Batman Kamera Arkası Videosu, Gotham City’nin Yaratılışını Gösteriyor

Yakın zamanda yayınlanan bir Batman kamera arkası videosu, Kara Şövalye’nin şehri Gotham City’i film için yeniden yaratmak için kullanılan teknolojiyi gözler önüne seriyor. DC süper kahramanı Batman’ın son filmi, şehrin yozlaşmış devlet görevlilerine ve suç patronlarına karşı işlenen bir dizi suçun izini süren Kara Şövalye’nin dedektif yönüne odaklanıyor. Batman, gişede elde ettiği 764 milyon dolarlık hasılatla büyük bir başarı elde etti ve onu 2022’nin şimdiye kadarki en yüksek hasılat yapan filmi oldu.

Batman’in konusu ve atmosferi Zodiac ve özellikle Se7en gibi filmlerden doğrudan ilham alıyor. Hem Batman hem de Se7en, sapkın ideolojilerine dayanarak suç işleyen bir seri katilin peşine düşen bir çift dedektifi takip ediyor. Ancak iki film arasındaki benzerlikler anlatının ötesinde Gotham’ın görsel estetiğine kadar uzanıyor. Se7en, genellikle metropole klostrofobik bir his veren gölgelerle maskelenmiş, yağmurla ıslanmış çarpık bir şehirde geçiyordu. Batman, de neredeyse her sahnesi karanlık olan ve her gecesi yağmurlu geçen gotik bir şehir Gotham’da geçiyor.

HBO Max kısa süre önce resmi YouTube hesabında Gotham City’yi yaratmak için kullanılan LED ekranların ayrıntılarını gösteren bir kamera arkası videosu yayınladı. Yönetmen Matt Reeves, çoğu sahne için bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülere ve yeşil ekrana güvenmek yerine, mümkün olduğunca fazla gerçek kamera görüntüsü elde etmek için son teknolojiyi kullanıyor. Yapımcı Dylan Clark, Gotham’ı filmin bir karakteri olarak görüyor ve kötü görsel efekt çekimlerinden kaçınmak ve şehri mümkün olduğunca gerçeğe yakın bir şekilde yaratabilmek için sahneyi Gotham’ın görsellerini içeren LED ekranlarla donatıyor. Bu teknik, yeşil ekran tekniğine kıyasla daha gerçekçi arka planlar ve daha etkileyici bir atmosfer sunuyor. Aşağıdaki kamera arkası videosuna göz atabilirsiniz.

Batman’in efekt ekibi, filmin çekimleri yapılırken, sahneye uygun bir şekilde arka planı güncellemek için LED ekranları kullandı ve mükemmel çekimi elde etmek için gerektiğinde sahneyi manipüle etme imkanını yakaladı. Görsel efekt süpervizörü Dan Lemmon konuyla ilgili şöyle konuşuyor, “Bu, LED ekranları kullanmanın en büyük avantajlarından biri, aslında zamanı dondurabilmenizdir. Bu teknikle dilerseniz oyunculara saatlerce gün batımını izletebilirsiniz. O sahneyi çekerken gün batımını ihtiyacınız olduğu kadar uzun süre arka planda tutabilirsiniz.”

Batman, oyuncu performansları ve filmin etkileyici anlatımı için olumlu eleştiriler alırken, Gotham City, karanlık hikayeyi mükemmel şekilde tamamlayan zengin ayrıntılara sahip bir ortam olarak öne çıktı. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, bir zamanlar ancak post prodüksiyonda özel efektlerle oluşturulabilen fantastik ortamlar artık sette yaratılabiliyor. Bu da oyuncuların düz bir monokrom yeşil ekrana karşı oynamak yerine daha doğal bir ortamda performans sergilemesine izin veriyor.

Önceki İçerik Doctor Strange 2 Vizyona Girdi mi? Konusu Ne? Oyuncuları Kim? Nerede İzlenir?
Sonraki İçerik The Bağcılar