1968’deki çığır açan bilimkurgu şaheseri 2001: Uzay Yolu Macerası, uzaylı bir monolitin keşfi üzerine insanoğlunun süper bilgisayar HAL 9000 ile birlikte Jüpiter’e yaptığı bir yolculuğu konu alıyor. Yenilikçi ve döneminin çok ötesinde yer alan film, insan evrimi, teknoloji, varoluşçuluk ve dünya dışı yaşam üzerine yaptığı büyük keşiflerle büyük dikkat çekmeyi başarmıştı. Kubrick, filmde bol miktarda diyalog kullanmak yerine ağırlıklı olarak görsel ve işitsel öğelere odaklanmış ve bu yaklaşımıyla büyük övgü toplamıştı. 2001: Uzay Yolu Macerası şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en etkili filmlerden biri olarak kabul edilir ve görsel efekt yönetmenliği dalında Kubrick’e bir Akademi Ödülü kazandırmıştır.

Sessiz Bir Yer – 2018

The Office dizisiyle ünlenen John Krasinski, filmde ultra hassas işitme yeteneğine sahip kör yaratıkların yaşadığı kıyamet sonrası bir dünyada hayatta kalmak ve çocuklarını büyütmek için mücadele eden bir babayı canlandırıyor. 2018 yapımı korku filmi Sessiz Bir Yer’i başrol oyuncusu John Krasinski hem yazdı hem de yönetti. Krasinski’nin gerçek hayattaki eşi Emily Blunt’la birlikte başrolde yer aldığı filmde çift, henüz büyüme çağlarında olan 2 çocuğuyla işaret diliyle anlaşmaktadır. Ancak bunun sebebi konuşamıyor olmaları değildir. Hayatta kalmaları hiç bir şekilde ses çıkarmamalarına bağlı olan bir ailenin yaşadıklarını anlatan filmin 2021 yılında Sessiz Bir Yer 2 adında bir de devam filmi çekildi.

Önceki İçerik Kaos Yürüyüşü
Sonraki İçerik Kesişme: İyi ki Varsın Eren Beş Haftadır Zirvedeki Yerini Koruyor