Doctor Strange 2, The Batman’i Geride Bırakarak Yılın En Çok Kazanan Filmi Oldu

Marvel filmi Doctor Strange: 2, gişe geliri konusunda yılın en iddialı yapımlarından birisi olarak gösteriliyordu. Beklendiği gibi film, dünya çapında gişede 800 milyon dolarlık hasılat rakamına ulaşarak, 768 milyon dolarlık The Batman’i geride bıraktı. Üstelik gösterim sürecinin üçüncü haftasında bulunan, Doctor Strange serisinin devam filmi popülaritesinin korumaya devam ediyor. Bu durum Marvel filminin 1 milyar dolarlık gişe rakamına ulaşmasının hal mümkün olduğu anlamına geliyor. Film, 1 milyar dolarlık psikolojik sınırının altında kalsa bile, bu yıl vizyona giren diğer tüm filmleri çoktan geride bıraktı bile.

Filmin şu anki durumuna farklı bir perspektiften bakacak olursak, Covid-19 pandemisi sinema sektörünün bütün planlarını alt üst etmeden önce, 2019’dan bu yana çıkacak olan filmlerin hepsini karşılaştırmaya dahil edecek olsaydık, Doctor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında, hala ilk 10 film arasında yer alacaktı. Bu başarının arkasında tabi ki Marvel’in başarılı tercihleri yer alıyor. Marvel Sinematik Evreni, her yıl filmlerinin yanı sıra yarım düzine TV dizisini yayınlayarak genişlerken, şirketin hayranlarını gerek sinema ekranı gerekse tv ekranında tatmin edebilmek adına büyük çaba göstermeye istekli olduğu aşikar.

Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü, Bu Yaz Doktor Strange’in Rekorunu Kırmaya Çalışacak

Doctor Strange 2 bu hafta sonu dünya çapında yılın en büyük filmi olarak Batman’i geride bırakırken , Marvel Stüyoları, Doctor Strange 2’nin gişedeki saltanatının kısa süreli olmasına neden olabilecek başka bir büyük filmi piyasaya sürmek üzere. Thor: Love and Thunder Temmuz ayında vizyona giriyor ve şirket, yarın gelecek yeni fragmanla, sektörün tüm dikkatini bir sonraki Marvel filminin üzerine çekmek konusunda epey bir kararlı görünüyor.

Elbette Thor, yılın gişe rekoru için savaşabilecek tek büyük film değil, zira gelecek ay Jurassic World: Hâkimiyet sinemalara gelecek. Jurassic World üçlemesinin doruk noktası olan film, gişede her iki Marvel filmini de geride bırakma konusunda büyük bir şansa sahip, ancak orijinal Jurassic Park yıldızlarının geri dönüşüyle iddiasını daha da artıran filmin işi yine de hiç kolay görünmüyor.

Son birkaç yıldır gişe rekorları kıran çok fazla büyük yapım olmadığı için, bu yaz popüler filmlerin uzun süreli gösterimi, sinema salonlarının son iki yılda geçirdiği korkunç dönemi telafi etmek için tam da ihtiyaç duyduğu şeydi. Ancak kesin olan bir şey var ki, Covid 19 pandemisinin etkisiyle vizyona giren filmler hala eskisi kadar iyi performans göstermese de, tüm kozlarını ortaya koyan bu tarz büyük yapımlar aradan sıyrılarak tatmin edici gişe rakamlarına ulaşabiliyorlar.

Önceki İçerik Gerard Butler, Adalet Peşinde’nin Devam Filminin Yapımcılığını Üstlenecek
Sonraki İçerik 2000’li Yılların En İyi Korku Komedi Filmleri Sıralaması