Harry Potter Karakterleri Yapay Zekayla Hayat Buluyor

Yakın zaman önce bir hayran tarafından paylaşılan Harry Potter serisinin karakterlerinin yapay zeka teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş ve korkutucu derecede kitaba uygun görünen portreleri büyük ilgi topladı.

Imgur sanatçısı msbananaanna tarafından oluşturulan vesikalık fotoğraflar, yazar JK Rowling’in karakterlerle ilgili kitaplarda yaptığı tasvirlerden yola çıkarak yapay zeka destekli Artbreeder platformu kullanılarak üretildi. Ortaya çıkan çarpıcı derecede başarılı sonuçlar, kitapları okuyan birçok hayran tarafından beğeni ve şaşkınlıkla karşılanıyor.

Yapay zekanın kitap kaynaklı ürettiği fotoğrafların filmde oynayan oyuncularla olan benzerliği de hayranları şaşırtan bir diğer nokta oldu. Özellikle Alan Rickman’ın Severus Snape’i gibi orijinal karakterlerin yapay zeka ile benzerliği film yapımcılarının oyuncu seçimi konusunda ne kadar doğru kararlar verdiğini ortaya koyuyor.

Edebiyat tarihinin gelmiş geçmiş en çok satan roman serilerinden birisi olan Harry Potter kitap serisi, yedinci ve son kitabı Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nın 2007 yılında yayınlanmasıyla son bulmuştu. Serinin film uyarlamaları ise dünya çapında pek çok gişe rekoru kırarak 2011 yılında yayınlanan son film Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Part 2 ile beyazperde macerasına veda etti.

Sonrasında Warner Bros. ve yazar Rowling, 2016 yılında tekrar bir araya gelerek Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar filmiyle Fantastik Canavarlar yan serisini başlattılar. Toplamda beş bölümden oluşması planlanan yan serinin ilk filmi eleştirel ve ticari açıdan iyi performans göstermesine rağmen, devam filmleri Grindelwald’ın Suçları ve Dumbledore’un Sırları, olumsuz eleştirileri ve görece düşük gişe performanslarıyla yapımcılarını mutlu etmeyi başaramadı. Bu nedenle Warner Bros.’un yapılması gereken iki adet Fantastik Canavar filmi daha olmasına rağmen, serinin son iki filminin yapılıp yapılmayacağına kesin olarak karar vermek için Dumbledore’un Sırları’nın toplam gişe rakamının kesinleşmesini beklediği iddia ediliyor.

Sektörün önde gelen analistleri, serinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi ve hayranların ilgisini yeniden çekebilmesi için 2016 yılında yayınlanan tiyatro eseri Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un kaliteli bir film uyarlamasının yapılması gerektiğini söylüyor. Katılımcı İlişkileri analisti Jeff Bock yakın tarihli bir röportajda, “Warner’ın Büyücü Dünyası’nı uzun vadede alabileceği pek çok yön var, ancak şu anda insanların bu konuda en çok sevdiği şeye geri dönmeleri gerekiyor ve bu Harry” demişti. “İster bir Lanetli Çocuk uyarlaması, isterse başka bir şey olsun, bir sonraki proje, ilk Fantastik Canavarlar’ın yaptığı gibi gerçekten dikkat çekici bir yan ürün için hikayenin temeli olan kitaplara daha yakın bir şey olmalı.”

Warner Bros.’un ciddi manada bir Lanetli Çocuk uyarlamasına kalkışması durumunda ise, en az bir büyük engelle karşılaşacak. Zira serinin baş kahramanı Harry’yi canlandıran yıldız oyuncu Daniel Radcliffe, en azından şimdilik başka bir Harry Potter filminde oynamak istemediği açıklamıştı. Radcliffe, “Asla asla demeyeceğim, ancak Star Wars oyuncuları seriye geri dönmeden önce 30, 40 yıl gibi bir süre geçmişti. Benim için ise sadece 10 yıl oldu. Bu, şu anda yapmakla gerçekten ilgilendiğim bir şey değil” diye konuşmuştu.

Yapay zeka tarafından oluşturulmuş karakterlerden bazılarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Haberimizde bahsi geçen ve Harry Potter karakterlerinin kitaplardaki tasvirlerine uygun bir şekilde canlandırıldığı web sitesine buradan göz atabilirsiniz.

Önceki İçerik Yerli Netflix Orijinal Komedisi Erşan Kuneri Dizisinin Fragmanı Yayınlandı
Sonraki İçerik Yüzüklerin Efendisi Dizisi Nasıl İzlenir? Ne Zaman Çıkacak? Nerede Yayınlanacak?