Elizabeth Banks, Örümcek Adam Filminde MJ Rolü İçin Seçmelere Katılmış

Ünlü aktris Elizabeth Banks, ilk Örümcek Adam filminde Mary Jane Watson’ı oynamak için seçmelere katılmış, ancak sekreter rolüyle yetinmek zorunda kalmış. 2002 yılında gösterime giren Sam Raimi’nin Örümcek Adam’ında Peter Parker rolünde Tobey Maguire, Mary Jane Watson rolünde Kristen Dunst, Green Goblin rolünde Willem Defoe yer almıştı. Film, Peter Parker’ın genetik olarak geliştirilmiş bir örümcek tarafından ısırılmasını ve sonrasında New York’un dost canlısı süper kahramanı Spider-Man’e dönüşmesini anlatıyor. Film gösterime girdiğinde dünya çapında 825 milyon dolar hasılat elde ederek büyük bir hayran kitlesi yaratmış ve Raimi’nin Örümcek Adam üçlemesini başlatmıştı.

Örümcek Adam, gişede gösterdiği olağanüstü başarıyla dönemin tüm zamanların en çok hasılat yapan süper kahraman filmi unvanını kazandı. Bununla birlikte, film çizgi romanların sinema filmlerine uyarlanmaları konusunda bir devrim yarattı ve türün bugünkü popülerliğini kazanmasına yardımcı oldu. Sony’nin ilk filmleri olmasaydı, Marvel Stüdyoları, Marvel Sinematik Evreni ve kesinlikle Örümcek Adam:Eve Dönüş Yok olmazdı. Yayınlanmasından yirmi yıl sonra, Örümcek Adam’ın arkasındaki yaratıcılar, filmin yapım aşamalarını ve ikonik karakterlerin yaratılma sürecini ve oyuncu adaylarının seçmelere katılma deneyimlerini hatırlıyorlar.

Elizabeth Banks, Örümcek Adam’ın 20. yıl dönümünü kutlamak için Variety dergisi ile geçtiğimiz günlerde yaptığı bir röportajda, yıllar önce nasıl Örümcek Adam seçmelerine katıldığından bahsetti. Ünlü oyuncunun anlattığına göre, rol Kristen Dunst’a verilmeden önce Mary Jane Watson’ı oynamak için seçmelere katılmış. Banks seçme anısını şu cümlelerle anlatıyor:

“Seçmelere katıldığımda bu işte yepyeniydim. Aslında Mary Jane Watson için seçmelere katıldım. Düz ayakkabı giymemin söylendiğini hatırlıyorum. Lisedeymişim gibi hissetmek için saçımı muhtemelen at kuyruğu ya da onun gibi gülünç bir şey yaptım.”

Mary Jane rolü için seçilmeyi başaramayan Banks, Betty Brant rolüyle filmde yer almayı kabul etti. Brant, filmde The Daily Bugle gazetesinin patronu J. Jonah Jameson’ın (JK Simmons) sekreteri olarak görev yapıyor ve orijinal Örümcek Adam üçlemesindeki üç filmde de kısa bir rol alıyor. Banks’i Maguire’ın Peter Parker’ının Mary Jane’i olarak hayal etmek büyüleyici olsa da, bu oyuncu seçimi onun ve Dunst’ın kariyerlerinin gidişatını tamamen değiştirdi.

Dunst, Örümcek Adam serisiyle birlikte dünyaca ünlü bir yıldız haline geldi ve halen büyük bütçeli filmlerin aranan oyuncusu konumunda. Ancak Banks’in de ondan geri kalır yanı yok, zira güzel oyuncu sonrasında Kesinlikle Belki, Charlie’nin Melekleri ve Açlık Oyunları gibi büyük filmlerde rol aldı ve halen başarılı bir oyuncu, yapımcı ve yönetmen olarak kariyerini sürdürüyor.

Betty karakteri, Mark Webb’in İnanılmaz Örümcek Adam filmlerinde yer almamasına rağmen, Marvel Sinematik Evreni’nin Tom Holland’lı Örümcek Adam filmlerinde yeniden görünmeye başladı. Betty’yi son seride Avusturalyalı aktris Angourie Rice canlandırıyor.

Önceki İçerik Elvis Presley’in Eşi Priscilla Presley, Austin Butler’ın Performansını Övdü
Sonraki İçerik 2023’te Her Zamankinden Daha Fazla Marvel Filmi Vizyona Girecek