Vampirle Görüşme Kitabının Yazarı Anne Rice 80 Yaşında Hayatını Kaybetti

Çok satan ikonik roman Vampirle Görüşme’nin de içinde yer aldığı Vampir Günlükleri serisiyle tanınan efsanevi yazar Anne Rice, Cumartesi günü felç nedeniyle hayatını kaybetti. Ünlü yazar öldüğünde 80 yaşındaydı.

Oğlu Christopher Rice, vefat haberinin duyurusunu Anne Rice’ın Facebook sayfası üzerinden yaptı. Rice, annesinin “inmeden kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle vefat ettiğini” belirtti. Rice’ın eşi Stan Rice da on dokuz yıl önce yine bir Aralık ayında vefat etmişti.

Rice, 4 Ekim 1941’de, New Orleans, Louisiana’da dünyaya geldi. Yazarı üne kavuşturan roman serisi The Vampire Chronicles (Vampir Günlükleri), ilk kitap olan Interview with the Vampire (Vampirle Görüşme) ile başlayarak 42 yıl boyunca yayınlandı. Seriye en son eklenen kitap ise 2018 yılında yayınlanan Blood Communion: A Tale of Prince Lestat olmuştu.

Vampirle Görüşme kitabı 1994 yılında sinemaya uyarlandı. Filmde Brad Pitt, Tom Cruise, Kirsten Dunst, Christian Slater ve Antonio Banderas gibi ünlü isimler rol aldı. Bu seriden, Amerikalı şarkıcı Aaliyah’ın Kraliçe Akasha rolünü oynadığı 2002 yapımı Queen of the Damned de dahil olmak üzere birçok film uyarlandı. Anne Rice’ın çalışmaları, 2022’de AMC+’da yayınlanacak olan yeni bir Vampirle Röportaj serisinin yanı sıra projesi tamamlanmak üzere olan ve Mayfair Witches kitaplarına dayanan yeni bir dizi ile yaşamaya devam edecek.

Rice, onlarca yıla yayılan kariyerinde otuzdan fazla kitap yazdı. Ünlü yazar ayrıca oldukça aktif olarak kullandığı Facebook sayfasında sık sık genç ve hevesli hayran kitlesiyle etkileşime geçiyordu.

Rice’ın 2002 yılında vefat eden şair Stan Rice’tan olma iki çocuğu var. Çocuklarından Michelle 5 yaşında lösemiden vefat etmişti, oğlu Christopher ise annesi gibi korku romanları yazan bir yazar.

Christopher Rice, Facebook aracılığıyla yaptığı açıklamada, annesi için halka açık bir cenaze töreni yapılacağını belirterek, “Anne’nin, hayatını ve kariyerini belirleyen ve arayışı olan birçok büyük manevi ve kozmik sorunun görkemli cevaplarını ilk elden deneyimlemenin bize nasip olmasıyla teselli bulalım” dedi.

Önceki İçerik 41. İstanbul Film Festivali Başvuruları Başladı
Sonraki İçerik Aquaman Kayıp Krallık Filminin Çekimleri Tamamlandı