Morgan Freeman’ın Rol Aldığı En İyi 8 Film

Morgan Freeman sakinleştirici ses tonuyla sadece usta bir seslendirme sanatçısı değil, aynı zamanda 60’lı yıllardan beri sinema sektörünün içinde olan harika bir oyuncu ve yönetmen. Sinema dünyasına adım atmadan önce içindeki dans tutkusu ve yeteneğiyle bir süre Broadway’de sahneye çıkmış olsa da sonunda kamera önünde geçerek en doğru olanı yaptı ve sonunda tam bir Hollywood efsanesi haline geldi. Oyunculuk kariyerini gerçek anlamda başlatan başlatan ilk performansı, Street Smart (1987) filmindeki rolüydü. O günden bu yana sürekli üzerine koyarak ilerleyen oyuncu günümüzün dünya çapında en çok tanınan ve en sevilen aktörlerinden birisi konumunda. Bu listemizde sizlerle Morgan Freeman’ın en iyi 8 filmine bir göz atacağız.

Kara Şövalye – 2008

Christopher Nolan, Kara Şövalye üçlemesinde Morgan Freeman’ı teknoloji maestrosu Lucius Fox rolüyle kadroya dahil ederek kusursuz bir seçim yaptı. Bir yan karakteri oynamasına rağmen, Freeman ortaya koyduğu dikkat çekici performansla filmin başarısında büyük rol oynadı. Lucius Fox tasarladığı araçlar ve aletlerle, Bruce Wayne’in itibarını koruyan kişi olurken, Freeman, role kattığı kalite ve karizmayla filmi bambaşka bir seviyeye taşıdı.

Invictus – 2009

Invictus, dünyanın en iyi aktörlerinden biri olan Morgan Freeman ile yine dünyanın en iyi yönetmenlerden kabul edilen Clint Eastwood’u bir araya getiren üçüncü film olma özelliğini taşıyor. Filmde Freeman, 1995 Rugby Dünya Kupası’na katılarak ulusal bir başarı elde etmeyi planlayan, başkanlığının ilk yıllarındaki Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mendela’yı canlandırıyor. Invictus, adını William Ernest Henley tarafından yazılmış bir şiirden alıyor. Aksanı üzerinde biraz daha çalışmasına gerek olduğu bariz olsa da Freeman, bu filmde de mükemmel bir performans sergilemişti. Sinema tarihinin en saygın oyuncularından biri olan Freeman, Mandela’nın güçlü kişiliğini yansıtmak için mükemmel bir seçimdi. Bu film ona En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü adaylığı kazandırdı.

Lucy – 2014

Lucy filmi, kendi isteği dışında psikokinetik yeteneklere sahip olmasına neden olan bir ilacın etkilerine maruz kalan bir kadın olan Lucy’nin (Scarlett Johansson) hikayesini anlatıyor. Morgan Freeman filmde, Lucy’nin kendisine ne olduğunu anlamak için çıktığı yolculukta ona rehberlik eden bir nörologu canlandırıyor. Luc Besson’un yönettiği film, eleştirmenlerden çok yönlü eleştiriler almıştı. Bazıları oyuncuların şaşırtıcı performanslarını överken, bazıları da filmin konusu olan beynimizin tüm potansiyelinin yalnızca %10’u ile çalıştığına dair mantıksız teoriyi eleştirdi. Freeman’ın oyunculuğuna gelince, bilge bir bilim adamını canlandırmak onun kişiliğine tamamen uygun bir şey.

Hep Yanınızdayım – 1989

Morgan Freeman, gerçek olaylara dayanan filmlerde oynamaktan ayrı bir keyif alıyor. 80’lerin drama filmi Hep Yanınızdayım da bunlardan birisi. Freeman filmde, tartışmalı disiplin yöntemleriyle tanınan eski bir lise müdürü olan Joe Clark rolünü üstleniyor. Joe Clark, New Jersey’de eyalet hükümetince el konulmak üzere olan Eastside Lisesi’ne müdür olarak atanır. Clark, işleri tersine çevirmeye ve çocukları disipline etmeye karar verir. Sonunda alışılmışın dışındaki yönetim tarzı işe yarar ve okulun puanını yükseltmeyi başarır. Freeman’ın güçlü kişiliği, siyasi otoriteye karşı koymaktan korkmayan biri olan müdür Joe Clark karakterine çok yakışmış. Yetenekli oyuncu filmdeki muhteşem performansı sayesinde siyahi oyunculara verilen NAACP Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştı.

Esaretin Bedeli – 1994

Ekim 1994’te Jurassic Park, Pulp Fiction ve Forrest Gump gibi kült filmlerle birlikte gösterime giren Esaretin Bedeli, günümüzde dünyanın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilmesine rağmen, o zamanlar elde ettiği 16 milyon dolarlık gişe geliriyle pek başarılı bir performans sergileyememişti. Filmde, iki mahkum Andy Dufresne (Tim Robbins) ve Ellis Redding’in (Morgan Freeman) Shawshank Eyalet Hapishanesi’nde geçirdikleri yirmi yıl boyunca kurdukları harika dostluğun hikayesi anlatılıyor. Şok edici sonu ve muhteşem oyunculuklarıyla film, uzun süresine rağmen hiçbir sahnesinde izleyiciyi sıkmıyor. Freeman’ın filmdeki performansı yine olağanüstü başarılı ve hikayeye ayrı bir kalite katıyor.

Se7en – 1995

Se7en’i tanımlamak için muhteşem kurgu, rahatsız edici ve şaşırtıcı bir şekilde başarılı oyuncu kadrosu ve olağanüstü yönetmenlik kelimeleri yeterli olacaktır. Freeman filmde, deneyimli bir dedektif olan William Somerset karakterini canlandırıyor. Somerset, yedi ölümcül günahı motif olarak kullanan bir seri katil vakasını çözmek için çaylak dedektif David Mills (Brad Pitt) ile birlikte çalışır. Filmde Pitt ve Freeman iyi polis/kötü polis rollerini harika bir şekilde oynuyorlar. İzlemeye değer performanslarına rağmen bir uyarımız var, bu film kesinlikle korkaklar için değil. Ancak, ters köşe olmayı seviyorsanız, bu film tam olarak sizin için olabilir.

Bayan Daisy’nin Şoförü – 1989

Morgan Freeman, Bayan Daisy’nin Şoförü’ndeki Hoke Colburn rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü aldı. Freeman filmde, ABD’nin güneyinde yaşayan varlıklı bir kadın olan Daisy Werthan’ın (Jessica Tandy) kişisel şoförü rolünde oynuyor. Hoke ile Daisy arasında yavaş yavaş güzel bir bağ kurulurken, ilişkileri yıllar içinde engebeli bir yoldan geçiyor. Freeman’ın karakteri zamanla Daisy’nin en iyi arkadaşı olur. Ancak Hoke içinde haklı bir öfke taşımaktadır ve haksızlığa uğradığında bunu ne zaman kullanacağını bilir. Freeman bu filmle bireysel olarak bir ödül alamasa da filmin kazandığı En İyi Film Oscar’ının en önemli unsurlarından birisi konumundaydı.

Milyon Dolarlık Bebek – 2004

Milyon Dolarlık Bebek, Clint Eastwood’un yönettiği ve Morgan Freeman’ın spor salonu asistanı Eddie Dupris rolünde oynadığı bir başka spor draması. Film, sert mizaçlı boks antrenörü Frankie Dunn (Clint Eastwood) ve Eddie’nin yardımıyla boks şampiyonu olmak için çalışan Mary Fitzgerald’ın (Hilary Swank) başarı öyküsünü anlatıyor. Yaşı epey bir ilerlemiş ve daha önce hiç bir kız sporcuyla çalışmamış olan Frankie Dunn, bir şekilde Mary Fitzgerald’ı çalıştırmayı kabul eder. Muhteşem oyunculukları ve çarpıcı sonuyla akıllarda kalan film, 2005 yılında En İyi Film dahil 4 tane Oscar Ödülü almayı başarmıştı. Bunlardan biri de Morgan Freeman’ın yardımcı antrenör rolündeki üstün performansıyla kazandığı En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı olmuştu.

Önceki İçerik Terminal
Sonraki İçerik Yıldızlar da Kayar