Dune: İkinci Bölüm Denis Villeneuve’in Kariyerinin En Büyük İşi Olacak

Son zamanlarda sinemalarda yer alan epik bilimkurgu fantastik filmleri söz konusu olduğunda, Dune aralarındaki en iddialı ve en büyük bütçeli yapım olarak ön plana çıkıyor. Bunların üzerine gişe rakamlarındaki başarı da eklenince film, yönetmen Denis Villeneuve’nin serinin ikinci filmini gerçekleştirmesine izin verilmesi için yeterli güveni fazlasıyla oluşturdu.

Dune filmi, bu gece yarısı gerçekleşecek Oscar Ödülleri’nde biri En İyi Film Ödülü olmak olmak üzere En İyi Yönetmen de dahil 10 Oscar adaylığı elde etti. Oscar performansının nasıl olacağını bu gece öğreneceğiz ancak Villeneuve için, ödülden daha önemli olan şey kariyerinin “en büyük işi” olarak adlandırdığı Dune: Part 2’yi hayata geçirebilmesi için kendine şans verilmesi oldu.

Dune’un David Lynch tarafından 1984’te hayata geçirilen ve Frank Herbert’in devasa romanını tek bir filmde toplayan önceki uyarlamasının aksine, Villeneuve kitabı iki filme ayırdı. Stephen King’in IT’si gibi son yıllardaki birçok benzer girişimde olduğu gibi, yönetmenin ikinci bölümü çekeceğinin garantisi olmasa da , film çıktığında İkinci Bölüm’ün yakında prodüksiyona gireceği açıktı. Bu nedenle, ilk filmin birçok oyuncusunun geri döneceği Dune: Part 2 için hazırlık çalışmalarının çoğu zaten yapıldı.

ET Canada’ya konuşan Villeneuve, Oscar töreni biter bitmez “Birinci bölümden bile daha karmaşık” olacağına söz verdiği devam filmi üzerinde çalışmaya başlayacağını açıkladı. Yönetmen şöyle konuştu:

“Yoğun olacak. Şu an hazırlık yapıyorum. Pazartesi sabahı, Los Angeles’tan ayrılır ayrılmaz hazırlıklara başlayacağız. Film hakkında hiçbir şey söyleyemem – şu an zamanı değil. Projeler hakkında onları yaparken konuşulmamalı – ama muhtemelen yine kariyerimin en büyük işi olacak, çünkü Birinci Bölüm’den bile daha karmaşık olacak.”

Şu an için herkes filmin Oscar performansına odaklanmış olsa da yönetmenin Part 2 için bu kadar hevesli olması serinin hayranları için oldukça mutluluk verici. Villeneuve’in de söylediği gibi en kısa zamanda çekimlerine başlanacak olan devam filminin 2023 yılının Ekim ayında vizyona girmesi bekleniyor.

Önceki İçerik Görevimiz Tehlike 7’nin Sonu İzleyicileri Meraktan Öldürecek
Sonraki İçerik 2022 Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu: İşte Büyük Ödüllerin Kazananları