2000’li Yılların En İyi Dövüş Sanatı Filmleri Sıralaması

Dövüş sanatları filmleri, on yıllardır film endüstrisinin büyük bir dayanak noktalarından biri olmuştur. Uzak Doğu ülkeleri, ezici bir hakimiyet kurdukları türün en önemli örneklerini vermişlerdir. Özellikle Bruce Lee’nin yükselişi, 70’lerden ve 90’ların ortalarına kadar türe yeni bir soluk getirmişti. Sonrasında, piyasaya sürülen dövüş sanatı filmlerindeki kalite ve estetik eksikliği ile endüstri genel bir düşüş eğilimine girdi. 2000’lerin sonlarına doğru yeniden canlanmaya başlayan tür, bu dönemde gelmiş geçmiş en iyi dövüş filmlerini sinemaseverlere sunmak adına büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyordu.

Dövüş sanatları film türü, Hollywood’da hiçbir zaman batılı izleyicilerin dikkatini cezbeden bir tür olmamıştı ve gösterilen filmlerin çoğu Doğu sinemasından dublaj yapılarak piyasaya sürülüyordu. Bu tür, genellikle izleyicilere yüksek bütçeli, pahalı aksiyon filmleri sunmakla meşgul olan Hollywood tarafından pek tercih edilmedi. Ancak 90’ların sonlarında Amerikan film endüstrisinde bir devrim olarak kabul edilen The Matrix filmi vizyona girdi ve her şeyi baştan aşağı değiştirdi. The Matrix genel olarak bir dövüş sanatları filmi olmaktan son derece uzak olsa da içerdiği uzun ve estetik dövüş sahneleri ve kullanılan başarılı dövüş teknikleri batılı seyircilerin bol dövüş sahnesi içeren aksiyon filmlerine sempati duymalarını sağladı.

Tür için, Matrix’in oldukça yükselttiği standartlar, sonrasında belki de tüm zamanların en iyi dövüş sanatları filmlerinden bazılarına ve muhtemelen bu türün geçirdiği en iyi on yıla zemin oluşturdu. Bu içeriğimizde sizlere 2000’li yılların ilk on yılında piyasaya çıkan ikonik ve unutulmaz dövüş sanatları filmlerinden en iyilerini bir araya getirdik.

Korkusuz – 2006

Yönetmen: Ronny Yu
Oyuncu Kadrosu: Jet Li, Nakamura Shidō II, Sun Li
Jet Li, dövüş sanatları ustası ve wushu efsanesi Huo Yuanjia’nın gerçek hayat hikayesine dayanan bu dövüş sanatları filminde, düşmanlarından intikam alırken onlarca kişiyi annesinden doğduğuna pişman ediyor. Döneminin dövüş sanatları filmlerinin en önemli süper starlarından biri olan Jet Li destansı aksiyon filmi Korkusuz’la kariyerinde önemli bir patlama yaşamıştı. Her zamanki çılgın dövüş sanatları stilini sergileyen, esas olarak göğüs göğüse dövüşe odaklanan film, aynı zamanda Li’nin inanılmaz silah kullanma kabiliyetini de hayranların beğenisine sunuyor. Film genellikle benzerleriyle aynı konuyu işlemesine rağmen, her aksiyon sahnesi şaşırtıcı bir şekilde bir öncekinden farklı hissettiriyor ve heyecanı film boyunca en tepede tutmayı başarıyor.

Kung Fu Panda – 2008

Yönetmen: Mark Osborne, John Stevenson
Seslendirme Kadrosu: Jack Black, Jackie Chan, Dustin Hoffman, Angelina Jolie
Jack Black, Angelina Jolie, Jackie Chan, Lucy Liu, Dustin Hoffman ve Ian McShane’in seslendirme kadrosunu oluşturduğu bu destansı animasyon filmi izleyenlere, aksiyon dolu, eğlenceli ve duygusal bir yolculuk sunuyor. Dövüş sanatlarında usta olan antropomorfik hayvanların olduğu bir evrende geçen film, oyuncu kadrosunun muhteşem performansları ve olağanüstü animasyon kalitesiyle, Kung Fu Panda’yı hala benzersiz ve taptaze hissettiriyor. Yapımcılar, filmde yer alan her hayvana kendi dövüş stilini ve manevra kabiliyetini vermek için yaratıcı bir teknik kullanmış ve mükemmel şekilde tasarlanan bu dövüş stilleri şaşırtıcı bir gerçekliğe ulaşmış durumda.

Kung Fu Sokağı – 2004

Yönetmen: Stephen Chow
Oyuncu Kadrosu: Stephen Chow, Danny Chan, Yuen Wah
Stephen Chow, onu bir dövüş sanatları klasiği haline getiren ve yerçekimi dahil tüm doğa yasalarına meydan okuduğu bu filminde seyircilere üst düzey bir aksiyon komedisi sunuyor. Kendisinden önceki tüm dövüş sanatları filmlerine yaptığı hafif göndermelerle tam bir parodi harikası gibi hissettiren Kung Fu Sokağı, filme dayanak olan çizgi film versiyonunu aratmayacak kadar kaliteli görsel efektleriyle bezenmiş dudak uçuklatan aksiyon sahnelerine sahip.

Kill Bill Vol.1 – 2003

Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncu Kadrosu: Uma Thurman, Lucy Liu, Vivica A. Fox
Dövüş sanatları alt türüne bir saygı duruşu olarak gösterilen bu aşırı şiddet içerikli dövüş sanatları filmi, stilistik bir görsel başyapıt. Bu yüzden film, yönetmen Quentin Tarantino’nun en iyi filmlerinden biri ve son yılların en iyi dövüş sanatları filmlerinden biri olarak biliniyor. Kill Bill Vol.1, uzun süreli bir komadan uyanan ve Gelin olarak bilinen savaşçı bir kadının intikam hikayesini anlatırken geçmişten gelen ikonik dövüş sanatları filmlerini çok fazla anımsatan birçok görsel stili harmanlayarak izleyenlere görsel bir şölen sunmayı başarıyor.

Kahraman – 2002

Yönetmen: Zhang Yimou
Oyuncu Kadrosu: Jet Li, Tony Leung, Maggie Cheung
Tüm zamanların görsel olarak en çarpıcı aksiyon sahnelerinden bazılarını içeren Kahraman filmi, canlı renkleri ve muhteşem kurgusuyla izleyicileri her bir aksiyon sahnesinde görsel bir yolculuğa çıkarıyor. Bu 2002 yapımı dövüş sanatları destanındaki her dövüş sahnesinin nefes kesici sinematografisi, izleyicilerin her bir yumruğu, tekmeyi ve kılıç darbesini hem görmesini hem de hissetmesini sağlıyor. Kahraman, aksiyon film türünü şiir gibi bir şeye dönüştürerek, izleyicilere bir dans izliyormuş hissiyatı veriyor ve dövüş sanatları türünün aksiyon ve şiddeti nasıl estetik hale getirebileceğini gösteriyor.

Savaşçı (Ong-Bak: Muay Thai Warrior) – 2003

Yönetmen: Prachya Pinkaew
Oyuncu Kadrosu: Tony Jaa, Petchtai Wongkamlao, Pumwaree Yodkamol
Sinema dünyasını en iyi modern dövüş sanatçılarından biriyle tanıştıran filmde başrol oyuncusu Tony Jaa, izleyenlere Tayland Boksu olarak da bilinen Muaythai stilinin vahşi ama zarif bir görüntüsünü sunuyor. Ong Bak isimli film serisinin ilk bölümü, sinema tarihinin en iyi ve en acımasız dövüş sahnelerinden bazılarını içeriyor. Zarafet dolu ve çarpıcı görsellerden ve etkileyici kılıç oyunlarından ayrı olarak film, Muay Thai’nin çarpıcı ve gerçekçi aksiyon sahnelerine odaklanıyor. Gerçek hayatta da bir dövüş sanatçısı olan Tony Jaa, ilk başrol performansında uzmanlığını ve yeteneğini konuşturarak tüm aksiyon sahnelerinin inandırıcılığını daha da artırıyor.

Kaplan ve Ejderha – 2000

Yönetmen: Ang Lee
Oyuncu Kadrosu: Chow Yun-fat, Michelle Yeoh, Zhang Ziyi
Eleştirmenler tarafından büyük beğeni toplayan Kaplan ve Ejderha, hem dövüş sanatlarının hem de sürükleyici hikaye anlatımının en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Kaliteli olay örgüsünü ileri bir seviyeye taşıyan görkemli aksiyon sahneleri ve her aksiyon sahnesini daha duygusal ve etkili bir hale getiren görkemli aşk hikayesiyle bu dövüş sanatları filmi, türünün diğer örneklerinden ayrılıyor. Kaplan ve Ejderha’yı bu kadar özel yapan şey, filmin tüm zamanların en devrimci aksiyon filmlerinden biri olması. Bu dövüş sanatları destanı, Batılı izleyiciler tarafından evrensel olarak sevilen ve birçok sinemaseverin dövüş sanatları türünün en iyi örnekleriyle tanışmasına vesile olan son derece önemli yabancı bir film.

IP Man – 2008

Yönetmen: Wilson Yip
Oyuncu Kadrosu: Donnie Yen, Simon Yam, Lynn Hung
Aynı isimli bir Çin dövüş sanatı Wing Chun ustasının gerçek hayat hikayesinden uyarlanan; Ip Man, basit ama ilgi çekici hikayesi ve zarif ve acımasız aksiyon sahneleriyle türün ustalık eserlerinden biri olarak konumlandırılıyor. Başrol oyuncusu Donnie Yen, bu filmle sinema dünyasının en büyük dövüş sanatçılarından biri olarak kendini dünyaya tanıttı. Efsanevi dövüş sanatları süperstarı, son derece çılgın dövüş stili ve gerçekçi ve etkileyici koreografisiyle, izleyicileri bu rolü oynamak için doğduğuna inandıran inanılmaz bir performans sergiliyor. Bu çığır açan dövüş sanatları filmindeki her aksiyon sahnesi dudak uçuklatıyor ve film ilerledikçe aksiyon giderek daha etkileyici hale geliyor. Ip Man bugün bile aksiyon filmlerine bakış açımızı değiştiren ve bu konuda bir standart halinde gelen destansı bir dövüş sanatları filmi.

Önceki İçerik 2023 Oscar Ödülleri Töreninin Tarihi Akademi Tarafından Açıklandı
Sonraki İçerik Netflix, Stranger Things 4. Sezonun İlk 8 Dakikasını Yayınladı