Akademi Tokat Skandalı Nedeniyle Will Smith’i Oscar Ödüllerinden İhraç Edebilir

Bu akşam, Oscar Akademisi’nin yönetim kurulu, Will Smith’in geçtiğimiz gün düzenlenen 94. Oscar Töreni’nde Chris Rock’ı tokatlaması olayını tartışmak üzere bir acil durum toplantısı yapacak. Bu şok edici olaydan bu yana, pek çok insan Akademi’nin Pazar gecesi En İyi Erkek Oyuncu heykelciğini kazanan ve uzun zamandır oy kullanan bir üye olan Smith’e karşı hangi cezai yaptırımda bulunup bulunmayacağını merak ediyordu. Smith ikinci kez sahneye çıktığında, aday adaylarından Akademi’den özür dilediği duygusal bir konuşma yapmıştı. Smith suçunun farkında olacak ki “Umarım Akademi beni tekrar davet eder,” demiş ve muhtemelen izleyicilerin ve oy kullanan üyelerin kafasında beliren bir soruyu dile getirmişti.

Öyleyse: Smith’in geri dönmesine izin verilecek mi? Yoksa tokat, onu tarihte Akademi’den ihraç edilen altıncı kişi yaparak ona dış kapıya doğru tek yönlü bir bilet mi kazandıracak?

Buna cevap vermek için, Smith’in tokatının sınır dışı edilme kriterlerini karşılayıp karşılamadığını incelememiz gerekiyor. Akademi’nin Davranış Standartları uyarınca, üyelerden “Akademi’nin insan onuruna saygı çerçevesinde, katılım ve yaratıcılığı destekleyen ve törenin tarihi kültürüne bağlı kalarak etik davranmaları” bekleniyor. Akademi ayrıca “her türlü istismar, taciz veya ayrımcılığa kategorik olarak karşıdır”.

Bildiğiniz gibi genelde törenlerde kullanılan konuşma dili epey bir geniş ve esnektir, ancak yukarıda bahsedildiği gibi hassas durumlarda ve tokat örneğinde olduğu gibi şiddet içerek davranışlarda bu esneme payı fazlasıyla aşılmış olabilir. Bu nedenler Smith’in tokatı onun Akademi üyeliğinden ihracı için yeterli bir sebep gibi görünüyor. Tabi ki son karar bu gece yapılacak yönetim kurulu toplantısında alınacak.

Önceki İçerik Kendisine Afazi Teşhisi Konulan Ünlü Aktör Bruce Willis Oyunculuğu Bırakıyor
Sonraki İçerik Oscar’lı Yönetmen Kathryn Bigelow Yeni Filmini Netflix İçin Çekecek