Ünlü Aktör Brad Pitt’in Canlandırdığı En İkonik 10 Rol

Brad Pitt, Hollywood’un kendisi kadar ünlü bir isim. Bebek yüzlü oyuncu 20 yılı aşkın kariyeri boyunca her zaman spot ışıklarını altında olmayı başardı. Kariyerinin başlangıcından bu yana, kişisel ilişkileri ve çalkantılı aşk hayatı bir yana, Pitt ekranlardaki varlığıyla hayranlarının gözünde genellikle olumlu bir yer elde etti. Yakışıklı oyuncu zaman zaman, rol aldığı kült filmlerdeki başarılı oyunculuğuyla bebek yüzlü bir playboydan çok daha fazlası olduğunu kanıtladı. Bu içerikte Brad Pitt’in canlandırdığı en ikonik 10 role göz atacağız.

Don “Wardaddy” Collier – Fury

World War Z’de fütürist zombilerle olan savaşını kaybeden Pitt, yönetmen David Ayer’in 2014 yapımı gişe rekortmeni filmi Fury’de İkinci Dünya Savaşı’nın gerçekliğini yaşamak üzere adeta zamanda geriye gidiyor. Filmde, Don “Wardaddy” Collier olarak bilinen bir tank subayını canlandıran Pitt, Nazilere karşı savaşan dirençli ve inatçı komutan rolünü oldukça iyi oynuyor. Soysuzlar Çetesi filminin Teğmen Aldo Raine karakterindeki hicivli rolüyle sık sık karşılaştırılmasına rağmen, “Fury” komik olmaktan epeyce uzak. Bol miktarda kan ve vahşet kullanılan ürkütücü ama büyüleyici bir atmosferde geçen bu modern Amerikan savaş filmi, savaşın çirkin gerçeklerini vurgulamayı amaçlıyor. Filmdeki cesur ve inatçı komutan Don “Wardaddy” Collier Rolünün altından başarıyla kalkmayı başaran yakışıklı oyuncu, bir röportajında filmin çekim sürecinin de anlattığı hikaye kadar göz korkutucu olduğunu söylüyor.

Akhilleus – Truva

Herkül’den Percy Jackson’a, Yunan mitolojisi, fantastik filmler ve alegorik hikaye anlatımı çok büyük bir ilham kaynağı olmuştur, ancak çok az sayıda efsane, kelimenin tam anlamıyla Akhilleus (Aşil) kadar ölümsüzdür. İnsanlar arasında Tanrısal savaşçı olarak bilinen Aşil efsanesi, Pitt doğmadan çok önceye dayanır ve muhtemelen hepimiz öldükten sonra da yaşayacaktır. Modern sinemanın Yunan mitolojilerinden esinlenen yapımları arasında en çok ilgi görenlerinden birisi de hiç şüphesiz Wolfgang Peterson tarafından yönetilen ve Brad Pitt’in Aşil’e hayat verdiği Truva Filmi’dir. Pitt’in yanı sıra Orlando Bloom, Eric Bana ve Peter O’Toole gibi son derece saygın ve dünyaca ünlü oyuncuların başrollerini üstlendiği bu muhteşem tarihi savaş filmi, Truva efsanesini günümüz dünyasına tanıtan ve sevdiren en önemli sanat eseri olarak görülmektedir. Gerek dramatik anlarda, gerekse savaş sahnelerinde göstermiş olduğu olağanüstü doğal ve karizmatik oyunculuk yeteneğiyle film, Brad Pitt’in etkileyici sinema kariyerinin tacının pırlantası konumunda bulunuyor.

Benjamin Button – Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi

Brad’in kariyeri, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi filmindeki karakterinin tam tersine kaliteli bir şarap gibi yaşlanıyor; ancak, oynadığı karakter gibi geriye doğup, hayatın tersine hareket ederek yıllar geçtikçe gençleştiği için değil, oyunculuğu ve karizması yaşlandıkça baharda açan bir çiçek gibi açtığı için. En iyi filmlerin en iyi kitaplardan uyarlandığını ve F. Scott Fitzgerald’ın bunu en iyi yapan yazarlardan biri olduğunu herkes bilir. Bu zamansız hikayenin beyazperdeye uyarlanmasının dünya çapında büyük beğeni toplaması kimseyi şaşırtmadı. Fitzgerald’ın bu olağanüstü hikayesine yakışan da baş karakterini Brad Pitt gibi günümüzün en büyük aktörlerinden biri tarafından canlandırmasıdır.

Rusty Ryan – Osean’s Eleven

Steven Soderbergh’in meşhur soygun filmleri Ocean’s serisi her bölümünde rol alan birbirinden ünlü oyuncularıyla dikkat çekmeyi başarmıştır. George Clooney, Matt Damon, Julia Roberts, Al Pacino, Andy Garcia ve tabi ki Brad Pitt. Başka hiçbir filmde bu oyunculardan daha ikonik bir çete bulamazsınız. Filmlerde tabi ki başrol olan George Clooney ön planda yer alıyor, Danny Ocean (George Clooney) ne kadar ekibin lideri ve filmin en önemli figürü olsa da Rusty Ryan (Brad Pitt) olmadan ekibin tamamlanması mümkün değildir. Bu büyüleyici ekibe aşina olmayanlar için Ocean’s Eleven, bir grup kumarhane soyguncusunu konu alan tam bir süpernova filmi. Serinin ilk üç bölümünde Rusty karakterini canlandıran Brad Pitt, karizmasının yanı sıra filmin komedi unsurunu da üzerinde taşımayı başararak seyircilerin hikayeyle yakın bir bağ kurmasını en çok kolaylaştıran oyuncu konumunda.

David Mills – Se7en

David Fincher’ın bu sinema başyapıtının insanların zihninde unutulmaz bir yer edinmesinin en önemli nedenlerinden birisi de Brad Pitt’in sergilediği inanılmaz performanstı. Özellikle canlandırdığı karakteri David Mills’in “Kutuda ne var?” repliği o kadar ünlü olmuştur ki filmi hiç izlememiş olan pek çok kişi dahi bu repliği bir şekilde bir yerden duymuştur. Pitt, filmin diğer başrol oyuncusu Morgan Freeman tarafından kusursuz bir şekilde canlandırılan, deneyimli Teğmen William Somerset’in yanında, yalnız çalışan psikopat bir seri katil olan “John Doe”yu yakalamaya çalışan John Mills adında acemi bir dedektifi canlandırıyor. Film sadece benzersiz, sürükleyici ve kusursuz bir şekilde tüyler ürpertici hikayesiyle bizi bizden almakla kalmıyor, aynı zamanda Pitt’in, oyunculuğunun erken dönemlerinde olsa da Dövüş Kulübü’nden önce mini bir zirve yakalamasını mümkün kılıyor.

Tyler Durden – Dövüş Kulübü

Filmdeki karakteri Tyler Durden’ı neredeyse Brad Pitt’in kendisi kadar ünlü yapan 1999 yapımı bir başka muhteşem Fincher – Pitt ortaklığı olan Dövüş Kulübü, tüm sinema tarihinin en beğenilen filmleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Paul Palahniuk tarafından yazılan destansı bir romandan uyarlanan film, kısa sürede tam bir klasik haline gelmeyi başardı ve yönetmen David Fincher ile başrol oyuncularından Brad Pitt’i kariyer zirvesine ulaştırdı. Dövüş Kulübü, pek çok eleştirmene göre günümüz bakış açısından bile zamanın çok ötesinde bir film olarak nitelendirildi. Film, modern dünyayı çepeçevre saran kapitalist sistemin pençesinde kıvranan insanların kendini aradığı bir kulüp olan dövüş kulübünün lideri olan Tyler Durden’ın psikolojik sorunları bulunan Jack (Edward Norton) ile tanışması ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Filmin başından sonuna kadar, Pitt’in Tyler karakterinin simgesel cazibesi, kötü çocuk karizması ve bir amaca hizmet eden asi tavrıyla mükemmel kişiliği, izleyenlere son derece eğlenceli ve düpedüz göz kamaştırıcı bir deneyim yaşatıyor.

Cliff Booth – Bir Zamanlar Hollywood’da

Gişe rekorları kıran bu Quentin Tarantino filminin kadrosunda Brad Pitt’in yanı sıra, Leonardo DiCaprio, Margot Robbie ve Dakota Fanning gibi üst sınıf yetenekleri oyuncular yer alıyor. Toplamda 190 adaylık ve kazandığı 48 ödülle dikkatleri üzerine çeken Bir Zamanlar Hollywood’da filmi kesinlikle beklentilerin üzerinde bir performans göstermeyi başardı. Pitt filmde, Hollywood eğlence endüstrisindeki gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen Cliff Booth adında bir dublörü canlandırıyor. 1960’larda Charles Manson tarafından Los Angeles’ta bir çiftlikte kurulan bir tarikat ve onun müritleri tarafından işlenen bir dizi cinayeti konu eden gerçek bir hikayeyi anlatan film Tarantino’nun yetenekleri ve Brad Pitt Pitt’in mükemmel oyunculuğu sayesinde 2019 yılına damga vurmayı başarmıştı.

Billy Beane – Kazanma Sanatı

Bennett Miller’ın yönettiği 2011 yapımı bir drama olan Moneyball, Brad Pitt’in Hollywood aleminde elde ettiği seçkin konumunu pekiştiren modern bir film olarak tanımlanıyor. Pitt’in, takımını şampiyonluk yarışına sokmak için oldukça bir takım alternatiflere başvuran çaresiz bir beyzbol menajeri olan Billy Beane’i canlandırdığı film, ona En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’nü kazandırmaya epey bir yaklaşmıştı. Eleştirmenlerden de oldukça yüksek puanlar alan yılın hit filmi, Oscar En İyi Film ödülünün de en büyük adaylarındandı.

Samuel Bass – 12 Yıllık Esaret

Pitt’in yan rolde oynadığı, ödüllü bir sanat eseri olan 12 Yıllık Esaret filmi, New York’ta yaşayan özgür bir insan iken, hür hayatından vahşice koparılan ve köle olarak çalışmaya zorlanan Solomon Northup adlı bir siyahinin başından geçenleri anlatıyor. Northup’un ilk olarak 1853’te yayınlanan bir otobiyografi anlatılarından uyarlanan film dünya çapında büyük ses getirmiş ve En İyi Film de dahil olmak üzere üç Akademi Ödülü kazanmayı başarmıştı. Pitt filmde, haksız yere köle yapılmış olan Northup’un özgürlüğüne kavuşmasında büyük rol oynayan ve kölelik karşıtı bir beyaz olan Samuel Bass isimli bir karakteri canlandırıyor.

Teğmen Aldo Raine – Soysuzlar Çetesi

Tam bir sinema dehası olan Quentin Tarantino’nun en değerli hazinelerinden biri olarak tanımlanan filmi Soysuzlar Çetesi’nde Pitt, olağanüstü oyunculuğuyla sinema tarihine geçmeyi başardı. Şimdiye kadar yapılmış en iyi filmlerden biri olarak kabul edilen Soysuzlar Çetesi baştan sona gerçek bir Tarantino başyapıtı. Bir diğer olağanüstü yetenek Christopher Waltz’tan Diane Kruger’a kadar pek çok yıldız oyuncuyu bir araya getiren bu kült film, Pitt’in tüm filmleri arasında parçası olduğu tartışmasız en ikonik film. İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen bir hikayeyi anlatan filmde Pitt “Soysuzlar” olarak bilinen, Yahudi-Amerikalı askerlerden oluşan ve tek amacı “Nazileri öldürmek” olan bir timin komutanı olan Teğmen Aldo Raine karakterine can veriyor. İkinci Dünya Savaşı’nda Avrupa’yı kasıp kavuran Nazi dehşetini paralel bir tarihi gerçeklikle beyaz perdeye taşıyan film izleyenlere bol aksiyonlu ama aynı zamanda eğlenceli anlar yaşatıyor.

Önceki İçerik Enola Holmes’un Devam Filminin Çekimleri Tamamlandı
Sonraki İçerik Andrew Garfield: Joker’i Oynamak İstemezdim