Kötülüğün Vücut Bulmuş Hali, Adolf Hitler’i Konu Alan En İyi 5 Film

Eski Alman diktatörü Adolf Hitler’in adı, II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden 75 yıl sonra saf kötülük ve katliam ile birlikte anılıyor. Hitler, toplu bir şekilde uygulanan bir dizi soykırımdan ve şimdiye kadar yeryüzünde görülmüş en iğrenç savaş suçlarının bazılarından sorumlu iğrenç bir adam. Elbette ki, 50 milyon kişini ölümüne sebep olan Adolf Hitler hakkında çok sayıda belgesel, televizyon filmi veya sinema filmi yapıldı. Bu listemizde tarihin gelmiş geçmiş en acımasız diktatörlerinden birisi olan Hitler’i tarihsel ve ahlaki açıdan betimleyen, bazen de onunla dalga geçen 5 kaliteli filmi sizler için derledik.

Hitler: Kötülüğün Yükselişi – 2003

Yönetmen: Christian Duguay
Oyuncu Kadrosu: Robert Carlyle, Stockard Channing, Peter O’Toole
Konusu: İki bölümden oluşan Kanada yapımı mini tv filmi serisi Hitler: Kötülüğün Yükselişi, 2003 yılında yayınlandı ve Robert Carlyle başrolde Adolf Hitler’i canlandırdı. Film, Alman diktatörünün iktidara yükselişini ve bunun sonucunda meydana gelen rezillikleri belgeliyor. Hitler’in hayatının ilk yıllarını ve nihayetinde onu insanlık üzerinde kanlı bir leke bırakan kötü niyetli totaliter bir lidere dönüştüren olayları dikkatle inceliyor. Bazı eleştirmenler Caryle’ın oyunculuğunu çok fazla karikatür olarak bulurken ve bazıları da bir deliyi tasvir etmenin en iyi yolunun bu olduğunu iddia ettiler.

Büyük Diktatör – 1940

Yönetmen: Charlie Chaplin
Oyuncu Kadrosu: Charlie Chaplin, Paulette Goddard, Jack Oakie
Konusu: Hitler’i görev süresi boyunca tasvir eden (çoğunlukla alay eden) birkaç filmden biri olan Büyük Diktatör’de Charlie Chaplin’i, Yahudi karşıtı diktatör Hynkel (Hitler’in uydurma versiyonu) ve aynı zamanda ona benzeyen bir Yahudi berberi olarak izliyoruz. Geçirdiği bir uçak kazasından sonra uyanan berber, hafızasını kaybeder ve kendini zalim bir rejimin ortasında bulur. Bu savaş komedisi, Amerika resmen İkinci Dünya Savaşı’na girmeden önce Hitler’le ve onun hükümeti Üçüncü Reich’la dalga geçiyor.

Tavşan Jojo – 2019

Yönetmen: Taika Waititi
Oyuncu Kadrosu: Roman Griffin Davis, Taika Waititi, Scarlett Johansson
Konusu: Hollywood’un en uçuk yönetmenlerinden ve sektördeki en iyi komedi beyinlerinden birinin bir Nazi komedisi yaptığını düşünmek garip ama Oscar ödüllü Tavşan Jojo, Taika Waititi’nin hemen hemen her hikayeyi bir şahesere çevirebileceğini kanıtlıyor. Film, tarihsel gerçeklere sadık kalarak, eski Alman liderine alışılmadık, komik bir bakış açısı getiriyor. En İyi Film Oscar adayı Jojo Rabbit, Nazi gençliği üyesi Davis’in (Roman Griffin) Nazizm fikirlerine ilgi duymasına rağmen, Yahudi bir kız olan Elsa Korr (Thomasin McKenzie)’dan hoşlanmaya başlar. Bu yetmezmiş gibi Davis, bir süre sonra annesinin (Scarlett Johansson) de bir Yahudi sempatizanı olduğunu öğrenir.

Soysuzlar Çetesi – 2009

Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncu Kadrosu: Brad Pitt, Christoph Waltz, Michael Fassbender
Konusu: Quentin Tarantino’nun vurucu savaş filminde Hitler’i oldukça seyrek görüyoruz. Film daha çok despotik Nazi rejimini devirmeye kararlı bir grup Yahudi militanından oluşan Soysuzlar Çetesi adlı bir ekibin etrafında dolaşıyor. Nazi işgali altındaki Fransa’ya giden ve Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt) tarafından yönetilen Yahudi grubunun yolu, ailesinin katili olan Nazilerden intikam almak için plan yapan Shosanna Dreyfus (Mélanie Laurent) ile kesişir.

Çöküş – 2004

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel
Oyuncu Kadrosu: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch
Konusu: Çöküş, Adolf Hitler ve Üçüncü Reich’ın son günlerini anlatıyor. Altı yıllık savaşın ardından, Rusların Berlin’e yaklaşması ve yenilginin kaçınılmazlığı ile giderek dengesizleşen Hitler’in zaafları bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Yönetmen Oliver Hirschbiegel, filmde olaylara aynı zamanda filmin konusunun temelini oluşturan “Son Saate Kadar” adlı kitabın yazarı olan Hitler’in sekreteri Traudl Junge’un gözünden bakıyor.

Önceki İçerik 2000’li Yıllarda Yapılmış En İyi Johnny Depp Filmleri
Sonraki İçerik Kronolojik Sıraya Göre Tüm Zamanların En İyi 10 Ödüllü Tarihi Savaş Filmi