Stranger Things 4. Sezon, Bölüm Başına 30 Milyon Dolarla En Pahalı Sezon Olacak

Stranger Things, Netflix’in en popüler orijinal dizilerinden biri ve uzun zamandır beklenen dördüncü sezonu önümüzdeki ay yayınlanacak. Dizinin her zaman oldukça büyük bir bütçesi vardı, ancak Stranger Things’in yaklaşan dördüncü sezonu şimdiye kadarki en pahalı sezon olacak. The Wall Street Journal’a göre Netflix, dizinin 4. sezonunda bölüm başına 30 milyon dolar harcadı. Bu rakam, bölüm başına yaklaşık 8-10 milyon dolara mal olan Stranger Things’in önceki sezonlarından üç kat daha fazla.

Bu rakamlar, Stranger Things’i Disney’in Star Wars ve Marvel TV şovlarından daha pahalı hale getirerek diziyi Amazon’un Güç Yüzükleri’nden sonra gelmiş geçmiş en pahalı 2. platform dizisi yapıyor. Fragmanlara bakılacak olursa, harcadıkları paranın hakkını vermiş gibi görünüyorlar. Maceranın son hızla devam ettiği dördüncü sezonda bizleri yeni bir kötü adam, yeni yerler ve çok daha karanlık bir tonda ilerleyen heyecanlı bir hikaye bekliyor.

Bu haber, Netflix’in hisselerinin dün, %35 oranında düşerek şirketin piyasa değerinin 50 milyar dolardan fazla eridiği büyük borsa çöküşü sırasında geldi. Düşüşün olası nedeninin, Netflix’in yakın zamanda yayınladığı ve 200.000 abone kaybı yaşadığını açıkladığı üç aylık raporlarının olduğu tahmin ediliyor. Netflix, gelirini ve abone sayısını artırmak için şifre paylaşımını kısıtlamak ve reklam destekli, daha ucuz bir abonelik planı sunmak da dahil olmak üzere sert önlemler almayı planlıyor.

The Wall Street Journal ayrıca Netflix’in finansal stratejisini yeniden değerlendirdiğini ve yeni yapımlarda maliyetleri düşürmeyi, mümkünse daha az bölüm yaptırmayı ve dizilerin yaratıcılarını eskisi gibi serbest bırakmak yerine içerik departmanında daha fazla yer almayı hedeflediğini bildirdi. Umarız bu hamle, Netflix’in son günlerde çok sık yaptığı gibi hayranların favori yapımlarının iptal edilmesi olaylarını daha da artırmaz. Ayrıca, Netflix, The Irishman ve Red Notice gibi filmlerden de anlaşılacağı gibi, geçtiğimiz dönemde filmlere ayırdığı bütçeler konusunda her zaman oldukça cömert davrandı. Ancak şirket, şimdilerde düşen karlarından ciddi şekilde endişe duyuyor gibi görünüyor.

Yeniden Stranger Things’e gelirsek, dizi, Netflix’in en değerli projelerinden biri olmaya devam ediyor ve yayıncısına büyük paralar kazandırıyor. Stranger Things 4. sezon, ilk beş bölümü 27 Mayıs 2022’de ve sonraki dört bölümü 1 Temmuz’da yayınlanacak şekilde iki bölüm halinde prömiyer yapacak.

Önceki İçerik Ben Affleck ve Matt Damon Bir Biyografik Film İçin Yeniden Bir Araya Geliyor
Sonraki İçerik Tarihinde İlk Defa Abone Kaybı Yaşayan Netflix, 50 Milyar Dolar Değer Kaybetti