Matrix 4’ten Önce Orijinal Üçleme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yılın en çok merak edilen filmi Matrix Resurrections orijinal üçlemeden on sekiz yıl sonra, 24 Aralık’ta vizyona giriyor. Serinin sıkı hayranları çoktan dördüncü film için sabırsızlıkla günleri sayıyorlar. Konuya onlar kadar hakim olmayan izleyiciler için bu içeriğimizde serinin ilk üç filmi hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Matrix serisi, yaşadığımız dünyanın sadece bir simülasyon olduğu kavramı etrafında dönen distopik bir bilim kurgu film serisidir. The Animatrix hariç orijinal üçleme, Neo’nun ve Matrix’i yok etme ve herkesi özgür bırakma yolculuğunun etrafında dönüyor. Wachowski Kardeşler tarafından yazılan ve yönetilen Matrix serisi hem eleştirel olarak büyük övgü topladı, hem de dünya çapında gişe rekorları kırmayı başardı. The Matrix, The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolution, serinin ilk üç filminin isimleriydi. Dizinin 2003 yılında The Matrix Revolutions’tan sonra biteceği düşünülüyordu, ancak Wachowski Kardeşler’den Lana Wachowski, 2021 yılı bitmeden The Matrix Resurrections ile geri dönüş yaparak hepimizi şaşırttı.

The Matrix Resurrections’ın resmi duyurusu 2021 baharında geldi ve hayranlarını büyük bir beklenti içine soktu. 2021 sonbaharında resmi fragmanların yayınlanmasından sonra, hayranlar bir kez daha en sevdikleri karakterlerin geri dönmesini dört gözle bekliyorlar. Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss ve hatta Jada Pinkett-Smith’in serinin dördüncü filmiyle geri dönecekleri doğrulandı ve bu da yeni filmin seriye ne katacağına dair daha fazla beklentiye yol açtı. Akıllardaki soru ise arkasındaki aynı yazarlar ve yönetmenle dördüncü film, orijinal üçlemede görüldüğü gibi sert aksiyon sahnelerinin yanı sıra orijinal üçlemedeki aynı ambiyans ve o harika yeşil tonu sunabilecek mi. Zincirin bu yeni halkasını dört gözle beklerken, orijinal üçleme hakkında bilmeniz gereken her şey bu içerikte.

The Matrix

Orijinal filmlerin ilki The Matrix, 20. yüzyılın başında vizyona girdi. O dönemde yaşanan teknolojik gelişmeler henüz halk tarafından benimsenmemiş, insanlar hala havadaki uyduların ve uçakların Dünya’ya çarpacağına dair korku taşıyorlardı, Böyle bir dönemde Matrix yalnızca konseptinde devrim niteliğinde değildi, aynı zamanda film yapımı teknolojisi alanında yepyeni bir vizyon ortaya koyuyordu. Orijinal film, bir gün Morpheous ve Trinity tarafından bulununcaya kadar normal bir hayat yaşayan bir hacker olan Neo’nun etrafında dönüyor. Morpheus Neo’ya bütün gerçeği anlatır ve gerçeği aramayı teklif eder, Neo bunu kabul eder ve Matrix’ten ayrılır. İnsanların kendi yarattığı, ancak daha sonra ortadan kaldırmaya çalıştığı ve başarısız olduğu yapay zeka tarafından yok edildiği için, Dünya yüzeyinin artık yaşanamaz bir yer olduğunu keşfeder.

Filmin tamamı, Neo’nun hangi amaç için seçildiğini keşfetme yolculuğunu ve Matrix’i yok edecek kişi olacağını söyleyen kehaneti takip ediyor. Neo, Matrix’ten ayrılma kararından önceleri pişmanlık duysa da sonunda kendisine ve kehanete inanmaya başlar. Ancak duyduğu şüphe potansiyelini tam olarak ortaya koymasını engelliyor, hatta başkalarının da ondan şüphe etmesine neden oluyordu. Neo’yu kendine inandıran ve gerçek insanları felaketten kurtaran şey ise Morpheous’un ona olan sarsılmaz inancıdır. Filmin sonunda Neo, seçilmiş kişi olarak sorumluluğunu kabul eder ve Matrix’in kurallarını o kadar iyi esnetmeyi öğrenir ki, filmin en meşhur sahnelerinde olduğu gibi mermilerden kaçabilir ve hatta sistem içinde uçmayı öğrenir.

The Matrix Reloaded

Matrix Reloaded, 2003 yılında vizyona girmiştir ve Matrix’in doğrudan devamı niteliğindedir. Orijinal filmdeki olaylardan sonra Neo’yu takip eden filmde ve bize dünyanın yaşanılmaz bir yer olmasından sonra insanların dünyanın yüzlerce metre altındaki Zion ismini verdikleri bir şehirde nasıl yaşadığını gösteriyor. The Matrix’e hiç bağlanmamış insan sayısını görünce normalliğin farkına varıyoruz. Filmde ayrıca Neo’nun, Zion’u makinelerden korumak için Matrix’e gitmesini ve burada ajanlara karşı verdiği savaşı şaşırtıcı aksiyon sekanslarıyla heyecanın doruğuna vararak tanık oluyoruz.

The Matrix Reloaded’de Neo amacına ve kehanetin ayrıntılarına ilişkin daha çok şey öğreniyoruz. Sonunda, Mimar’ın da açıkladığı gibi, insan ırkını tamamen yok olmaktan kurtarmaya ve makinelerin ordusunu yok etmeye çalışan ilk kişinin o olmadığını keşfediyoruz. Dolayısıyla O seçilmiş kişi olsa da seçilmiş ilk kişi değildir, ancak bu durum onun amacının önemini azaltmaz. Matrix Reloaded bize ilk filmin anlatmaya çalıştığı her şeyi ve daha fazlasını sunuyor. Film, son derece başarılı koreografisi ile ünlü aksiyon sahneleri ve özel efekt kullanımıyla herkesi kendine hayran bırakıyor. Bu sayede Neo’nun binlerce Smith’le savaştığı sahnede ve heyecanın doruğa ulaştığı otoban sahnesinde olduğu gibi, mermilerden kaçmaktan daha fazlasını yapabildiğini görüyoruz.

The Matrix Revolutions

Matrix Revolutions,The Matrix Reloaded’dan kısa bir süre sonra vizyona giren üçlemenin son filmi oldu. Tanımadığı bir yerde arafta kalan Neo, tuzağa düşürülmüştür ve bir çıkış yolu bulması gerekmektedir. Bu arada, Zion sakinleri, Neo makineleri yok edene kadar makineler ordusunu Zion’dan uzak tutmak için ellerinden geleni yapıyorlardır. Tüm bunların üzerine Smith şaşırtıcı bir dönüş yaparak Neo’nun kehaneti gerçekleştirmesinin önüne geçer. Matrix Revolutions, Zion’un ordusu ellerinden gelenin en iyisini yaparak makinelere karşı savaşırken, ilk iki filmden Merovingian, Niobe, Morpheus ve daha fazla orijinal oyuncu üçüncü filmin kadrosuna geri getiriyor.

Matrix Revolutions seleflerine göre daha az beğeni topladı, bu yüzden hemen her sahnesine taşıdığı gerilim unsuruyla ilgiyi üzerinde tutmaya çalışan bir film oldu. Film, Matrix’in yeniden başlatılması ve Neo’nun yeniden fişe takılmasıyla sona eriyor. Zion, makinelerden kurtarılır, ancak Neo’nun geleceği bilinmez, bu da filmin sonunu oldukça belirsiz bırakıyor.

Matrix Resurrections’ın fragmanlarından yola çıkarak Neo’nun tekrar prize takıldığını ve yine bir çıkış yolu bulması gerektiğini, tavşan deliğinden aşağı başka bir yolculuğa çıkmakta olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, bazıları The Matrix Resurrections’ın yepyeni bir bölüm olduğuna ve temelde Reloaded ve Revolutions’ın görece başarısız performanslarını akıldan sileceğine inanıyorlar. Ne diyelim 24 Aralık günü izleyip göreceğiz.

Matrix Resurrections’ın fragmanına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Matrix 4’ten Yeni Fragman Geldi