Fantastik Canavarlar 3 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Harry Potter hayranlarının merakla beklediği Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları filminin fragmanı dün yayınlandı. Fragmanda film hakkında pek çok ayrıntıya yer verilirken özellikle Grindelwald karakterini oynayan Mads Mikkelsen’in görünümü dikkatleri üzerinde topladı. Bu içeriğimizde sizler için Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları filmiyle ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Fantastik Canavarlara giden yolda Dumbledore’un Sırları filmi yapım aşamasında Covid-19 nedeniyle gecikmeler yaşadı, ancak yapımcılar oldukça kararlıydı. Serinin üçüncü filminin, hayranlarına büyücülük dünyasına heyecan verici bir dönüş vaat eden ilk ve uzun zamandır beklenen fragmanını yayınladı. Fragmana göre Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları, Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları’nın bittiği yerden başlıyor gibi görünüyor ve büyücüler ile mugglelar arasında yaşanacak olan topyekün bir savaşın ipuçlarını veriyor.

Filmin fragmanını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları Fragmanı Yayınlandı

Warner Bros., Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları, serinin ilk filmi Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar kadar iyi performans göstermediğinin farkında. Bu nedenle üçüncü filmde Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları ile yaşanan hayal kırıklığına sebep olan hataları yapmamaya kararlı görünüyor. 2019’da Warner Bros. CEO’su Kevin Tsujihara, Harry Potter yazarı JK Rowling’in senaryo üzerinde titizlikle çalıştığını ve stüdyonun Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları’nda “doğru olanı yapacaklarını” söylemişti. Buna ek olarak eski Harry Potter filmlerinin senaristi Steve Kloves da, Rowling’e merakla beklenen üçlü filmin senaryosunu yazmasında yardımcı oldu.

Filmin Konusu

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları filmi beş filmlik serinin merkezindeki bir bölüm olarak konumlandırılıyor. Genç Albus Dumbledore’un (Jude Law), gücü hızla artarken dönemin kötü büyücüsü Gellert Grindelwald’ı (Mads Mikkelsen, eski Johnny Depp) devirmekle görevli kendi ekibini toplar. İlk iki film 1920’lerin New York’unda geçerken bu film daha ileri bir zaman diliminde geçiyor. Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları, 1930’larda Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde başlıyor. Ayrıca filmde baş kahramanımız Newt Scamender, Grindelwald ile doğrudan karşı karşıya geliyor.

Filmde Yer Alan Oyuncular

Eddie Redmayne, Sihirli Yaratıkların Düzenlenmesi ve Kontrolü Dairesi’nde çalışan Sihir Bakanlığı çalışanı Newt Scamander olarak geri dönüyor. Scamander, kendi kendini kanıtlamış sihirbaz olarak balkanlık bünyesinde önemli görevler icra ediyor. Bakımından sorumlu olduğu yaratıkları rehabilite etmek için kullandığı sonsuz gibi görünen bir bavul taşımaya devam ediyor. Newt, New York Şehri saldırılarına karşı koyan önemli büyücülerden biri olmasının yanı sıra, dünya çapındaki fantastik canavar türlerini belgeleyen bir gezgin olarak biliniyor.

Katherine Waterston, ilk iki filmde olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri Sihir Kongresi’nde bir Seherbaz olan Tina Goldstein rolüyle filmde yer alıyor. Aynı zamanda, Dumbledore ile birlikte Grindelwald’ı alt etme arayışında Scamander’a eşlik etmesi ve Scamander’a beslediği hisleri ile filmin önemli unsurlarından biri olmaya devam ediyor.

Jude Law tarafından canlandırılan Albus Dumbledore, Büyücülük dünyasının en etkili büyücülerden biri olarak kabul edilir ve daha sonraki yıllarda Hogwarts’ın Müdürü olmuştur. Ancak, Grindelwald ile yaptığı kan anlaşması nedeniyle onunla düello yapması mümkün olmamaktadır. Filmde izleyicilere Dumbledore’un Grindelwald ile olan ilişkisine dair daha ayrıntılı bir bakış açısı sunuluyor.

Mads Mikkelsen, kara büyüyü ve büyücülerin Muggle’lara karşı üstünlüğünü destekleyen yeni bir Büyücülük Dünyası Düzeni’ne liderlik etme amacıyla terör eylemlerini sürdüren Grindelwald rolünü Johhny Depp’ten devralıyor. Depp’in Grindelwald’ına göre daha farklı ve daha doğal bir görünüme sahip olan Mikkelsen filmin en çok merak edilen oyuncusu konumuda.

Ezra Miller, Obscurus’ları New York’ta serbest bıraktıktan sonra Credence Barebone olarak filme geri dönüyor. Başlangıçta yeni filmde Barebone’un gerçek kimliğinin onun Lestrange ailesinin bir parçası olduğunu ortaya çıkaracağı varsayılırken, Barebone’un bir Lestrange olup olmadığı konusunda çok önemli bir sürpriz seyircilerin karşısına çıkıyor.

Dan Folger, ilk filmdeki gibi bu filmde de Scamander’ın dostu Birinci Dünya Savaşı gazisi bir No-Maj (Muggle) olan Jacob Kowalski olarak yer alıyor. Kowalski, Grindelwald’a katılmaya ikna edilmeden önce Queenie Goldstein’ın sevgilisiydi. Tina’nın küçük kız kardeşi olan Queenie karanlık yolu seçince Kowalski’nin duyguları incinse de kendisi bir Muggle olarak büyücülük dünyasına dahil olmanın avantajlarını yaşıyor.

Callum Turner, Newt’in kardeşi ve Britanya Sihir Bakanlığı çalışanı Theseus Scamander rolünü üstlenecek. Birinci Dünya Savaşı boyunca gösterdiği cesaretten dolayı bir “savaş kahramanı” olarak ilan edilen Theseus kardeşinin kişiliğini evcilleştirmeye çalışmasıyla tanınıyor. Göründüğü üzere devam filmlerinde ana karakterlerin kardeşlerini tanımaya devam ediyoruz.

Richard Coyle ise Albus Dumbledore’un kardeşi Abeforth Dumbledore’un gençlik yıllarına hayat veriyor.

Filmin Vizyon Tarihi

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları filminin vizyon tarihi, daha önce duyurulan 15 Temmuz 2022 tarihine kıyasla erken bir tarihe taşındı ve yeni vizyon tarihi olarak 15 Nisan 2022 tarihi açıklandı. İlk olarak, Fantastik Canavarlar 3’ün 2021’in sonlarında çıkacağı söylenmişti, ancak stüdyo, prodüksiyon aşamasında gerçekleşen bir takım olumsuzluklar nedeniyle vizyon tarihinde güncellemeye gitmişti.

Önceki İçerik Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları Fragmanı Yayınlandı
Sonraki İçerik 79. Altın Küre Ödüllerinin Adayları Belli Oldu