Miramax Pulp Fiction NFT’leri İçin Tarantino’ya Dava Açıyor

Film dağıtımcısı Miramax, daha önce hiç görülmemişPulp Fiction sahnelerini NFT olarak açık artırmaya çıkarma kararı nedeniyle yönetmen Quentin Tarantino’ya dava açıyor.

Miramax, Quentin Tarantino’ya daha önce yayınlanmamış Pulp Fiction sahnelerini içeren yeni bir NFT projesini satışa çıkaraması nedeniyle dava açma kararı aldı. İlk olarak 1994 yılında piyasaya sürülen film, hem hayranlarından hem de eleştirmenlerden övgü toplamayı başarmıştı. Yaygın olarak Tarantino’nun en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen Pulp Fiction , Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanmış ve yönetmene ilk Akademi Ödülü adaylığını getirmişti. Başrol oyuncuları özellikle John Travolta, Uma Thurman ve Samuel L. Jackson da filmin başarısında önemli rol oynamıştı.

Pulp Fiction, birçok kişi tarafından bir klasik ve sinema tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Bu tarzda hayata geçirilen pek çok projeyi derinden etkilemiştir. Tarantino, Kasım ayının başlarında, filmin kesilmemiş sahnelerinden yedisini NFT olarak açık artırmaya çıkaracağını duyurmuştu. OpenSea isimli NFT market sitesinde satışa sunulan NFT’leri satın alacak hayranlar, Pulp Fiction’ın daha önce görülmemiş görüntülerini deneyimleyebilecekler. NFT’ler ayrıca filmin senaryolarının ilk kopyalarını ve Tarantino’nun kendisinin özel yorumlarını da içerecek.

Ancak geçtiğimiz günlerde bu konuda yönetmen Tarantino’nun canını sıkacak bazı gelişmeler meydana geldi. Miramax, NFT projesinin fikri mülkiyet sözleşmesini ihlal ettiğini iddia ederek Tarantino’ya dava açtı. IndieWire’ın haberine göre Miramax stüdyosu Pulp Fiction filmi üzerindeki haklarının ihlal edildiğiyle ilgili bir rapor hazırlattı ve dava açmak üzere mahkemeye sundu. Stüdyo, Tarantino’nun NFT satış kararının, gerçekte sahip oldukları haklara ilişkin benzer anlaşmaları ciddi şekilde zedelediğini iddia ediyor. Tarantino’nun avukatı iddialara karşı, yönetmenin “Doğal Hakları” çerçevesinde hareket ettiğini söyleyerek Miramax’a yönelik yasal veya etik açıdan herhangi bir kuralı çiğnemedikleri konusunda ısrar ediyor.

Davanın nasıl sonuçlanacağı sanat çevrelerince merakla bekleniyor zira bu dava sonucunda Tarantino haksız bulunursa sanatçıların ortaya çıkardıkları eserlerin haklarına sahip olma konusunda stüdyolara karşı hukuki olarak zor durumda kalacakları bir tartışmanın başlamasına sebep olabilir.

Önceki İçerik Holidate
Sonraki İçerik Ölmek İçin Zaman Yok