Terminal

Terminal, yönetmenliğini Steven Spielberg‘ün yaptığı, başrolünde Tom Hanks‘in oynadığı politik komedi-drama türünde 2004 yapımı bir film. 1988’den 2006’ya kadar tam 18 yıl Paris-Charles de Gaulle Havalimanı’nda yaşayan Mehran Karimi Nasseri’den esinlenilerek çekilmiştir.

Bir yolcu için uçuşun rötar yapması veya iptal edilmesi nedeniyle bir havaalanında saatlerce mahsur kalmasından daha kasvetli ne olabilir ki? İşte bu filmde onu göreceğiz.

Viktor Navorski, Amerika yolundayken ülkesi Krakozhia’da askerî darbe olması üzerine New York’un John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’na gelir, henüz bu durumdan haberi olmayan Navorski, artık pasaportunun geçerli olmadığını öğrenir ve Havaalanında mahsur kalır.

Çünkü Birleşik Devletler artık bir iç savaşın patlak vermesinden sonra Krakozhia’yı bağımsız bir ülke olarak tanımamaktadır ve Navorski artık ülkesi olmayan bir vatandaş olduğu için ülkeye girmesine veya eve dönmesine izin verilmemektedir. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri Gümrük ve Sınır Muhafaza yetkilileri Navorski’nin pasaportuna ve uçak biletine el koyar. Havaalanının Güvenlik müdürü sorun çözülene kadar Navorski’nin transit salonunda kalmasına izin verir.

İngilizcesi çok az olan Navorski, aslında başına gelenlerin çoğunu anlamlandıramaz ve anladığı kadarına uyum sağlamaya çalışır. Zamanla havaalanı görevlileri ile dost olur ve hatta Amelia Warren adlı bir hostesle arasında duygusal bir bağ gelişir.

Tam dokuz ay burada mahsur kalan Navorski için iyi haber arkadaşlarından gelir. Krakozhia’daki savaşın sona erdiği haberiyle uyanır ve yolculuk belgesine yeşil bir damga vurarak havaalanını terk eder. Taksiye binerek şoföre “Eve gidiyorum” der.

Önceki İçerik Merakla Beklenen Görevimiz Tehlike 7 ve 8’in Vizyon Tarihleri Tekrar Ertelendi
Sonraki İçerik Morgan Freeman’ın Rol Aldığı En İyi 8 Film