Tatil

Tatil (İngilizce özgün adıyla The Holiday), Nancy Meyers tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan yapımı bir romantik komedi filmi. Filmin başrollerinde Kate Winslet, Cameron Diaz, Jude Law, Jack Black ve Eli Wallach gibi çok başarılı isimler yer alır.

Iris Simpkins, Londra’ya yaklaşık 40dk uzaklıkta küçük bir İngiliz kasabasında yaşayan, bir gazete köşe yazarıdır. Aynı zamanda meslektaşı Jasper Bloom’a 3 yıldır karşılıksız bir aşk beslemektedir. Çalıştıkları işyerinin yılbaşı partisinde Jasper’ın başka bir iş arkadaşıyla evleneceğinin haberini alır. Bu durum Iris’i çok etkiler ve hayal kırıklıklarıyla dolu bir gece geçirir.

Diğer yanda Los Angeles’da yaşayan başarılı iş kadını Amanda Woods, film fragmanları üreten bir reklamcılık firmasının sahibidir. Erkek arkadaşı tarafından aldatılan Amanda, onu terk eder ve yaşadığı yoğun tempodan uzaklaşmak ister.

Amanda, internette tatil yerleri ararken, evleri herhangi biriyle bir süreliğine karşılıklı değiştirmeyi sağlayan bir site bulur ve İngiltere’deki Iris’in evi için onunla iletişime geçer. Berbat bir gece geçiren Iris bu teklif sayesinde yeniden canlanır. Bunun üzerine Amanda ve Iris evlerini iki haftalığına karşılıklı olarak değiştirmeyi kabul eder.

Iris, Los Angeles’a gelir ve Amanda’nın lüks evini görünce mutluluktan çılgına döner. Burada Amanda’nın arkadaşı Miles ile tanışır ve gün geçtikçe yakınlaşıp daha fazla zaman geçirmeye başlarlar. Amanda ise İngiltere’de Iris’in kır evinde sakinliğin keyfini çıkarmaya başlar. Fakat Amanda için de aşk kapıdadır. Ansızın eve gelen Graham ile tanışır Graham, Iris’ın erkek kardeşidir.

Farklı bir deneyim edinen ve bunun sonucunda hayatlarının aşkıyla karşılaşan bu ikili için artık evlerine dönme zamanı gelir ancak ikisi de karşılarına çıkan aşkları geride bırakamazlar. Önceden yalnız geçirmeyi planladıkları yılbaşını hep birlikte İngiltere’de geçirirler.

Önceki İçerik Napolyon Biyografisi Kitbag’in Çekimlerinin Başlama Tarihi Belli Oldu
Sonraki İçerik Spencer