Guillermo Del Toro’nun Son Filmi Kabus Sokağı Gişede Neden Başarısız Oldu?

Guillermo Del Toro’nun son filmi Kabus Sokağı, Amerika’da vizyona girdiği 17 Aralık’tan itibaren geçen bir aylık sürede sadece 9,5 milyon dolarlık bir hasılat rakamına ulaşabildi. 60 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen filmin bir aylık hasılat rakamının bu kadar düşük bir seviyede kalması sinema otoritelerini de oldukça şaşırttı. Meksikalı yönetmen Del Toro’nun yıldızlarla dolu filmi eleştirmenlerin çoğunu memnun etti, ancak maalesef filmin farkına varmayan ya da vizyondaki daha popüler alternatifleri tercih eden izleyicilerin ilgisini çekemedi. Elbette bunun pek çok nedeni olabilir ancak Kabus Sokağı’nın gişe performansının bu denli kötü olmasında bir kaç önemli faktör var.

Kabus Sokağı (orijinal ismiyle Nightmare Alley), William Lindsay Gresham’ın aynı adlı romanından uyarlanan ikinci büyük sinema filmi çalışmasıdır. İlki Edmund Goulding’in yönettiği ve başrolünde Tyrone Power’ın oynadığı 1947 yapımı filmdir. Kendini seyahat eden bir karnavala dahil eden ve karnavaldaki illüzyon gösterilerinde kullanılan hileler hakkında önemli bilgiler edinen uyanık bir adam olan Stanton Carlisle’ın (Bradley Cooper) hikayesini anlatıyor. Stanton’ın amacı, edindiği yeni bilgiler sayesinde, aşık olduğu kadın Molly (Rooney Mara) ile birlikte kendi illüzyon gösterilerini sahnelemek ve zenginleri dolandırmaktır.

Kabus Sokağı’nın gişedeki başarısızlığının en önemli nedenlerinden birisi şüphesiz gösterim tarihinin talihsiz bir şekilde çok güçlü rakiplere çakışmasıdır. Zira, filmin gösterime girdiği gün an itibariyle dünyanın en çok izlenen dördüncü filmi unvanına ulaşan Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok filmi de sinema salonlarındaki yerini almıştı. Marvel Sinematik Evreninin en son halkası olan Eve Dönüş Yok, izleyiciler tarafından 2019’daki Avengers: Endgame’den bu yana tartışmasız en çok beklenen filmi durumundaydı. Beklenenin de üzerinde gişe başarısı sergileyen film, pandemi döneminin açık ara en büyük açılış rakamı olan 253 milyon dolarlık yurtiçi hafta sonu açılış rakamı ile diğer bütün filmleri açık ara geride bıraktı.

Ancak Eve Dönüş Yok ile olan rekabetinin ötesinde, Del Toro’nun son filmi, yönetmenin hiçbir zaman büyük bir gişe hasılatı yapmadığı için başından beri bu hususta ciddi bir önyargıya maruz kaldı. Guillermo Del Toro, Oscar Ödülü sahibi, iş dünyasında ve eleştirel çevrelerde saygı duyulan bir yönetmen olsa da, 2015 yapımı gotik korku filmi Crimson Peak filminde de olduğu gibi, ortalama izleyiciler arasında kitlesel çekiciliğe sahip bir yönetmen değil. Del Toro genellikle gişe başarısından çok festivallerin dikkatini çekmek amacıyla çeken bir yönetmen olarak tanınıyor. Ancak bünyesinde Bradley Cooper, Rooney Mara ve Cate Blanchett gibi dünya starlarını barındıran ve 60 milyon dolar gibi hiç de azımsanmayacak bir rakama mal olan bir filmin sadece festival başarısı için yapılması pek de mantıklı bir yol gibi görünmüyor.

Martin Scorsese ve Alfonso Cuaron gibi yönetmenlerin bile filmlerini finanse etmek için Netflix anlaşmalarına başvurmak zorunda kaldıkları bir ortamda, Del Toro gibi auteur(filmi kendi finanse eden) yönetmenlerin onları destekleyecek gişe gelirleri olmadan daha fazla film çekmeleri epey zor görünüyor. Sinema eleştirmenleri ve ödül komiteleri bu tür filmleri destekleyen tek organ olarak kalıyorlar ve Kabus Sokağı filmi ne yazık ki bu durumun bir başka örneği. Auteur sinemanın geleceği belirsizliğini korumaya devam ediyor, özellikle bu gişe rakamları göz önünde bulundurulacak olursa, gelecek yıllar, daha küçük çaptaki filmler için de pek parlak olmayabilir.

Önceki İçerik Kod 355
Sonraki İçerik Ünlü Komedyen Jim Carrey 60’ıncı Doğum Gününü Kutluyor