Kült Korku Filmi The Shining’de Kullanılan Balta, Müzayedede 175 Bin Dolara Satıldı

Korku filmi tarihinin en ikonik objelerinden biri, düzenlenen bir açık artırmada oldukça yüksek bir fiyata satıldı. Bu obje, Stanley Kubrick’in 1980’de yapımı filmi The Shining’de Jack Torrance’ın (Jack Nicholson) bir kapıyı parçalamak için kullandığı baltadan başkası değil. TMZ’ye göre GottaHaveRockandRoll müzayede evi, meşhur baltayı filmin büyük bir hayranına 175 bin dolara sattı. İkonik obje için verilen 12 teklifi geride bırakan ve isminin açıklanmasını istemeyen başarılı bir iş adamı, baltanın yeni sahibi oldu.

Bu teklif aslında köpük ve reçineden yapılmış sahte bir balta için oldukça yüksek bir fiyat, ancak objenin değeri tabi ki korku filmi tarihindeki yerinden geliyor. Bu balta, Jack’in “İşte Johnny!” demeden önce bir kapıyı kırmak için baltayı kullandığı filmdeki ünlü sahnede kullanılanın aynısı. Bu sahneye yıllar içinde o kadar sık ​​atıfta bulunuldu ve tanıtım materyallerinde yer verildi ki, filmi görmemiş olan birçok insan bile o sahneye bir şekilde aşinadır. Aynı balta filmde, Jack’in Dick Hallorann’ı (Scatman Crothers) öldürdüğü cinayet sahnesi için de kullanılmıştı.

Stephen King’in aynı adlı eserinden uyarlanan The Shining’in romandan bazı farklılıkları var, ancak hikayenin özü aynı kalmış. Film, tatil sezonu dışında Colorado Rockies’te izole bir otelin bekçisi olarak bir işi kabul eden, hevesli bir yazar ve tedavi gören alkolik olan Jack Torrance’ı takip ediyor. Jack, eşi Wendy (Shelley Duvall) ve oğlu Danny (Danny Lloyd), ile birlikte otele kalmaya gelir. Ancak oteldeki görünmeyen garip bir şey Jack’in aklını kaçırmasına sebep olur ve onu ailesine zarar vermeye hatta onları öldürmeye teşvik eder.

The Shining Başlangıçta Kötü Eleştirilere Maruz Kalmıştı

Filme dayanak olan romanın yazarı Stephen King, film için hikayede yapılan birçok değişikliğe dikkat çekerek, Stanley Kubrick’in The Shining uyarlamasının favori filmlerinden biri olmadığını söylemişti. Ancak ne olursa olsun, The Shining yayınlandığından beri tüm zamanların en iyi korku filmlerinden biri olarak geniş çapta kabul gördü. Filmi 2018’de Kongre Kütüphanesi tarafından Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Arşivi’nde korunmak üzere seçildi. Aynı zamanda eleştirmenlerden de büyük beğeni toplayan film, 2019’da çekilen Doctor Sleep filmine de ilham kaynağı olmuştur.

Ancak The Shining ilk yayınlandığında, eleştirmenler tarafından tam olarak hak ettiği desteği alamamıştı. Hatta Kubrick bu filmle ilk kez Altın Ahududu Ödülleri’nde En Kötü Yönetmen dalında aday gösterilmişti. Shelley Duvall da filmdeki rolüyle En Kötü Kadın Oyuncu dalında aday gösterilmişti, ancak bu adaylık kısa süre önce Razzies’in yaratıcıları tarafından iptal edildi. Yetkililer, Duvall’ın aday adaylığının iptalinin nedeni olarak, yapım sırasında Kubrick’in sette Duvall’a karşı uyguladığı kötü muameleyi gösterdiler.

Önceki İçerik Son Hızlı ve Öfkeli Filmi, Fast X’te Justin Lin’in Yerine Gelecek İsim Belli Oldu
Sonraki İçerik Stranger Things Dördüncü Sezon Karakter Posterleri Yayınlandı