2000’li Yıllarda Yapılmış En İyi Johnny Depp Filmleri

Aktörler söz konusu olduğunda, en ikonikleşmiş olanlarından biri de Johnny Depp’tir. Oyuncu 80’lerde ve 90’larda, Tim Burton, John Waters ve Mike Newell gibi büyük yönetmenlerle çalışmasını sağlayan çok çeşitli ve büyük ölçüde sıra dışı filmlerden oluşan bir kariyere sahipken, oyuncunun şöhret basamaklarını hızla tırmandığı yıllar 2000’lerdi.

2000’lerin ortasında aktör süperstar statüsüne yükseldi ve tür veya konusu ne olursa olsun izleyicileri herhangi bir filme çekebilecek biryıldız olarak Will Smith ve Tom Cruise gibi dünya çapında küresel bir ikon haline geldi. Depp’in kariyeri o kadar çeşitli ve harika performanslarla dolu ki, sadece son 22 yıla bakıldığında bile, aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla kaliteli filmi var. İşte 21. yüzyılın en iyi Johnny Depp filmleri.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Yönetmen: Tim Burton
Oyuncu Kadrosu: Freddie Highmore, Johnny Depp, David Kelly
Konusu: Johnny Depp ve Tim Burton ortaklığı olan her zaman izlemeye değer olsa da, Charlie ve Çikolata Fabrikası ikilinin yaptığı en yüksek profilli işbirliği olabilir. Depp’in imrenilen Willy Wonka rolünü canlandırdığı fantastik gençlik filmi Depp’in Karayip Korsanları’ndan sonraki ilk büyük gişe rekorları kıran filmi olabilir. Film, dünya çapında 474 milyon dolar hasılat elde ederek, gişe rekorlarını altüst eden bir kült oldu ve Depp’in güvenilir bir film yıldızı olduğunu kanıtladı.

2005 uyarlaması 1971 yapımı orijinal versiyonu kadar sevilmese de, Depp’in Willy Wonka’yı canlandırması, Gene Wilder’ınkinin tam tersi yönde ilerleyerek büyük bir beğeni toplamıştı. Depp, Wilder’ın ilk filmdeki ikonik performansı taklit etmeye çalışmamış ve bunun yerine karaktere çok farklı bir yaklaşım getirmişti. Depp, soğuk, yalıtılmış ve duygusal olarak bastırılmış hisseden bir Willy Wonka yaratıyor, bu yıllarca kilitli kalmış bir karakterin zihniyetine çok uyuyordu.

Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu

Yönetmen: Gore Verbinski
Oyuncu Kadrosu: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley
Konusu: Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu, o zamanlar, seyircileri kasıp kavuran devasa Karayip Korsanları serisinin üçüncü ve son filmiydi. Film, 963 milyon dolarlık gişe geliriyle yapımcılarını oldukça memnun ederken, aynı zamanda konuyu çok güzel bağladı ve özellikle uzun soluklu korsan savaşı sahneleriyle ve duygusal hikayesiyle büyük beğeni topladı.

Tıpkı diğer Karayip Korsanları filmlerinde olduğu gibi, Depp’in Jack Sparrow olarak gösterdiği performans, özellikle Depp’in Davy Jone’un dolabında Jack Sparrow’un birden fazla versiyonunu oynamak zorunda olduğu sahnede zirveye çıkıyor. Film, Depp’in karakterinin serinin başında başladığı yere geri dönmesiyle, ekibinin gemisini çalmasıyla ve bir botla yedi denizi seyretmek üzere yola çıkmasıyla başlıyor. Sonrasını ise pek çoğumuz biliyor zaten. Sinema tarihinin en iyi üçlemelerden biri olarak kabul edilen Karayip Korsanları serisi Johnny Depp’in kariyerinin tacının pırlantası konumunda.

Bir Zamanlar Meksika’da

Yönetmen: Robert Rodriguez
Oyuncu Kadrosu: Antonio Banderas, Salma Hayek, Johnny Depp
Konusu: Bir Zamanlar Meksika’da, Robert Rodriguez’in El Mariachi ve Desperado ile başlayan Meksika üçlemesinin son filmi. Depp, yozlaşmış bir kişiyi öldürmek için El Mariachi’yi (Antonio Banderas) tutan gizemli CIA Ajanı Bay Sands olarak kadroya katılıyor. Depp’in karakteri, her daim taktığı güneş gözlükleri giydiği tamamen kıyafetiyle dikkat çekiyor. Filmle ilgili diğer dikkat çekici husus ise Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti’nden sadece iki ay sonra piyasaya sürülmesi olabilir. Bu, 2003 yılının oyuncunun kariyerinde gerçek bir dönüm noktası olduğunun bir kanıtı gibi adeta.

Düşler Ülkesi

Yönetmen: Marc Forster
Oyuncu Kadrosu: Johnny Depp, Kate Winslet, Julie Christie
Konusu: Düşler Ülkesi’nde Dep , Peter Pan karakterini yaratan JM Barrie rolünü oynuyor. Depp’in kariyerinin büyük bir kısmı, tuhaf tavırlara ve giyim tarzlarına sahip karakterleri oynayarak geçse de, oyuncunun Düşler Ülkesi’nde, onun için nispeten yeni olan, ancak kendi özel hayatından bolca bildiği sıcak ve babacan bir role adım attığını görülüyor. Film gösterime girdiğinde gerçek hayatta Depp’in çocuğu daha yeni doğmuştu ve oyuncunun yeni keşfettiği babalık içgüdüsü oynadığı karaktere de sirayet etmişti. Film, Depp’in En İyi Erkek Oyuncu adaylığı da dahil olmak üzere yedi Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı

Yönetmen: Gore Verbinski
Oyuncu Kadrosu: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley
Konusu: Depp’in Jack Sparrow’u canlandırdığı ilk Karayip Korsanları filmindeki karakteri o kadar beğenildi ki, Karayip Korsanları’nın devamı: Ölü Adamın Sandığı’nda en çok beklenen karakter tabi ki Jack Sparrow olmuştu. Filmde, Jack’i ruhunu Davy Jones’tan kurtarmanın bir yolunu ararken, başından geçen tuhaf maceraları izliyoruz. Film, günümüzde dahi göze batmayan yaratıcı görsel efektleri ve modern filmlerde eksikliğini fazlasıyla hissettiren macera duygusuyla serideki en yüksek puana sahip. Filmin şaşırtıcı sonunun insanlarda bıraktığı sarsıcı etki, seyircinin Jack Sparrow’a olan bağlılığı ve bu bağlılığın büyük oranda Depp’in role kattığı samimiyetten kaynaklanıyor. Film hala Johnny Depp’in filmografisinde oyuncunun en çok hasılat yapan filmi olarak yerini koruyor.

Rango

Yönetmen: Gore Verbinski
Oyuncu Kadrosu: Johnny Depp, Isla Fisher, Abigail Breslin
Konusu: Filmde sadece sesini duysak da Johnny Depp, animasyon filmi Rango’da en az diğer filmleri kadar seyircileri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Film, yeni bir şerife ihtiyaç duyan bir kasabaya kazara düşen evcil bir bukalemun hikayesine odaklanıyor. Rango, Depp ile Karayip Korsanları yönetmeni Gore Verbinski’yi yeniden bir araya getirmiş ve bu doğru eşleşme meyvelerini hemen vermişti. Gerek hikayesi, gerekse kaliteli seslendirme kadrosuyla Rango, çok farklı bir animasyon filmi. Film, eleştirmenlerden yüksek puanlar aldı ve dönemin gişe rekortmeni filmlerinden oldu. Sonrasında Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Filmi ödülünü kazanan Rango, bu ödülü kazanan az sayıda Disney veya Pixar yapımı olmayan filmden biri olma özelliğini taşıyor.

Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi

Yönetmen: Tim Burton
Oyuncu Kadrosu: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman
Konusu: 2007’de iki büyük Johnny Depp filmi yayınlandı. Yaz aylarında Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu ve tatil sezonu için Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi. Filmin prestijli Broadway kökleri, Depp’in Tim Burton’la altıncı kez yeniden bir araya gelmesi ile film, kaçınılmaz olarak mükemmelliği amaçlıyordu. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, Sweeney Todd gişede başarılı olamadı. Son yıllarda ise kıymete binerek bir kült haline gelmesine rağmen, film, tıpkı bir tiyatro oyunu gibi, izleyiciye çok farklı bir müzikal deneyim yaşatıyor. Depp’in vokal yeteneği ve söz yazarı Stephen Sondehiem’in birçok şarkıları tempolu yazması nedeniyle film, oyunun orijinal opera versiyonuna pek uymayabilir, ancak Depp’in rock’n roll tarzı ve genellikle çakıllı sesiyle iyi gidiyor. Depp filmle, önceki yıllarda olduğu gibi ödülü alamasa da, En İyi Erkek Oyuncu dalında bir Akademi Ödülü adaylığı daha kazandı.

Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti

Yönetmen: Gore Verbinski
Oyuncu Kadrosu:
 Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley
Konusu: 
Johnny Depp’in kariyeri, Jack Sparrow öncesi ve Jack Sparrow sonrası olmak üzere iki dönemde tanımlanabilir. Depp, Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti’nde rol alırken, Disney’in neden bu büyük aile filmi için bu kadar yatırım yaptığını ve Depp gibi bir karakter oyuncusunun neden bu kadar pahalı bir filmde rol aldığını merak eden birçok insanın kafası karışmıştı. Ancak insanlar, o zamanlar yapımcıların bildiği bir şeyler olduğunu, nihayet film sinemalarda gösterildiğinde ve Jack Sparrow film tarihinin en ikonik karakterlerinden biri haline geldiğinde anladılar.

Jack Sparrow, alışılagelmiş kendini beğenmiş kahramanların aksine hatasını kabul edebilen biridir. Genellikle zekayı güce tercih eder ve uzaktan bir aptal gibi görünür, ancak yine de yeteneklidir. Jack Sparrow o kadar hızlı bir hit haline geldi ki, sürpriz bir hamleyle Depp, filmdeki rolüyle Akademi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi. Bu, Depp’in kariyerini iyi ya da kötü olarak tanımlayacak şekilde tartışmasız en önemli rolüdür ve gelecekte Johnny Depp’i düşündüklerinde film severlerin aklına gelen ilk rol Jack Sparrow olacaktır.

Önceki İçerik Japon Sineması’ndan Tüm Zamanların En İyi Samuray Filmleri
Sonraki İçerik Kötülüğün Vücut Bulmuş Hali, Adolf Hitler’i Konu Alan En İyi 5 Film