Squid Game’in Başarısının Sırrı Ne?

Netflix’in izlenme rekorları kıran fenomen dizisi Squid Game’in yazar ve yönetmeni Hwang Dong-hyuk, dizinin nasıl ortaya çıktığını ve başarısının nedenlerini anlattı.

Yazar-yönetmen Hwang Dong-hyuk, Netflix’in popüler dizisi Squid Game’in fikrini ilk kez 2008’de ortaya atmış, ancak çabalarının meyvesini vermesi tam 10 yılını almış. On üç yıl önce, Güney Koreli bir film yapımcısına senaryosunu (o sırada uzun metrajlı bir film olarak) gösterdiğinde filmin konusunun ticari olarak geçerli olamayacak kadar gerçekçi ve şiddetli olduğu cevabını almış ve talebi red edilmiş.

Yönetmen Hwang Dong-hyuk Squid Game setinde.

Bunun üzerine bütün imkanlarını bu filmi çekmek için seferber eden yönetmen filmin aşırı masraflı olması nedeniyle iflas etme noktasına gelmiş. Bu yüzden Dong-hyuk diğer projelere odaklanmaya ve Squid Game macerasına ara vermeye karar vermiş.

Ancak 2018’de, tam on yıl sonra tekrar hikayeyi eline alan yönetmen bu kez senaryoyu bir dizi halinde yeniden yapılandırmış. Hikayeyi bu yeni şekliyle ülkede henüz yayın hayatına başlayan Netflix’e götüren yönetmene şirket yeşil ışık yakmış. Böylece Hwang Dong-hyuk on yıllık hayalini Netflix bünyesinde gerçekleştirme şansını yakalamış.

Hwang, verdiği bir röportajda “10 yıl sonra aldığım yanıt, aslında çok gerçekçiydi – muhtemelen dünyanın bir yerinde bu oyunu oynayan insanlar var” diye konuşuyor ve devam ediyor.

“Ve bence pandemi de durumu biraz hızlandırdı. Ve bu hikayenin artık gerçekçi olmaması, saçma olmaması, on yıl sonra gerçekle çok temas eden bir şey olması, insan olarak beni biraz üzdü ama aynı zamanda beraberinde fikrin ne kadar yaratıcı olduğunu görmek beni çok sevindirdi.”

Kariyerinde 2011 yapımı suç filmi Silenced ve 2017 yapımı The Fortress gibi filmler bulunan yönetmen, son on yılda “zenginler ve fakirler arasındaki uçurumun artması” nedeniyle konseptinin zaman içinde daha gerçekçi hale geldiğini söylüyor. Ayrıca iklim değişikliğinin ve kripto ve sanal para biriminin kullanımının yaygınlaşmasının Squid Game fikrini daha gerçekçi hale getirdiğini söylüyor.

“Şimdilerde öyle bir ekonomik denge var ki bir piyango gibi neredeyse bir gecede insanların servetlerini ikiye katladığını görüyoruz ve bunun kumardan hiç farkı yok” diye açıklıyor. “Ve dünyanın yavaş yavaş distopiye doğru ilerlediğini hissediyorum. Gerçekten geleceği hayal etmeyen daha fazla insan var ve bu insanlar kumar oynamaya, zengin olmak uğruna varını yoğunu ortaya koymaya hazırlar. Bu durum bana göre, insanların çocuk oyunları oynayarak hayatlarını riske atma fikrinin artık çok saçma bir şey olmadığı bir ortam yarattı.”

Kaynak: The Hollywood Reporter

Önceki İçerik Ghostbusters Afterlife İlk Gün Hasılatı: 4.5 Milyon Dolar
Sonraki İçerik Johhny Depp’siz Bir Jack Sparrow Düşünülebilir Mi?