Kronolojik Sıraya Göre Tüm Zamanların En İyi 10 Ödüllü Tarihi Savaş Filmi

İster inanın ister inanmayın, tarihi filmler şimdiye kadar yapılmış en eski film türlerinden biridir. Güçlü karakterler, büyük sahneler ve ezici aksiyon sekansları sadece insanları görsel olarak etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda izleyici üzerinde kalıcı bir izlenim bırakıyor. Belki de bu yüzden çoğu iyi tarihi film, yayınlandıktan yıllar sonra bile ikonik olmaya devam ediyor. Bu listemizde hepimiz üzerinde büyük etkiler bırakmış, ödüllü tarihi savaş filmlerinden 10 tanesini kronolojik olarak sizler için sıraladık.

Vikingler – 1958

Yönetmen: Richard Fleischer
Oyuncu Kadrosu: Kirk Douglas, Tony Curtis, Janet Leigh
Konusu: Tarihsel film deyince akıllara ilk olarak kılıç kullanan savaşçılarla zırhlara bürünmüş krallar ve prenslerin geldiği bir dönemde Vikingler, çizme ve kürk giyen ve baltalarıyla savaşan, savaşçılarıyla kuralları yeniden yazmıştı. Edison Marshall’ın 1951’de yayınlanan romanı The Viking’in sinema uyarlaması olan bu destansı film, Viking efsanesi Ragnar Lodbrok ve oğullarının hikayesini anlatıyor.

Ben-Hur – 1959

Yönetmen: William Wyler
Oyuncu Kadrosu: Charlton Heston, Jack Hawkins, Haya Harareet
Konusu: Kazandığı 11 Akademi Ödülü ile hem hayranlardan hem de eleştirmenlerden bolca övgü toplayan ve kimilerince tüm zamanların en iyi tarih filmi olarak gösterilen, Ben-Hur’a sadece bir film diyemezsiniz. Lew Wallace’ın 1880 tarihli Ben-Hur: A Tale of the Christ adlı romanından uyarlanan film, Roma imparatoru olan eski çocukluk arkadaşı tarafından köleliğe zorlanan zengin bir Yahudi Yahudi prensi olan Judah Ben-Hur’u konu alıyor. Ben-Hur’un ailesi vahşice öldürüldükten sonra hayatta kalır ama intikamını almak için yemin eder.

Spartaküs – 1960

Yönetmen: Stanley Kubrick
Oyuncu Kadrosu: Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons
Konusu: Tarihi bir klasik olarak tanımlanan Spartaküs filmi, yönetmen Stanley Kubrick’in film yapım konusundaki dehasının, başrol oyuncusu Kirk Douglas’ın inanılmaz performansıyla bir araya gelmesiyle dört Akademi Ödülü kazanmayı başardı. Howard Fast’in kendi adını taşıyan romanına dayanan film, bir köle isyanının lideri olan Spartaküs’ün hikayesinden ilham alıyor ve Üçüncü Köle Savaşı olaylarının etrafında ilerliyor. Film Roma İmparatorluğu içerisinde geçen bir özgürlük, aşk ve siyasi yozlaşma hikayesini anlatıyor.

Cesur Yürek – 1995

Yönetmen: Mel Gibson
Oyuncu Kadrosu: Mel Gibson, Sophie Marceau, Patrick McGoohan
Konusu: Bol ödüllü film, 15. yüzyılda yazılan”The Actes and Deidis of the Illustre ve Vallyeant Campioun Schir William Wallace” epik şiirden esinlenilerek Randall Wallace tarafından yazılan bir senaryoya dayanıyor. Filmi aynı zamanda yönetmen, yapımcı ve başrol oyuncusu da olan Mel Gibson yönetiyor. Gibson filmde, 13. yüzyılda İngiltere Kralı I. Edward’a karşı İskoçların verdiği bağımsızlık savaşında vatandaşlarına liderlik eden bir İskoç savaşçısı olan Sir William Wallace rolünü canlandırıyor. Cesur Yürek, beş Akademi Ödülü kazandı ve ilgi çekici ve etkileyici anlatımı ve devasa prodüksiyonuyla büyük beğeni topladı.

Gladyatör – 2000

Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncu Kadrosu: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
Konusu: 21. yüzyılın başında yayınlanan bu ödüllü film aynı zamanda son yıllarda yapılmış en iyi dönem dramalarından biri olarak kabul ediliyor. Ridley Scott’ın başyapıtı, Russel Crowe tarafından canlandırılan eski komutan, yeni gladyatör Maximus’un kötülükle olan mücadelesini öne çıkarıyor. Bir zamanlar Roma İmparatoru’nun güvenilir bir generali olan Maximus, imparatorun ölümünden sonra köle yapılır. Cesareti ve dövüş becerileriyle halkın sevgisini kazanan Maximus, özgürlüğünü kazanmak ve Roma ordusunu yenmek için büyük bir kalkışmaya liderlik ediyor.

Son Samuray – 2003

Yönetmen: Edward Zwick
Oyuncu Kadrosu: Tom Cruise, Timothy Spall, Ken Watanabe
Konusu: Bu dönem aksiyon-dram filmi, birbirinden çok farklı iki kültürden gelen insanların tarih ve modernizm anlayışı arasındaki çatışmayı vurguluyor. 19. yüzyıl Japonya’sında geçen Son Samuray, Amerikan ordusunda görevli kıdemli bir asker olan Nathan Algren’i takip ediyor. Algren, Japonya’nın yeni imparatoruna karşı bir isyanı durdurmak için bir Japon ordusunu eğitmek üzere gönderilir. Ama bu seyahat, amacından saparak Algren’in kendini keşfetme ve bir dönüşüme maruz kalma sürecine evrilerek, ona hiç beklemediği bir amaç verir.

Truva – 2004

Yönetmen: Wolfgang Petersen
Oyuncu Kadrosu: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom
Konusu: Homeros’un İlyada’sını yanlış bir şekilde anlatmasına rağmen, bu film Truva şehrinin fethinden çok efsanevi Yunan savaşçı Akhilleus (Aşil) hakkında. On yıl süren orijinal Truva Savaşı yerine, film, bizlere sadece birkaç hafta süren bir savaş gösteriyor. Truva prensi Paris’in Sparta kraliçesi Helen’e aşık olarak onu kaçırmasından sonra çıkan savaşta Aşil, Yunan ordusuna Hector’un Truva ordusuna karşı Truva’yı işgal etmek için liderlik ediyor. Brad Pitt’in neredeyse tek başına düşman ordusunu ortadan kaldıran yenilmez Aşil’i, canlandırdığı film özellikle birebir gerçekleşen düello sahneleriyle büyük ilgi toplamıştı.

Cennetin Krallığı – 2005

Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncu Kadrosu: Orlando Bloom, Eva Green, Jeremy Irons
Konusu: Ridley Scott’ın bir başka başyapıtı olan bu tarihi destan, din savaşlarının karmaşıklığını karanlık ve trajik bir anlatımla ele alıyor. 12. yüzyılda Haçlı Seferleri sırasında geçen film, şehri Hıristiyanlardan geri almaya çalışan Sultan Selahaddin’den şehri kurtarmak için Kudüs’e giden bir Fransız demirci Balian’ı takip ediyor. Filmde, Balian ve Selahaddin, efsanevi Hattin Savaşı’nda karşı karşıya gelir, ancak her biri kendi erdemleri ve inancıyla ayakta durur.

300 Spartalı – 2006

Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncu Kadrosu: Gerard Butler, Lena Headey, David Wenham
Konusu: Frank Miller ve Lynn Varley’in 1998’de yayınlanan aynı adlı çizgi roman serisine dayanan bu Zack Snyder filmi, Spartalılar ve Persler arasında yaşanan Thermopylae Savaşı’nın kurgusal bir yeniden anlatımıdır. Film, Pers kralı Xerxes ve 300.000 askerden oluşan ordusuna karşı savaşan Kral Leonidas tarafından liderlik edilen 300 Spartalı savaşçıyı takip ediyor. Her ne kadar hikayesi tarihi gerçeklerden çok uzak olsa da film, Spartalıların benzersiz kahramanlığını ve savaşçılığını başarılı bir şekilde tasvir ediyor. Gerard Butler’ın Leonidas olarak cesur performansı, filmin anlatımını daha da güçlendiriyor.

Cennetin Kapısında – 2009

Yönetmen: Nicolas Winding Refn
Oyuncu Kadrosu: Mads Mikkelsen, Andrew Flanagan, Gary Lewis
Konusu: Başarılı bir Danimarka dönem draması olan film 11. yüzyıl İskandinavya’sında geçiyor. Film, kutsal toprakları aramak için bir grup Hıristiyan Haçlı ile seyahat eden Tek Göz adlı bir İskandinav savaşçısı ile küçük bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Bir gözü kör ve dilsiz olan Tek göz çok iyi bir savaşçıdır. Ölümüne dövüşlerde rakiplerini yenmektedir. Geçmişte kendisini esir tutanların dalgınlığından yararlanıp onları öldürmüş ve özgürlüğüne kavuşarak bu yolculuğa çıkmıştır. Ancak, Tek Göz ve çocuğun yolculuğu bir süre sonra amacından saparak onları çok tehlikeli bir yere, karanlık güçlerin hakim olduğu bir ülkeye götürür.

Önceki İçerik Kötülüğün Vücut Bulmuş Hali, Adolf Hitler’i Konu Alan En İyi 5 Film
Sonraki İçerik Elvis Presley’in Eşi Priscilla Presley, Austin Butler’ın Performansını Övdü