Ralph Fiennes ve Juliette Binoche, Uberto Pasolini’nin ‘Dönüş’üne Katılıyor

Efsane oyuncular Ralph Fiennes ve Juliette Binoche, film yapımcısı Uberto Pasolini’nin son projesi Dönüş filmi için yeniden bir araya geliyor. Fiennes ve Binoche en son Anthony Mingehella’nın yönettiği 1996 yapımı ikonik film İngiliz Hasta’da birlikte rol almışlardı. İkinci Dünya Savaşı’nın Sahra cephesinde geçen bir aşk hikayesi olan film, gösterime girdiği andan itibaren kültürel bir sansasyon yaratmış ve özellikle meşhur Seinfeld bölümü övgü toplamıştı.

Anadan Doğma ve Alelade Bir Yuva filmlerinin Oscar adayı yönetmen Pasolini, şimdiye kadar yazılmış en önemli edebiyat eserlerinden biri olan Odyssey’in cesur bir yeniden anlatımı olacak olan Dönüş’ü yönetiyor. Destansı şiir, Odysseus’un Truva savaşından sonra Ithaca ve karısı Penelope’ye dönüşünün hikayesini anlatıyor. Filmin klasik şiire ‘orijinal bir bakış’ olduğu biliniyor. Filmin senaryosu John Collee ve 1966 yapımı Cinayeti Gördüm filmiyle Akademi Ödülü’ne aday gösterilen İngiliz oyun yazarı Edward Bond tarafından yazıldı.

Dönüş, Odysseus’un (Fiennes) Truva Savaşı’na katılmak üzere gemiye binmesinden yirmi yıl sonra memleketi Ithaca adasında karaya çıkmasıyla başlayacak. Karısı Penelope (Binoche) düşmanlar tarafından tutsak edilmiş ve oğlu Telemachus artık büyümüştür. Savaş yılları ve travmatik eve dönüş yolculuğuyla da değişen Odysseus, adasını ve evini çok değişmiş bir halde bulur.

Pasolini proje hakkında şunları söyledi: “Sinema sanatında son dönemin en büyük yeteneklerinden Juliette ve Ralph ile birlikte Homer’ın dünyasını canlandırabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.”

Filmin yapımcısı James Clayton da şunları ekledi: “Bu, daha önce hiç görmediğimiz bir Odyssey, hikayesi. Tanrılar veya canavarlar yok, bunun yerine travma yaşamış bir gazinin sevdiklerini kurtarmak için şiddete geri dönmek zorunda kaldığı basit bir gerilim filmi var. Uberto’nun böyle olağanüstü oyuncularla bu önemli eserin ruhunu yansıtmak üzere çıktığı hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olmak bir onurdur.”

Yapımcı Clayton ve yönetmen Pasolini tarafından hayata geçirilen Dönüş’ün prodüksiyonu Red Wave Films tarafından yapılacak. Prömiyerini bu yıl Cannes Film Festivali’nde yapacak olan filmin uluslararası dağıtımını HanWay Films üstlenecek.

Önceki İçerik Avatar’ın Devam Filminin Adı “Avatar: The Way of Water” Olarak Açıklandı
Sonraki İçerik Doctor Strange 2, Henüz Vizyona Girmeden 42 Milyon Dolar Kazandı