Tom Cruise’un Görevimiz Tehlike 7’sinin Maliyeti 300 Milyon Doları Buldu

Tom Cruise, her Görevimiz Tehlike filmiyle hayatını ve uzuvlarını riske atmak pahasına çıtayı daha yükseğe taşırken, filmlerin maliyeti de git gide rekor seviyelere ulaşıyor. Özellikle serinin son filmi Görevimiz Tehlike 7, yüksek maliyetiyle dudak uçuklatıyor. İçerdiği bol miktarda aksiyon sahnesi ve özel efektleriyle bu filmlerin oldukça pahalıya mal olması anlaşılabilir, ancak yedinci filmde birazcık ipin ucunu kaçırmış olabiliriler. Variety dergisinin haberine göre, çekimleri uzun süredir devam eden serinin son filminin yapımı Paramount Pictures ve Skydance Media’ya 290 milyon dolara mal oldu.

Bu bütçe, stüdyonun Görevimiz Tehlike 7 için harcamayı tahmin ettiği paradan on milyonlarca daha fazla. Ancak pandeminin neden olduğu gecikmelerin de bu durumun ortaya çıkmasında etkisi büyük. Variety’nin haberinde, 290 milyon dolarlık fiyat etiketinin aynı zamanda “küresel üretimin maliyetleri dizginlemek için faydalanılan önemli vergi teşviklerini de içerdiği” söyleniyor. Bir karşılaştırma yapmaya kalkarsak, serinin bir önceki filmi Görevimiz Tehlike: Fallout, yaklaşık 190 milyon dolara mal olmuştu. Bu da yedinci filmin selefinden 100 milyon dolar daha pahalıya patladığını gösterir.

Filmin hikayesinin birden çok ülkede geçmesi, tüm ekibin ve ekipmanın uzun seyahatler yapmasına sebep oldu. Pandemi sürecinin de etkisiyle prodükiyon süreci pek çok kez kesintiye uğradı. Bu kesintiler sırasında tüm oyuncu kadrosu ve ekip üyelerini barındırmak, beslemek ve ulaşımını sağlamak, küresel tedarik zinciri sorunlarıyla bir araya gelince büyük bir ekstra maliyet oluşturdu. Her şeye rağmen ekip, filmin çekimlerini tamamlamayı başardı.

Görevimiz Tehlike 7’nin başlangıçta Görevimiz Tehlike 8 ile arka arkaya çekilmesi gerekiyordu, ancak pandemi gecikmeleri bu planı bozdu. Bu durum, iki devam filminin vizyon tarihlerinde önemli bir gecikmeye neden oldu. Ayrıca yedinci filmin çarpıcı bir sonla biteceği daha önce bildirildiği için, sekizinci filmin çıkış tarihi daha da bir önem kazanmış oldu. Neyse ki iki film arasında sadece bir yıl var. Variety ayrıca, bu filmlerin “Cruise’in Ethan Hunt karakteri için bir devrim” olarak görüldüğünü ve ekipten önemli bir kişinin bu iki filmi tüm serinin “doruk noktası” olarak tanımladığını belirtiyor. Görevimiz Tehlike 7, yeni bir gecikme olmazsa 14 Temmuz 2023’te, Görevimiz Tehlike 8 ise 28 Haziran 2024’te vizyona girecek.

Önceki İçerik 94. Oscar Ödülleri Adayları Belli Oldu: İşte Tam Liste
Sonraki İçerik Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok, En İyi Film Oscar’ına Aday Gösterilmedi