Tarihinde İlk Defa Abone Kaybı Yaşayan Netflix, 50 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Netflix, 19 Nisan Salı günü, Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle Rusya’ya karşı yapılan yaptırımlar sonucu tarihinde ilk defa abone sayısının düştüğünü duyurdu. Sonrasında popüler yayın platformu, hesaplarını başkalarıyla paylaşan kullanıcılardan daha fazla para talep etme planlarını açıklayınca, Netflix’in hisseleri rekor oranda düşüş yaşadı.

On yıldır inanılmaz bir büyüme ivmesi yakalayan Netflix, böylece tarihindeki en büyük düşüşü yaşamış oldu. Salı günü yaşadığı %40’lık kaybın ardından şimdi %35’lik bir düşüş daha yaşayan Netflix’in piyasa değeri 50 milyar dolar azaldı. Bu durum Netflix’in bugüne kadar yaşadığı en büyük kayıp. 19 Nisan Salı günü, hisse başına 348 dolar değer biçilen Netflix’in hisseleri, haberimiz saati itibarıyla 220 dolar civarında işlem görüyor.

Hisse değerindeki bu beklenmedik düşüşün bir sonucu olarak, ünlü milyarder yatırımcı William Ackman, Netflix’teki 1,1 milyarlık yatırımını tasfiye etti. Ackman’ın hedge fonu Pershing Square Capital Management, hisseleri sadece 3 ay önce satın almıştı. BBC’nin haberine göre Ackman kararını şu sözlerle açıkladı: “Netflix’in işini anlamak temelde basit olsa da, son olayların ışığında, şirketin gelecekteki beklentilerini yeterli derecede tahmin etme yeteneğimize olan güvenimizi kaybettik.”

Bu yılın Ocak ayından Mart ayına kadar şirket 200.000 abone kaybetti ve Nisan ile Haziran arasında 2 milyon abone daha kaybedeceği tahmin ediliyor. Netflix’in eş CEO’su Reed Hastings, abone sayısındaki bu düşüşün kısmen rekabet ortamından, kısmen de herhangi bir ek ödeme yapmadan şifrelerini paylaşan tahmini 100 milyon kullanıcıdan kaynaklandığını söyledi. Bir eylem planı olarak Netflix, evlerinin dışında “alt hesapları” olan kullanıcılar için fiyatları artırma planlarını duyurdu. Ek olarak yayıncı, Hulu ve müzik platformu Spotify’da olduğu gibi reklam destekli daha ucuz abonelik seçenekleri sunmayı planlıyor.

Önceki İçerik Stranger Things 4. Sezon, Bölüm Başına 30 Milyon Dolarla En Pahalı Sezon Olacak
Sonraki İçerik Kral Richard Filminin Yönetmeni, Idris Elba ile James Bond Filmi Yapmak İstiyor