2022 Yılının En Çok Beklenen Filmleri Anketi Sonuçlandı

Bütün dünyayı etkisi altına alan ve sosyal yaşamı neredeyse bitme noktasına getiren Covid-19 pandemisinin etkilerini bütün sektörler iliklerine kadar hissetti. Pek tabi sinema endüstrisi de bu durumdan payına düşeni aldı. Özellikle 2020 yılının ikinci yarısı ve 2021 yılının ilk yarısında pek çok filmin çekimleri ertelendi ya da iptal edildi, sinema salonları ise aylarca kapalı kaldı. Haftalarca süren sokağa çıkma yasakları ve hastalık korkusu insanları evlerinden çıkmamaya teşvik etti. Sinemaların da kapalı olması ile insanlar evlerinden çıkmadan Netflix, Amazon Prime Video gibi platformlar üzerinden film izleme alışkanlığı edindiler. Dolayısıyla sinema sektörü hem filmlerin prodüksiyon süreci açısından hem de sinema salonlarına olan talep açısından ciddi problemlerle karşı karşıya kaldı.

2021 yılının ikinci yarısında pandeminin etkilerinin azalmasıyla tüm dünyada yaşam yavaş yavaş eski haline dönmeye başladı. Sinema salonları açıldı, çekimi yarıda kalan filmlerin prodüksiyonları tamamlanan filmler vizyon tarihlerini belirledi. Bu nedenle 2021 yılının sinema sektörü açısından bir yeniden doğuş dönemi olması bekleniyordu, ancak hiç de beklendiği gibi olmadı. Yine de yılın son ayında vizyona giren Spider-Man: No Way Home ve Matrix Resurecions gibi dev yapımlar sektörün canlanması açısından umut verici gelişmeler oldu. Özellikle Spider-Man: No Way Home filmi henüz sene bitmeden 1 milyar dolarlık gişe hasılatına ulaşarak yapımcılarının yüzünü güldürmeyi başardı.

Pandemi nedeniyle ertelenen filmlerin bir çoğu vizyon tarihini 2022 yılı içerisindeki bir tarihe çektiler. Yani yaklaşık üç yıllık bir sürede gösterime girecek çok sayıda filmin 2022 yılı içerisinde vizyona girmesi bekleniyor. Bu da 2022 yılının sektör açısından oldukça parlak geçeceğinin göstergesi. Geçtiğimiz günlerde sinema bileti satan Fandango isimli bir şirket tarafından yapılan ankette katılımcılara 2022 yılı içerisinde vizyona girmesi muhtemel filmlerden en çok merak edilenler soruldu.

Ankete göre en çok beklenen filmlerin başında Marvel ve DC Comics yapımları geliyor. Bu yapımlar içerisinde de Robert Pattinson’ın Batman’ı ve Dwayne Johnson’ın Black Adam’ı gelecek yılın en çok beklenen performanslarından ikisi olarak dikkat çekiyor.

The Batman filminin başlangıçta 2021’de vizyona girmesi planlanmıştı, ancak diğer pek çok filmin başına geldiği gibi prodüksiyon aşamasında yaşanan gecikmeler ve sosyal hayatın tam olarak normale dönmemesi nedeniyle filmin vizyon tarihini erteledi. Şimdilik başrolde Dwayne Johnson’ın oynadığı diğer DC filmi Black Adam ile birlikte, Robert Pattinson’ı Bruce Wayne olarak ilk defa izleyeceğimiz The Batman, gelecek yılın en çok beklenen yapımları olarak görünüyor. Bu iki çizgi roman uyarlamasının 2022’de tam olarak nasıl bir performans göstereceğini anlamak için, aynı dönemde vizyona girecek olan güçlü rakiplerini de göz önünde bulundurmak gerek.

Fandango’nun 6.000’den fazla katılımcıyla yapmış olduğu ankete göre 2022’nin en çok beklenen beş filmi arasında üçüncü ve dördüncü sırada, gişe rekortmeni ilk filmlerinin devamı niteliğinde olan Avatar 2 ve Jurassic World: Hakimiyet filmleri görünüyor. Listedeki son film ise Thor: Love and Thunder.

Fandango Genel Yayın Yönetmeni Erik Davis’in anketle ilgili açıklaması şu şekilde; “İzleyiciler sinemada unutulmaz deneyimler arıyor ve 2022 yılı beyaz perdede izlememiz gereken çok sayıda heyecan verici yeni filmi bizlere sunmayı vaat ediyor. Spider-Man: No Way Home bu büyük filmlerden sadece bir tanesiydi. Batman, Catwoman, Doctor Strange, Black Panther, Top Gun, Mission: Impossible ve Jurassic World gibi unutulmaz serilerin devam filmleri ve daha pek çok film yeni yıl yılda bizi sonuna kadar heyecan ve maceraya doyuracak.”

2022’nin en çok beklenen filmleri listesinin başında yer alan The Batman, 4 Mart 2022’de vizyona girecek.

Önceki İçerik Spider-Man No Way Home’un Dünya Çapında Hasılatı 1 Milyar Doları Aştı
Sonraki İçerik Loop