Alec Baldwin Film Setinde Yaşanan Feci Olayda Mali Sorumluluktan Kaçınıyor

Alec Baldwin’in, 21 Ekim tarihinde son filmi Rust’ın New Mexico’daki çekimleri esnasında yanlışlıkla ama ölümcül bir şekilde vurduğu görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in ölümü nedeniyle açılan dava devam ediyor. Baldwin’in avukatlarının mahkemeye sunduğu son dosyada ünlü oyuncunun sözleşmesinin kendisini mali sorumluluktan koruduğu iddia ediliyor.

Cuma günü, Baldwin’in avukatları Rust filminin yapımcılarına karşı tahkim talebinde bulundu. New York Times’a göre avukatların dilekçesi, Baldwin’in Hutchins’in ölümünden sorumlu olmadığını iddia ediyor ve silahın içinde gerçek mermi olup olmadığını belirlemenin Baldwin’in sorumluluğu olmadığını savunuyor. Baldwin, Hutchins’in ölümünden bu yana, geçen ay Hutchins’in ailesi tarafından Baldwin’i ve film yapımcılarını, güvenliği tehlikeye atan sorumsuz davranış ve gerekli önlemleri almamakla suçlayan bir taksirle ölüm davası da dahil olmak üzere birçok dava açılmıştı.

Baldwin’in avukatları ise müvekkillerinin suçsuz olduğunu iddia ederek “Bir aktör, bir silahın güvenli olduğuna karar veremez” diyor. “Bu, setteki diğer insanların sorumluluğudur.”

Dosyaya giren yeni evraklar, Hutchins’in ölüm gününde neler olduğunu daha ayrıntılı olarak açıklıyor. The New York Times’a göre, Baldwin savunmasında Hutchins’e prova sırasında silahın horozunu geri çekmesini isteyip istemediğini sorduğunu ve onun da evet cevabını verdiğini iddia ediyor. Dosyada tanıklar, “Baldwin daha sonra horozu geri çekti, ancak silahı gerçekten kuracak kadar değil” diye konuşuyor. “Baldwin silahın horozunu bıraktığında silah patladı.”

Dosyadaki evraklar, Hutchins’in helikopterle hastaneye kaldırıldığı ve ölü olarak ilan edildiği olayın ardından yaşanan ayrıntılarla devam ediyor. Dosyada, Santa Fe İlçesi Şerif Ofisi’ne verdiği ifadenin sonunda Baldwin’e Hutchins’i öldüren merminin bir fotoğrafının gösterildiği belirtiliyor. İfade notlarında Baldwin’in şok halinde olduğu belirtiliyor ve sonunda şu cümle yer alıyor “Baldwin nesneyi canlı bir mermi olarak tanıdı ve sonunda o gün Rust setinde neler olduğunu anlamaya başladı.”

Dosyada ayrıca Baldwin ile görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in eşi Matthew Hutchins arasındaki ilişkinin durumuna ilişkin daha fazla bilgi yer alıyor ve iki adam arasında gönderilen sms mesajlarını da içeriyor. New York Times, dosyadaki evraklara göre, Baldwin ve Matthew’un karşılıklı taziyelerini ifade eden metin mesajlarının ilişkilerinin başlangıçta uyumlu olduğunu gösterdiğini bildiriyor. Olaydan kısa bir süre sonra Baldwin, Matthew ve oğluyla Santa Fe’de kahvaltı yapmış. Dosyadaki ifadeye göre Hutchins, kahvaltıda Baldwin’e sarılmış ve ona “Sanırım bunu birlikte atlatacağız” demiş.

Baldwin’in Aralık ayında George Stephanopoulos ile ABC News’te yayınlanan televizyon röportajından sonra ikilinin arasının bozulduğu bildiriliyor. Röportajda Baldwin, Halyna’nın ölümünün sorumluluğunu reddetmişti. Matthew daha sonra Baldwin’e “Halyna Hutchins’i sette sorumsuzca vurup öldürdüğünü” iddia ederek dava açtı ve Şubat ayında NBC’nin Today programında kendi röportajını verdi ve Baldwin’in trajik olayın sorumluluğunu almayı reddetmesini “saçma” olarak nitelendirdi.

Baldwin’in dosyasında, “Hutchins’in NBC’nin Today programına çıkmasından önce, Baldwin ile olan etkileşimleri yalnızca kibar, işbirlikçi ve hatta bazen sıcaktı” deniliyor.

Baldwin’in avukatı Luke Nikas, Baldwin ve şirketinin Rust Movie Productions LLC ile yaptığı sözleşmede imzaladığı bir maddenin, ölümden kaynaklanan yasal ücretler veya iddialar için mali sorumluluk üstlenmesini engellediğini söylüyor. Nikas’ın iddiası, “Bu korkunç trajediye yol açan olayda birileri suçlu ve bu Baldwin’den başka biri” diyor. “Bu, sinema sektöründe pek karşılığı olmayan nadir bir durumdur ve birisinin trajik olaydan yasal olarak sorumlu tutulması gerekir. Ancak o kişi Alec Baldwin değil.”

Önceki İçerik Kırmızı
Sonraki İçerik Deadpool 3 Yönetmeni Shawn Levy’ye Göre Devam Filmi Bu Yıl Çekilmeyecek