Avatar’ın Gişe Rekoru’nun Avatar 2’den Önce Kırılması Zor Görünüyor

Amerikalı yönetmen James Cameron’ın bilim kurgu filmi Avatar, 2009’da gösterime girdikten sonra tüm zamanların en yüksek hasılat yapan filmi olmuştu. 3D ve IMAX formatında vizyona giren film oldukça beğenilmiş ve dünya çapında üç boyutlu film furyasının başlamasına neden olmuştu. Hem eleştirmenlerden aldığı övgüler, hem de izleyicilere yaşattığı eşsiz üçüncü boyut deneyimi sayesinde Avatar, Cameron’un 1997 yapımı destansı romantik trajedisi Titanic’i geride bırakarak 2 milyar doların üzerinde hasılat elde etmişti.

Avatar elde ettiği gişe rekorunu, sonraki on yıl boyunca elinde tutmayı başardı, ancak 2019 yılında vizyona giren Avengers: Endgame, 2 milyar 798 milyon dolarlık hasılat geliriyle ilk sıraya oturmayı başardı. Sonrasında ise Avatar, Mart 2021’de Çin sinemalarında yeniden gösterime girerek hasılat rakamını 2,8 milyar doların üzerine çıkardı ve tahtını geri aldı.

Geçtiğimiz günlerde James Cameron verdiği bir röportajda Avatar 2’nin vizyona gireceği tarih olan Aralık 2022’den önce başka bir filmin mevcut rekoru kırmasını umduğunu dile getirdi. Ancak, Cameron’ın dileğinin gerçekleşmesi pek olası değil. Avatar’ın rekoru en azından devam filmi Avatar 2 çıkana kadar yerinde kalacak gibi görünüyor. Zira Covid-19 pandemisi gişe rakamlarına büyük zarar verdi ve hatta endüstrinin yeni çıkacak olan filmlerin gişe rakamlarına olan bakış açısını bile değiştirdi. Pandeminin etkilerine rağmen, mevcut rekoru kırmak için gerçekten devrim yaratacak ve izleyicilere daha önce görmedikleri bir şey gösterecek bir film gerekiyor ancak James Cameron’ın Avatar 2’sinden önce piyasaya sürülmesi planlanan hiçbir film bunları bize vaat etmiyor.

Covid-19 Salgınının Etkileri

Covid-19 salgınının etkileri film endüstrisi için tam bir bir felaket oldu. Setler prodüksiyonun ortasında kapatılmak zorunda kaldı, insanlar sadece uzak mesafelerden projeler üzerinde işbirliği yapabildiler ve sinema salonları aylarca kapılarını kilitlemek zorunda kaldı. Şimdilik her şey normale dönmeye başlamış olsa bile, insanların film izleme alışkanlıkları önemli ölçüde değişti. Disney’den Warner Bros.’a kadar büyük prodüksiyon devleri, sinema gösterimlerine ek olarak Netflix, Amazon Prime gibi akış platformlarında filmlerinin prömiyerini yapmaya başladı Bu da gişe sonuçlarının artık herhangi bir filmin ne kadar popüler olduğunun gerçek bir göstergesi olmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle film başarısının eskisi gibi gişe rakamlarıyla ölçülmediği bir ortamda gişe istatistiklerinin bir daha asla Avatar veya Endgame’deki gibi rakamlar görmeyebileceğini açıkça gösteriyor.

Pandemi olmasa bile Avatar’ı gişede yenmek kolay olmayacaktı. Endgame bunu başardı, ancak bu başarıda filmin modern sinemanın en büyük film serisinin 11 yıllık bir yolculuğunun doruk noktası olmasının çok büyük etkisi vardı. Marvel Sinematik Evreni’nde yapımcılar, Avatar’ın rekorunu kırmaya giden yolda on yıldan fazla süre içerisinde tam 22 film ortaya çıkararak büyük bir hikaye yarattılar. Rekoru getiren film Avangers: Endgame ise, bu devasa uzunluktaki yolculuğun bitiş noktasıydı, ayrıca filmin kadrosunda bulunan hepsi birbirinden ünlü Hollywood süper yıldızlarının popülaritesi de cabası. Dolayısıyla bunun dışında herhangi bir solo filmin Avatar’ın gişe rekorunu kırması oldukça zor görünüyor. Önümüzdeki sene Marvel’ın yarattığı proje veya hayran kitlesinin boyutuyla karşılaştırılabilir hiçbir filmin Avatar 2’den önce piyasaya sürülmesi ise beklenmiyor, bu nedenle James Cameron’ın rekoru muhtemelen kendisinde kalacak.

Salgının yerle bir ettiği bir endüstri için, filmlerin dünyada hala bir yeri olduğu düşüncesini insanların zihnine yerleştirmek kadar, değişen koşullara uyum sağlamak da oldukça önemlidir. Avatar 2’nin bile Avatar’ın gişe rekorunu kırıp kıramayacağı henüz belli değil, ancak en azından film endüstrisinin daha uzunca bir süre hayatta kalacağına inancımız tam.

Avatar Filmlerinin Beklenen Vizyon Tarihleri:

  • Avatar 2 (2022) Çıkış Tarihi: 16 Aralık 2022
  • Avatar 3 (2024) Çıkış Tarihi: 20 Aralık 2024
  • Avatar 4 (2026) Çıkış Tarihi: 18 Aralık 2026
  • Avatar 5 (2028) Çıkış Tarihi: 22 Aralık 2028
Önceki İçerik William Shakespeare Eserlerinden Uyarlanmış En İyi 5 Film
Sonraki İçerik Seans