Judy Garland’ın Oz Büyücüsü Filminde Giydiği Elbise Satışa Çıkarıldı

1939 yapımı klasik film Oz Büyücüsü filminde Judy Garland tarafından giyilen ikonik beyaz ve mavi desenli elbise, Washington DC’deki Amerika Katolik Üniversitesi’nde (CUA) kaybolduktan on yıllar sonra geçtiğimiz günlerde bulunmuştu.

Victor Fleming’in yönettiği filmde Garland, Dorothy Gale’i canlandırıyor ve söz konusu elbise, Margaret Hamilton’ın canlandırdığı Batının Kötü Cadısı’nın Cadı Kalesi’ndeki kırmızı ayakkabılı küçük kızı tehdit ettiği sahnede görünüyordu. Elbise, 23-29 Nisan tarihleri ​​arasında New York’taki Bonhams müzayede evinde görücüye çıkarılacak. Daha sonra Los Angeles’a götürülecek ve burada 800.000 ila 1.200.000 dolar arasında herhangi bir bedelden satılmak üzere açık artırmayla satılacak.

1973’te, Akademi Ödüllü aktris Mercedes McCambridge, Drama Bölümü’nde görev yapan bir sanatçı iken elbiseyi Amerika Katolik Üniversitesi’ne bağışladı. Ünlü oyuncunun elbiseye nasıl sahip olduğu tam olarak belli değil. 1980’lerin ortasında elbise kaybolmuştu ve yakın zamana kadar nerede olduğu bilinmiyordu. Emekli drama hocası Matt Ripa, kostümü bulmak için neredeyse her yeri aradı ve çabaları Haziran 2021’de meyvesini verdi. Ripa, Hartke Tiyatrosu’nda yapılacak bazı tadilatlara hazırlık olarak yapılan temizlik çalışması esnasında bir kutunun içine düzgünce sıkıştırılmış elbiseyi buldu. Kutuda emekli drama profesörü Thomas Donahue’nin kısa bir mesajı da vardı. Notta şu cümle yazıyordu: “Bunu ofisimde buldum.”

Müzayede şirketi Bonhams, elbiseyi elbiseyi şöyle tarif ediyor: “Üzerine oturan bir korsajlı ve tam etekli, “mendil cepli”, önde iki sedef düğmeli, arkada iki sedef düğmeli, mavi-beyaz pötikareli önlüklü elbise. Arkada kopçalı kapamalı, içinde ‘JUDY GARLAND 4223’ yazılı kumaş etiketli, krem ​​rengi organzeden kısa kollu, yüksek boyunlu, boyun kısmı süslenmiş ve manşetleri uçuk mavi rick rack şeritli, etekli elbise.”

Forbes’a göre, daha önce Dorothy’nin başka bir bluzlu elbisesi toplam 1.56 milyon dolara satılmış. Yeni satışın bu şaşırtıcı müzayede fiyatını geçip geçemeyeceği henüz belli değil. Bu eşsiz elbiseyi satın almak isteyenler, müzayede evinde kontrol edebilirler.

Önceki İçerik Cesur İtfaiyeci
Sonraki İçerik Breaking Bad’in En Kötü 10 Karakteri (Walter White Hariç)