Oscar Töreninde Sekiz Kategorinin Çıkarılmasının Nedeni Belli Oldu

ABD’nin en çok izlenen televizyon kanallarından ABC, Akademi’yi bazı kategorilerin ödül törenini kesmezlerse Oscar’ların yayınını iptal etmekle tehdit etti. 27 Mart 2022’de Los Angeles, California’daki Dolby Theatre’da düzenlenecek olan 94. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film Oscar’ı için Dune, West Side Story, Power of the Dog ve Licorice Pizza gibi filmler yarışacak. Bu yılki törenin, yaşanan tartışmaların ve bitmek bilmeyen pandeminin gölgesinde düşük bir seyirci ilgisiyle geçmesi bekleniyor.

Tartışmaların en büyüğü hiç şüphesiz, ödül töreninde En İyi Kurgu, En İyi Makyaj, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Kısa Animasyon, En İyi Kısa Aksiyon Filmi ve En İyi Ses Kurgusu olmak üzere sekiz kategorinin canlı olarak yayınlanmayacak olması oldu. Bu kesinti kararının duyurulmasından bu yana, aday adaylarının tepkisiyle Oscar töreninin boykot edilmesi konuşuluyordu. şimdi ise tepki çeken bu kararın alınma sebebi belli oldu. Görünüşe göre, bu yılki yayına daha fazla izleyici çekmek amacıyla ödül törenini kısaltmaya çalışmak için bu şekilde bir karar alındı.

Başlangıçta yalnızca Oscar Akademisi tarafından verilen bir karar olduğuna inanılsa da, kararın aslında ABC’nin baskısı nedeniyle alındığı anlaşılıyor. THR’ye göre, şubelerden birinin yönetim kurullarından birinin ismi açıklanmayan bir üyesi, ABC’nin Oscar’ların yayın hakları için yaptığı anlaşmada 12 kategorinin kaldırılmaması halinde Oscar’ları iptal etmekle tehdit ettiğini söyledi. Sonrasında ise ABC’yi tatmin eden bir uzlaşmaya varıldı. İsmi açıklanmayan yetkili, “Bize bir şeyi feda etmemiz gerektiği, yoksa tüm gösteriyi kaybedeceğimiz söylendi” diye konuştu.

ABC, 1976’dan beri Akademi Ödülleri yayınına ev sahipliği yapıyor ve 2016’da, 2028’e kadar ödülleri yayınlamak üzere sözleşmelerini yenilediler. ABC, Super Bowl törenini yayınlamayan az sayıdaki televizyon kanalından biridir. Kanal, 2006’dan beri yalnızca bir kez Super Bowl yayınlayarak Akademi Ödüllerini kanalın en büyük canlı yayın etkinliklerinden biri haline getirdi. Geçen yılki düşük izlenme oranına sahip olan ve 10 milyon izleyicinin altına düşen Oscar Töreni’nden sonra, ABC çaresizce seyircileri tekrar ekran başına çekmek için epey bir çaba harcıyor.

Bununla birlikte, Oscar’larla ilgisi olmayan izleyicileri çekmeye yönelik bu girişimler, gösteri için zaten sahip oldukları sadık izleyicileri uzaklaştırma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Seyirci, çeşitli kategorilerdeki yapımların onurlandırıldığını görmek ve tarihi mirası nedeniyle töreni izlemek istiyor. Oscar, aynı zamanda izleyiciyi belki de hiç duymamış olabilecekleri veya izlemeyi düşündükleri filmlerle tanıştırmak için bir araç niteliğini taşıyor. Törenler sayesinde insanlar film yapımının hiç düşünmedikleri yönleriyle tanışabilir ve bu alanlarda kariyer yapabilirler.

Sonuç olarak Oscar Ödülleri izleyicilerin sinema yapımları ile aralarında özel bir bağ kurmasına ve hayatında özel bir yer edinmesine verile olan kültürel bir etkinlik haline gelmiştir. Bu nedenle her sene izlemekten keyif aldıkları sekiz adet kategorinin ödül töreninin yapılmayacak olması, onların ödüllerden ve törenden uzaklaşmasına neden olabilir.

Önceki İçerik The Batman
Sonraki İçerik Mel Gibson’ın Başrolünde Olduğu Gerilim Filmi Agent Game’in Fragmanı Yayınlandı