2023’te Her Zamankinden Daha Fazla Marvel Filmi Vizyona Girecek

Süper kahraman filmlerinin üretimi neredeyse her yıl katlanarak artıyor ve 2023 yılı, Marvel projeleri için rekor kıran bir dönem olacak. 2008’deki Iron Man ile Marvel Sinematik Evreni’nin tasarlanmasından bu yana Marvel, 2009 ve 2020 istisnaları dışında, ortak evrenlerinde her yıl sürekli olarak birden fazla proje yayınladı. Takip eden 14 yıl boyunca stüdyo, Marvel Sinematik Evreni bayrağı altında 26 film daha yayınladı ve filmler, tüm zamanların en başarılı serilerinden biri haline geldi.

Lisans anlaşmaları nedeniyle, Marvel ürünlerine dayalı filmler yayınlayabilen yalnızca Marvel Stüdyoları değildir. Fox Disney tarafından satın alınana kadar stüdyo, orijinal X-Men üçlemesini, The Wolverine üçlemesini, Deadpool filmlerini ve 2020’nin The New Mutants’ını kapsayan X-Men serisinin tamamını üretmişti. Benzer şekilde, Örümcek Adam ve ilgili karakterlerine sahip olmaları nedeniyle, Sony, kendi Spider-Verse’lerini geliştirmenin yanı sıra Marvel başlığı altında birden fazla Örümcek Adam merkezli film yayınladı.

Marvel projeleri üreten bu stüdyoların her biri, her yıl vizyona giren popüler çizgi romanlara dayalı çok sayıda film yayınladı, ancak 2023 yılı Marvel’in gerçek anlamda en üretken dönemi olacak. Aynı yıl Marvel karakterlerinin sinemalarda boy gösterdiği yedi orijinal süper kahraman filmi, spinoff’lar, devam filmleri ve başlangıç ​​hikayelerinden oluşan muhteşem bir Marvel şöleni yaşanacak.

Bu yeni filmlerden dördü Marvel Sinematik Evreni’nin bir parçası olacak. Bunlardan Carol Danvers, Kamala Khan ve Monica Rambeau’dan oluşan aksiyon takımını barındıran The Marvels, 28 Temmuz 2023’te vizyona girecek. Devam filmleri Ant-Man ve Wasp: Quantumania ve Galaksinin Koruyucuları: Bölüm: 3 ise sırasıyla 17 Şubat 2023 ve 5 Mayıs 2023’te sinemalardaki yerlerini alacak. Marvel Sinematik Evreni’nde yeniden başlatılan Blade serisi de henüz vizyon tarihi netleşmese de 2023 yılı içerisinde hayranlarının beğenisine sunulacak.

Bu dört projenin yanı sıra Sony, Marvel karakterleriyle ilgili üç yeni film daha yayınlayacak. Örümcek Adam filmlerinin kötü adam spinoffları olan Kraven the Hunter ve Madame Web ile Venom ve Morbius ile aynı evrende geçen solo filmleri, yine 2023 yılı içerisinde yayınlanacak. İlk başlarda 2022 yılı içerisinde çıkacağı duyurulan Spider-Man: Across the Spider-Verse’in bir yıl ertelenmesiyle bu film de 2 Haziran 2023’te yayınlanacak.

Tek bir yılda yedi Marvel filminin vizyona girmesi, daha önce hiç yaşanmayan bir hadise. Önceki rekor, Marvel Sinematik Evreni’nin Black Panther, Avengers: Infinity War ve Ant-Man and the Wasp’i ile birlikte Sony’nin Into the Spider-Verse ve Venom’u ve Fox’un Deadpool 2’sinden oluşan 6 filmin piyasaya sürüldüğü 2018 yılına aitti. Süper kahraman filmlerinin sinema endüstrisine zarar verdiği sürekli olarak tartışılsa da, bu yaklaşan film listesi, 2023’ü Marvel hayranları için son derece heyecan verici bir yıl yapacak.

Önceki İçerik Elizabeth Banks, Örümcek Adam Filminde MJ Rolü İçin Seçmelere Katılmış
Sonraki İçerik Son Hızlı ve Öfkeli Filmi, Fast X’te Justin Lin’in Yerine Gelecek İsim Belli Oldu