Yeni Yüzüklerin Efendisi Filmleri Geliyor, Üstelik Peter Jackson da İşin İçinde

Warner Bros’un Yüzüklerin Efendisi film serisini genişletmeye çalıştığı bir sır değil ve şimdilerde CEO David Zaslav, Tolkien’in öykülerine dayanan “çoklu” yeni filmlerin yapım aşamasında olduğunu açıkladı. Deadline’ın haberine göre, orijinal Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin yönetmeni Peter Jackson, kendisi ve Tolkien yazım ekibinin, yeni filmler hakkında “bilgilendirildiğini” söyledi.

Peter Jackson, J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’ni ve Hobbit’ini iki ayrı üçleme olarak sinema perdesine getirerek imkansızı başardığından bu yana iki on yıldan fazla bir süre geçti. Öyküsünün devasa içeriği ve yapılması neredeyse imkansız olarak görülen fantastik mekanları ve aksiyon sahneleri nedeniyle filme uyarlanamayacağı düşünülen fantastik roman serisi, Jackson ve ekibi tarafından tam bir sinema şaheserine dönüşmüştü. Yayınlandığı dönemde özellikle Yüzüklerin Efendisi üçlemesi dünya genelinde büyük bir ilgiyle karşılandı, bol miktarda Oscar heykelciği kazanmayı başardı.

Amazon’un hayata geçirdiği ve Yüzüklerin Efendisi’nde anlatılan olaylardan binlerce yıl önce geçen Güç Yüzükleri dizisinin ikinci sezonu üzerinde çalıştığı şu günlerde, serinin telif hakkının sahipleri Embracer Group’un, Tolkien’in eserleri için daha fazla anlaşma yapmaya hazır olduğu ortaya çıkmıştı. Beklendiği gibi, Warner Bros’un da şimdilerde serinin daha çok bölümünü filme çevirmek üzere çalışmalara başladığı görünüyor. Jackson ve yapımcılar Fran Walsh ve Philippa Boyens ise bu duyuruya bir yanıt olarak şu açıklamaları yaptılar:

“Warner Bros ve Embracer Group, attıkları her adımda bizi bilgilendirdi. Serinin ilerleyişi için onların vizyonunu öğrenmek ve onlarla görüşlerimizi paylaşmak için için daha fazla konuşmayı dört gözle bekliyoruz.”

Yeni Yüzüklerin Efendisi Filmleri, Seriyi Nereye Götürecek?

Anlatılabilecek bu kadar geniş bir hikaye yelpazesine sahipken, şimdi birçok kişinin aklına gelen soru, yeni filmlerin Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi ile ne kadar ilgili olacağı konusu. Amazon Stüdyoları’nın Güç Yüzükleri için yalnızca hikayenin belirli kısımlarını kullanabildiği gibi, Warner Bros’un da mevcut anlaşma çerçevesinde hikayenin hangi kısmını veya ne kadarını kullanabileceği konusu tam olarak bilinmiyor.

Orta Dünya’nın bilinen birkaç önemli hikayesi hakkında daha önce uyarlama yapılmamış olsa da, önceki filmlerden alınan geri dönüşler ışığında yeni projelerin Yüzüklerin Efendisi’nin tanınmış karakterlerine odaklanma ve seriyi bu şekilde genişletme olasılığının daha yüksek olduğu öne sürülüyor. Merkezine Gandalf’ı alan bir film veya Aragorn’a odaklanan başka bir filmle ilgili söylentiler dolaşmaya başladı bile.

Sonuç olarak, yeni filmlerin hayata geçirilmesi için henüz daha çok uzun bir yol var, bu da Güç Yüzükleri dizisinin şimdilik en önemli Tolkien projesi olmaya devam ettiği anlamına geliyor. Amazon’un dizisinin beklentileri pek karşılayamadığı da göz önünde bulundurulursa, Peter Jackson’ın elinden çıkan başka bir Yüzüklerin Efendisi projesinin serinin hayranları tarafından nasıl karşılanacağını görmek ilginç olacak.

Önceki İçerik Guy Ritchie’ye Göre Sherlock Holmes 3’ün Gelişi, Robert Downey Jr.’a Bağlı
Sonraki İçerik Bruce Willis’in Başrolünde Olduğu Aksiyon Filmi Assassin, Mart Ayında Vizyonda