Amazon’un Güç Yüzükleri, Daha Çok Kadın Karaktere Yer Verecek

Efsane fantastik seri Yüzüklerin Efendisi’nin Amazon Prime’da yayınlanacak olan dizisi Güç Yüzükleri uzun zamandır hayranlarının merakla beklediği yılın en önemli projesi. Geçtiğimiz günlerde yapımcılar nihayet dizinin ana karakterlerine kısa bir bakış atmamızı sağlayan 23 adet poster yayınlayarak heyecanımızı katlamayı başardılar. Posterlerde hiçbir karakterin yüzünü göremesek de dizide kullanılacak olan süslü kostümlerin ve silahların çoğunu gösterdiler. Daha da önemlisi, posterlerden anlaşıldığı kadarıyla dizi Yüzüklerin Efendisi’nin en büyük kusurlarından birine değiniyor: kadın karakter eksikliği ve genel çeşitlilik.

Yazar JRR Tolkien, 1900’lerin ilk yarısında Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’ni kaleme aldı vebunu yaparken eski kuzeybatı kültüründen büyük ölçüde ilham aldı. Bu nedenle, karakterlerinin büyük çoğunluğu, Yüzük Kardeşliği, Elf Orduları ve Thorin Oakenshield’ın ekibi de dahil olmak üzere neredeyse tamamı beyaz erkeklerden oluşuyordu. Hayranlar uyarlamaların Tolkien’in vizyonuna sadık kalmasını isterken, pek çoğu Orta Dünya’da olan biten her şeyi ve herkesi görmek istiyor. İşte bu dizi Orta Dünya’yı daha kapsayıcı hale getirerek hiçbir şeyi atlamadan pek çok karakteri bizlerle buluşturmayı vaat ediyor.

Elbette ki Yüzüklerin Efendisi filmleri, kesinlikle hikaye için çok önemli yer işgal eden bazı harika kadın karakterlere sahipti. Örneğin Galadriel, Orta Dünya’daki en güçlü karakterlerden biriydi, bilgisi ve gücüyle neredeyse tüm Elfleri geride bırakmıştı. Bir diğeri de erkek ordularına gizlice giren ve Cadı Kral’a karşı savaşan Eowyn. Cadı Kral, “Hiçbir erkek beni öldüremez” diye ilan ederken, Eowyn miğferini çıkarmış ve “Ben bir kadınım!” diye haykırarak kılıcını onun kafasının ortasına saplayıvermişti.

Buna rağmen, en çok şikayet edilen konulardan birisi, bu kadın karakterlerin çok az sayıda olması ve erkeklerin neredeyse her önemli rolü üstlenmesidir. Benzer bir eleştiri, tüm ana ırkların açık tenli olması ve hikayede hiç siyahi karakter bulunmaması konusunda da yapılmıştı. Ancak serinin dizi versiyonu Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’nin son tanıtım posterleri çok çeşitli ana karakterleri ortaya çıkardığından, Orta Dünya bu fikirden uzaklaşıyor gibi görünüyor.

Dizinin sosyal medya hesaplarında hepsi farklı karakterlerin ellerine ve silahlarına odaklanan 23 karakter posteri yayınlandı. Oyuncuların hiçbirinin yüzü gösterilmese de, ellerin farklı renk tonlarında olması ve kadın karakterlerin de sergilenmesi hayranları mutlandırdı. Ayrıca kostümlerin tasarımlarına bakılırsa köylülerden krallara kadar baş karakterler epey bir çeşitlilik gösteriyor. Nihayet Orta Dünya’da tatmin edici bir cinsiyet ve etnik köken karışımının sağlanması seriye yeni bir soluk katacak gibi görünüyor.

Yüzüklerin Efendisi’nin hayran kitlesi sürekli büyüyen ve inanılmaz derecede tutkulu bir topluluk. Bu nedenle yapımcıların kapsayıcılığın önemini benimsediklerini ve nihayet çoğu kişi tarafından sevilen bir dünyaya dönerken genellikle temsil edilmeyenlerin ön plana çıkarıldığını görmek hoş bir deneyim olacak.

Önceki İçerik Afacanlar: İş Başa Düştü
Sonraki İçerik Hazal Kaya’lı Netflix Dizisi Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın Fragmanı Yayınlandı