Amazon’da Yayınlanacak Yüzüklerin Efendisi Dizisinin İsmi Belli Oldu

Amazon Prime Video platformunda bu yılın Eylül ayında yayınlanması beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisinin ismi yayınlanan tanıtım videosuyla belli oldu. Video, sislerin ve ateşlerin yavaş yavaş inşa edilen bir görselini, yüzüklerin dövülmesini ve Tolkien’in ünlü metninin seslendirmesini içeriyor. Metin şu şekilde; Üç yüzük göğün altında yaşayan Elf Kralları’na. Yedisi taştan saraylarında Cüce Hükümdarları’na. Dokuz yüzük ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık. Bir yüzük gölgeler diyarı Mordor Diyarı’nda, kara tahtında oturan Karanlıkların Efendisi’ne.” Şiirin sonunda ise dizinin de adı olan Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri başlığı ortaya çıkıyor.

Elbette, videoda metnin son ve muhtemelen en iyi bilinen bölümü yer almıyor, bu da herhangi bir Tolkien hayranının ezbere bildiği gibi: “Hepsine hükmedecek Tek Yüzük. Hepsini bir araya getirecek ve karanlıkta birbirine bağlayacak, Tek Yüzük. Gölgelerin uzandığı Mordor Diyarı’nda.” bölümü. Bununla birlikte, bu iyi bilinen bölümün teaser’dan çıkarılmasının bir nedeni var, çünkü muhtemelen dizide anlatılacak olaylar Tek Yüzük’ün dövülmesinden önce yaşanacak.

Amazonun video hakkındaki açıklaması şu şekilde;

Bu, JRR Tolkien’in diğer klasiklerinin yanında bütün hikayeyi anlatmak amacıyla hayal ettiğimiz bir başlık. Güç Yüzükleri, Orta Dünya’nın İkinci Çağının tüm önemli hikayelerini birleştirir. Bunlar, yüzüklerin dövülmesi, Karanlık Lord Sauron’un yükselişi, Númenor’un destansı hikayesi ve Elfler ve İnsanların Son İttifakı. Şimdiye kadar izleyiciler ekranda yalnızca Tek Yüzük’ün hikayesini gördüler – ancak tek yüzükten çok daha önce diğerleri vardı… Biz, hepsinin destansı hikayesini paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.”

Amazon’un Yüzüklerin Efendisi, Tolkien’in Hikayesinin Ekrandaki Yansımasını Ünlü Üçlemenin Çok Ötesine Götürecek

Amazon, milyar dolarlık Yüzüklerin Efendisi projesini ilk duyurduğunda, bunun Peter Jackson’ın filmlerinin yeniden uyarlaması olmayacağını hemen açıkça belirtmişlerdi. Frodo Baggins adındaki bir hobbitin Tek Yüzüğü yok etmeye çalışmak gibi destansı bir görevi üstlenmesinden binlerce yıl önce geçecek olan dizi, Tolkien’in Orta Dünya tarihi hakkında yazdığı birçok ek metni kendisine kaynak alacak. Dizide, Yüzüklerin Efendisi filmlerine çok benzer bir şekilde, barışın tamamlanmış gibi göründüğü bir zamanda, yepyeni karakterler eşliğinde, tüm Orta Dünya’yı tehdit eden bir karanlık güce karşı verilen mücadeleyi izleyeceğiz.

Dizinin kadrosunda, Cynthia Addai-Robinson, Robert Aramayo, Owain Arthur, Maxim Baldry, Nazanin Boniadi, Morfydd Clark, Ismael Cruz Córdova, Charles Edwards, Trystan Gravelle, Sir Lenny Henry, Ema Horvath, Markella Kavenagh, Joseph Mawle, Tyroe Muhafidin, Sophia Nomvete, Lloyd Owen, Megan Richards, Dylan Smith, Charlie Vickers, Leon Wadham, Benjamin Walker, Daniel Weyman ve Sara Zwangobani gibi isimler yer alıyor.

Beş yıldır geliştirilmekte olan dizi için Amazon, JRR Tolkien’in orijinal metinlerinin haklarını 250 milyon dolara satın almıştı. Beş sezonun toplam maliyetinin ise 1 milyar dolar civarında olacağı duyurulmuştu. Bu da Yüzüklerin Efendisi dizisini şimdiye kadar yapılmış en pahalı TV dizisi haline getirdi. Bu tür bir bütçeyle çalışmak genellikle yapımcılar ve film ekibi üzerinde büyük bir baskıya sebep olsa da, Amazon’un yöneticileri, televizyon tarihinde ilklere imza atacak olan dizinin beklenen başarıya ulaşacağından son derece eminler.

Önceki İçerik Popüler Netflix Yapımı Murder Mystery’nin Devam Filminin Çekimleri Başladı
Sonraki İçerik Şöhretler Okulu