Netflix’e, Abonelerle İlgili Yatırımcılarını Yanılttığı İddiasıyla Dava Açılabilir

Geçtiğimiz haftalarda, tarihinin en büyük borsa çöküşünü yaşayan Netflix’in başı dertten kurtulmuyor. Abone sayılarıyla ilgili yatırımcılarını yanılttığı iddia edilen platform, büyük bir toplu davayla karşı karşıya kalabilir. Şirketin ticari büyümesini abartarak kendilerini yanılttığını iddia eden yatırımcılar, bundan dolayı epey kızgın durumda. Geçen ay Netflix, üç aylık raporlarını yayınlamış ve tarihinde ilk defa abone kaybı yaşayan platform, 2022’nin ilk üç ayında 200.000 abone kaybetmişti.

Kaybın nedeni büyük oranda platformun Rusya’daki yayın mağazasını kapatması olarak gösterilse de, Netflix daha önce ilk çeyrekte 2,5 milyon yeni abone kazanacağını tahmin etmişti. Ancak bu hedefe ulaşamadı ve dönem boyunca yalnızca 500.000 müşteri kazandı. Üstelik platformun önümüzdeki çeyrekte 2 milyon kullanıcının daha abonelikten ayrılması bekleniyor.

Netflix ayrıca, dünya çapında 100 milyondan fazla kişinin şifresini paylaştığını ve diğer yayın hizmetleriyle olan rekabetin de gün geçtikçe daha sertleştiğini duyurdu. Şirket konuyla alakalı olarak şifresini paylaşan bu 100 milyon hesabın farklı bir ücretlendirmeye tabi tutulabileceğini açıkladı. Bu duyurudan kısa bir süre sonra Netflix’in hisseleri bir gün içinde %35 düştü ve şirketin piyasa değeri yaklaşık 50 milyar dolarını azaldı.

Şimdilerde ise Netflix, gerçekte olanların tam tersine, istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü iddia ederek hissedarlarına yanıltıcı beyanda bulunduğu için dava ediliyor. Hukuk firması Glancy Prongay & Murray LLP, Teksas merkezli bir yatırımcı adına toplu dava açtı. Dava dilekçesinde şöyle yazıyor:

“Bu toplu davada sunulan şikayet, Beyan Dönemi boyunca Davalıların önemli ölçüde yanlış ve/veya yanıltıcı beyanlarda bulunduğunu ve ayrıca Şirketin işleri, faaliyetleri ve beklentileri hakkında önemli olumsuz gerçekleri açıklamadıklarını iddia ediyor. Özellikle Davalılar yatırımcılara şu konularda açıklama yapmadılar.

(1) Netflix’in, müşteriler tarafından hesap paylaşımı ve diğer akış hizmetlerinden artan rekabet nedeniyle daha yavaş abone büyümesi sergilediği;
(2) Şirketin müşterilerini elde tutmakta güçlükler yaşadığı;
(3) Yukarıdakilerin bir sonucu olarak, Şirketin net bazda abone kaybettiği;
(4) Bunun sonucunda Şirket’in mali sonuçlarının olumsuz etkilendiği
(5) Yukarıdakilerin bir sonucu olarak, Davalıların olumlu bir havaya sokulması. Şirketin faaliyetleri, hakkındaki açıklamaları ve beklentileri maddi olarak yanlış ve/veya yanıltıcıydı ve/veya makul bir temelden yoksundu.”

Netflix, Rusya’da Başka Bir Toplu Davayla Karşı Karşıya

Mart ayında Netflix, Ukrayna’nın işgalini gerekçe göstererek Rusya’daki operasyonlarını aniden askıya aldı. Bu ilk bakışta hoş bir hamle olsa da, özellikle Rusya’nın Netflix’in platformunda 20 propaganda kanalı yayınlamasını gerektirdiği düşünüldüğünde, yayıncının ağır kayıplara uğramasına sebep oldu. Ayrıca Netflix’in ülkedeki mağazalarını kapatma kararından peşin ödeme yapan Rus kullanıcılar da etkilendi.

Tüm bu nedenlerle Netflix’e Rusya Federasyonu Medeni Kanunu ve Tüketici Hakları Kanunlarını ihlal etmek suçundan toplu bir dava açıldı. Davacılar, Netflix’in Rus aboneleriyle “yükümlülükleri yerine getirmeyi tek taraflı reddetme olasılığını içermeyen” bir sözleşme imzaladığını iddia ediyor ve Netflix’ten yaklaşık 730.000 dolar tazminat talep ediyorlar.

Netflix, bir zamanlar dijital yayın platformu endüstrisinde bir güç merkezi konumundaydı. Ancak artan abonelik maliyetleri, sevilen TV şovlarının sık sık iptal edilmesi ve Disney+, HBO Max ve Amazon Prime gibi daha iyi içeriği daha uygun fiyatlarla sunan diğer hizmetlerin piyasaya girmesi nedeniyle, kullanıcılar Netflix’i katlanarak büyüyen bir hızla terk ediyor. Bir de tabi ki platformu yıllardır rahatsız eden şifre paylaşımı sorunu var. Netflix şimdilerde hesap paylaşımı ve müşteri kaybıyla mücadele etmek için radikal önlemler almayı planlıyor. Görünüşe göre bu planlar, reklam yayınlamak ve IP’lerinin bütçesini azaltmak gibi önlemleri de içeriyor. Kullanıcı tabanının bu değişikliklere nasıl tepki vereceği ise merakla beklenen bir konu.

Önceki İçerik Altıncı His
Sonraki İçerik Yerli Netflix Orijinal Komedisi Erşan Kuneri Dizisinin Fragmanı Yayınlandı