Will Smith Oscar’daki Tokat Olayı Nedeniyle Akademiden İstifa Etti

Will Smith, geçtiğimiz Pazar günü düzenlenen 94. Oscar Ödül Töreni’nde eşinin rahatsızlığı ile dalga geçen sunucu Chris Rock’a tokat atması üzerine artan tartışmalara yanıt olarak Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden istifa etti. Smith’in istifa açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Akademi’nin disiplin soruşturması bildirimine doğrudan yanıt verdim ve davranışımla ilgili her türlü sonucu tamamen kabul edeceğim. 94. Akademi Ödülleri sunumundaki eylemlerim şok edici, acı verici ve affedilemezdi. İncittiklerimin listesi uzundur ve Chris’i, ailesini, birçok sevgili arkadaşımı ve sevdiklerimi, orada bulunanları ve evdeki küresel izleyicileri rahatsız ettim. Akademinin güvenine ihanet ettim. Diğer adayları ve kazananları olağanüstü çalışmalarını kutlama ve kutlanma fırsatından mahrum ettim.”

Vanity Fair dergisi tarafından yayınlanan açıklama şu şekilde devam ediyor:

“Başarıları nedeniyle dikkat çekmeyi hak edenlere yeniden odaklanmak ve Akademi’nin sinemadaki yaratıcılığı ve sanatı desteklemek için yaptığı inanılmaz çalışmaya geri dönmesine izin vermek istiyorum. Bu nedenle Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyeliğinden istifa ediyorum ve Kurulun uygun göreceği diğer sonuçları kabul edeceğim.”

Akademi Yönetim Kurulu, ihraç ve askıya alma gibi bazı disiplin cezalarının açıklanmasının beklendiği toplantısını 18 Nisan’da gerçekleştirecek; ancak, Smith’in istifası, işleri biraz değiştirmiş olabilir. Bu arada tartışılan bir diğer seçenek, Smith’in Pazar günü En İyi Erkek Oyuncu dalında kazandığı Akademi Ödülü’nün iptal edilmesi.

Smith’in istifasının ardından Akademi başkanı David Rubin yaptığı açıklamada, “Bay Will Smith’in Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden istifasını aldık ve kabul ettik. Akademi’nin Davranış Standartlarının ihlali nedeniyle Bay Smith aleyhindeki disiplin soruşturmalarımızı, 18 Nisan’daki bir sonraki planlanmış yönetim kurulu toplantımızdan önce gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Smith Pazartesi akşamı Instagram hesabından yaptığı bir açıklamada Akademi Üyeleri’den özür dilemişti. Bununla birlikte, törenin ev sahipleri Wanda Sykes ve Amy Schumer de dahil olmak üzere Hollywood çevrelerinden çok fazla insan tokat olayına karşı tepkisini dile getirmiş ve Akademi’ye bu konuda bir yaptırım yapması için kamuoyu oluşturmuştu.

Önceki İçerik Oscar’lı Yönetmen Kathryn Bigelow Yeni Filmini Netflix İçin Çekecek
Sonraki İçerik Osman Sekiz