Keanu Reeves Matrix’ten Aldığı Ücretin Yüzde 70’ini Hayır Kurumlarına Bağışlamış

Kısa süre önce vizyona giren Matrix Resurrections filmine Neo rolüyle geri dönen ünlü aktör Keanu Reeves alçakgönüllü ve cömert tavırlarıyla biliniyor. Belki de bu nedenle Hollywood’da herkes tarafından sevilen birkaç aktörden biri olan Reeves’in geçmişte hayır kurumlarına yaptığı bazı cömert bağışlar gün yüzüne çıktı.

LadBible tarafından yayınlanan bir rapora göre Reeves, 1999 yılında rol aldığı Matrix filminden elde ettiği gelirin yüzde 70’ini kanser araştırmalarında kullanılması amacıyla bir hayır kurumuna bağışlamış. Yaklaşık 31 milyon dolara denk gelen bir rakamı Lösemi hastalığının tedavisi amacıyla bağışlayan Reeves, yeni ortaya çıkan bu davranışıyla bir kez daha gönüllerde taht kurdu.

Reeves uzunca bir süredir sessizce cömert bağışlar yapmasıyla tanınıyordu. Kız kardeşi Kim’in 1991 ve 2001 yılları arasında on yıl boyunca lösemiyle mücadele etmiş olması ünlü aktörün bu bağışı gerçekleştirmesinde önemli rol oynadı. O zamanlar oyunculuk serüvenine yeni başlamış olan Reeves kardeşine bakmak için neredeyse oyunculuk mesleğinden bile vazgeçiyordu. Hastalıkla mücadelesi sürecinde ona ihtiyaç duyduğu sürece ona yakınında olmak için evini satmaktan vazgeçen Reeves, daha sonra, hem yetişkinleri hem de kanserle yaşayan çocukları desteklemeye yardımcı olan bir hayır kurumu kurdu. Ancak zamanla dünya çapında ünlü bir isim haline geldiği için hiçbir zaman adının bu hayır kurumuyla ilişkilendirilmesini istemedi.

Raporda ayrıca, aktörün dünya çapında pek çok hayır işi için düzenli olarak para vermeye devam ettiği de belirtiliyor. 2020’de Reeves, bir çocuk kanser programı olan Camp Rainbow Gold’un yapmış olduğu “15-Minute Zoom Date” isimli bir açık artırmayı 19.000 doların biraz üzerinde bir teklifle kazanmıştı.

Reeves, son geçtiğimiz ay dördüncü film The Matrix Resurrections için The Matrix serisine geri döndü ve filmden elde edilen paranın bir kısmını çok sonradan öğreneceğimiz veya hiç öğrenemeyeceğimiz şekilde hayır amacıyla kullanacağına şüphe yok. Ancak bunun yanı sıra, özellikle film setlerinde yaşanan ve aktörün cömertliğine dair anlatılan pek çok hikaye var. Reeves’in son yaptığı şey John Wick: Chapter 4 dublör ekibinin her bir üyesine 10.000 $’lık bir Rolex Submariner hediye etmek olmuştu. Daha önce ise ünlü oyuncunun Matrix’in dublör ekibine de bir takım hediyeler armağan ettiği biliniyordu. Söylenenlere göre film çekimi esnasında ona yardım eden 12 kişilik ekibin her birine birer Harley Davidson motosiklet satın alarak onlara kendi tarzıyla teşekkür etmiş.

Önceki İçerik Peaky Blinders’ın Final Sezonunun Fragmanı Yayınlandı
Sonraki İçerik Kesişme: İyi ki Varsın Eren Filminin Haftasonu Gişe Rakamları Belli Oldu