2000’li Yılların En İyi Korku Komedi Filmleri Sıralaması

Korku komedi filmleri, on yıllardır korku türünün başarısında büyük bir rol oynadı ve yıllar boyunca Hayalet Avcıları, Beterböcek ve Karanlığın Ordusu gibi birçok etkileyici korku komedisiyle hem korktuk hem de eğlendik. Sonrasında, bu alt türün gerçekten yükselişe geçmesi ve bizlere tüm zamanların en iyi korku komedi filmlerinden bazılarını sunması 2000’li yılların başını buldu. Bu listemizde sizler için 2000’li yılların en iyi korku komedi filmlerinden bazılarını sıraladık.

Kana Susadım – 2009

Megan Fox’un et yiyen bir amigo kızı canlandırdığı Kana Susadım, zamanının çok ötesinde, enerjik ve hicivli bir komedi filmi. Kana Susadım ilk başlarda ticari ve eleştirel olarak tam bir fiyasko olarak görülse de, film son zamanlarda bir korku komedi klasiği haline geldi. Kana Susadım, toplumsal olaylara bakışı ve türe feminist yaklaşımıyla zamanının en az on yıl ilerisinde yer alan bir film. Pek çok sinemasever filmin şimdilerde daha fazla övgü almasının sebebinin, izleyicilerin mesajını ve komedisini ancak şimdi anlamasından kaynaklandığını söylüyor.

Bir Seri Katilin Anatomisi – 2006

Çok beğenilen The Office dizisine çok benzeyen hicivli bir tarzda çekilen Bir Seri Katilin Anatomisi, zekice tasarlanmış bir korku komedisi sunmak için katmanları geriye doğru soyarak slasher film türüne eğlenceli bir bakış sunuyor. Film, modası geçmeye başlayan bir türe yeni bir soluk getirmesi ve slasher türünü akıllı, komik ama sevecen bir şekilde izleyenlere sunması nedeniyle eleştirmenlerden büyük övgü toplamayı başarmıştı. Bir Seri Katilin Anatomisi, ABD’de sinemalarda sınırlı olarak gösterilmesi nedeniyle büyük bir gişe başarısı elde edemedi; ancak eleştirmenler tarafından oldukça beğenilen film, kısa sürede bir klasik haline geldi. Film ayrıca başta Toronto After Dark Film Festivali’nde “En İyi Uzun Metraj Film için İzleyici Seçimi Ödülü” olmak üzere sayısız ödül kazanmayı da başardı.

Yaratıklar – 2006

Ünlü yönetmen James Gunn’ın ilk yönetmenlik denemesi olan Yaratıklar, eleştirmenlerin yönetmenin komedi anlayışını ve düşük bütçeli korku filmlerine olan sevgisini övdüğü, komik ve ürkütücü bir film olarak kabul gördü. Film gişede başarısız oldu, ancak eleştirmenlerden çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı ve o zamandan beri bir klasik haline geldi. Korku dergisi Rue Morgue, Yaratıklar’ı “Yılın En İyi Filmi” olarak seçti, ayrıca film, 2006 yılında Fangoria dergisi tarafından verilen “Chainsaw Ödülü”nü almayı başardı. Film, başını Nathan Fillion, Elizabeth Banks ve Michael Rooker’ın çektiği inanılmaz yetenekli bir oyuncu kadrosuna sahip. Bu da hayranlar tarafından bu kadar sevilmesinin en büyük nedenlerinden biri.

Korkunç Bir Film – 2000

Hikâyeyi ve karakterlerin çoğunluğunu hit korku filmi Çığlık’tan yola çıkarak oluşturan bu komedi, türünün gelmiş geçmiş en iyi örneklerinden birisi olarak kabul edilen gülünç bir parodi filmi. Film, son derece absürt, çılgın ve alışılmışın dışında ama yine de slasher türüne farklı bir bakış açısı sunuyor. Bu korku filminin sahtekarlığı, hayranlar arasında bir anda oldukça popülerleşti ve kaba ve hicivli mizahı nedeniyle kısa sürede en iyi korku komedilerinden biri olmayı başardı. Pek çok eleştirmen bu filmi özgün olmadığı ve yeni bir şeyler anlatmadığı için eleştirirken, oldukça büyük bir kitle de filmin mizahını ve slasher türüne getirdiği yeni bakış açısını övüyor. Variety dergisinden Joe Leydon film hakkında “kendinizden utanana kadar sizi güldürmesinin garanti edildiği gerçekten komik bir film” olarak bahsediyor.

Cadılar Bayramı Katliamı – 2007

Bu seçkin korku komedisi, türüne büyük bir hayranlık gösterirken, her açıdan mükemmelliği yakalayan harika bir Cadılar Bayramı korku filmidir. Nihai bir Cadılar Bayramı filmi olarak lanse edilen Cadılar Bayramı Katliamı, her yaştan korku filmi hayranı için sıradışı bir Cadılar Bayramı filmi olabilir. Film, 2008 yılında Screamfest Korku Film Festivali’nde “The Audience Choice Ödülü” gibi birçok ödül kazanmış, benzer şekilde 2009 yılında Toronto After Dark Film Festivali’nde “Gümüş İzleyici Seçimi Ödülü”nü kazanmıştır. Filmin hayranları tarafından çok sevilmesinin yanı sıra, eğlence şirketi IGN tarafından yapılan kritiklerde filme on üzerinden sekiz puan verildi.

Zombieland – 2009

Tam bir yıldızlar karması olan oyuncu kadrosunun muhteşem uyumu ve karakterlerin birbirleri arasındaki esprili diyaloglarıyla izleyenleri kendisine bağlayan Zombieland, ön plana çıkardığı dostluk duygusuyla da hikayeyi büyük oranda çekici kılıyor. Film, kıyamet sonrası filmlerin klişelerine bol miktarda gönderme yaparken, dünyanın sonunu çok daha az korkutucu göstererek izleyenler için bir umut ve eğlence kaynağı haline geliyor. Zombieland aynı zamanda zamanda tüm zamanların en iyi konuk oyuncularından birine de sahip. Efsane oyuncu Bill Murray’nin filmde kendisi olarak görünmesi, izleyicileri hem şaşırtıyor hem de gerçek bir kahkaha atmasına sebep oluyor. Filmde Bil Murray’nin göründüğü sahne, Altın Schmoes Ödülleri’nde “Yılın En Unutulmaz Sahnesi” ödülünü kazanmıştı.

Zombilerin Şafağı – 2004

Bu ikonik ve eğlenceli zombi komedisi, yalnızca en iyi korku komedilerinden biri olarak değil, tüm zamanların en iyi komedilerinden biri olarak da yerini sağlamlaştırdı. Edgar Wright’ın kaliteli mizahı, sürükleyici kurgusu, dahiyane senaryosu ve mükemmel yönetmenliği ile övgü toplayan Zombilerin Şafağı, hem sıradan izleyiciler hem de korku hayranları tarafından hayranlıkla izlenen bir film. Aday gösterildiği 2004 İngiliz Bağımsız Film Ödülleri’nde “En İyi Senaryo Ödülü” gibi birçok ödül kazanan popüler zombi komedi filmi, kısa sürede hem hayranlar hem de eleştirmenler arasında bir klasik haline geldi.

Önceki İçerik Doctor Strange 2, The Batman’i Geride Bırakarak Yılın En Çok Kazanan Filmi Oldu
Sonraki İçerik Wednesday, Bir Haftada En Çok İzlenen Netflix Dizisi Olarak Stranger Things’i Geçti